Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Opieka nad osobą niepełnosprawną – na jakie ulgi i świadczenia możemy liczyć?

20
Podziel się:

Opieka nad osobą niepełnosprawną to praca, przy której należy się wsparcie państwa. Państwo Polskie ma obowiązek nie tylko zapewnić warunki do życia bez dyskryminacji, ale i wspierać osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów finansowo, dostarczając zróżnicowane świadczenia oraz ulgi. Jakie dofinansowania są przewidziane w przepisach?

Opieka nad osobą niepełnosprawną – na jakie ulgi i świadczenia możemy liczyć?
(Pixabay, stevepb)

Aby jednak móc się ubiegać o pomoc państwa, należy spełnić odpowiednie kryteria. Obowiązkiem jest także dopełnienie żmudnych formalności, z którymi wiążą się wizyty w urzędach.

Rodzaje świadczeń, o jakie mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością

Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej, aby móc ubiegać się o świadczenia? Konieczna do tego jest rezygnacja z zatrudnienia lub innego zajęcia zarobkowego oraz złożenie stosownego wniosku do urzędu. Opiekunem zostają najczęściej członkowie rodzin osoby z niepełnosprawnością, czyli osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym, ale nie tylko. Może nim zostać także osoba obca. Wówczas mamy do czynienia z opieką ustanowioną prawnie lub opieką faktyczną.

Duża część osób niepełnosprawnych nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej z uwagi na swój stan zdrowia. Do tego dochodzą także wysokie koszty utrzymania, rehabilitacji itp. Dlatego państwo oferuje takim osobom świadczenia jako zapomogę finansową.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu swojego stanu zdrowia, naruszenia sprawności organizmu i braku rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Waloryzacja w 2022 roku podwyższyła wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do kwoty 1338,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy została podwyższona do 1003,83 zł brutto. To o 88 i 66 zł więcej w porównaniu z poprzednią kwotą. Dokładną kwotę podwyżki można sprawdzić na stronie PUE ZUS.

Renta socjalna

Renta socjalna to zabezpieczające świadczenie przysługujące osobom, które utraciły szansę na możliwość podjęcia lub kontynuowania pracy. Jej wysokość zmienia się co roku. Aktualne kwoty można sprawdzić na stronie internetowej ZUS. W 2022 roku renta socjalna wynosi 1250,88 zł. Co roku ZUS dokonuje jej waloryzacji. Renta socjalna wynosi 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej jak mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby ubiegać się o to świadczenie, należy złożyć wniosek o rentę socjalną, zaświadczenie o stanie zdrowia oraz niezbędną dokumentację medyczną do ZUS-u. Renta socjalna nie przysługuje jednak osobie uprawnionej m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy.

500+ dla niepełnosprawnych

Świadczenie uzupełniające 500+ dla osób niepełnosprawnych to nowe świadczenie, które ma na celu wspomóc finansowo osoby niezdolne do samodzielne egzystencji. Aby się o nie starać, niezbędne jest spełnienie kilku warunków.

Aby otrzymać 500 +, należy mieć status osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji (zdefiniowany w art. 13 ust. 5 ustawy rentowej), mieć ukończone 18 lat, mieć polskie obywatelstwo oraz polskie miejsce zamieszkania. Innym warunkiem do spełnienia jest nie bycie uprawnionym do renty, emerytury czy praw do innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń). Jeśli jednak ich łączna kwota nie przekracza brutto 1896,13 zł, możesz otrzymać świadczenie. Trzeba wówczas złożyć wniosek w dowolnej placówce ZUS.

Jeśli jednak osoba pobiera emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych, a łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi więcej niż 1396,13 zł, ale nie przekracza 1896,13 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego może być niższa niż 500 zł.

Opieka nad osobą niepełnosprawną – zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny to dodatkowa pomoc od państwa, którą przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki nad osobą niepełnosprawną i pomocy innej osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.

Przysługuje on niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, które legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również osobom starszym, które ukończyły 75 lat. Od 2019 roku wysokość zasiłku wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Opieka nad osobą niepełnosprawną w domu wiąże się nierzadko z pracą 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na porzucenie pracy na rzecz opieki nad bliską osobą. Aby ich w tym wesprzeć, państwo oferuje dodatkowe świadczenia pieniężne.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu ubezpieczonemu w razie konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny, np. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, w wyniku choroby dziecka do 14 lat itd. Jest to również wsparcie przewidziane dla dziecka legitymizującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem stałej lub długotrwałej opieki.

Zasiłek opiekuńczy pomaga opiekunom pogodzić obowiązki pracownicze z opieką nad osobą niepełnosprawną. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy. Zasiłek przysługuje nie dłużej niż 30 lub 60 dni w roku kalendarzowym, w zależności od wieku dziecka z niepełnosprawnością, nad którym sprawuje się opiekę.

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne pobiera członek rodziny lub płatny opiekun osoby niepełnosprawnej, którzy rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na rzecz sprawowania pełnej opieki nad osobą niepełnosprawną. Od 1 stycznia 2022 roku wysokość świadczenia zrosła i wynosi 2119 zł miesięcznie.

Choć świadczenie pielęgnacyjne na osobę niepełnosprawną często mylone jest z zasiłkiem pielęgnacyjnym, są to dwa różne świadczenia. Pierwszy z nich zastępuje pełną wypłatę opiekuna osoby niepełnosprawnej. Natomiast zasiłek to dodatkowe pieniądze, które pokrywają jedynie częściowo wydatki związane z opieką lub codziennymi potrzebami osoby niepełnosprawnej.

Wsparcie z PFRON

PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest to organ, który wspiera rehabilitację oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Dodatkowo oferuje także dofinansowania zakupów urządzeń oraz usług, które mogą ułatwić opiekę nad osobą niepełnosprawną. Programy PFRON pomagają osobom dotkniętym niepełnosprawnością w znalezieniu miejsc pracy, dofinansowują sprzęt lub oferują wsparcie pieniężne.

Przykładowe wsparcia to m.in. pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych niemogących brać udział w rehabilitacjach. Finansowe wsparcie inwestycji łamiących bariery architektoniczne, np. na budowę wind schodowych. Finansowanie warsztatów terapii zajęciowej. Pomoc w ponoszeniu kosztów zatrudnienia w zakładach aktywności zawodowej. Dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługuje miesięczne dofinansowanie wynagrodzeń pracownika, o ile pracownik został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON.

O aktualnych programach i o tym, jak uzyskać dofinansowanie, można przeczytać na stronie internetowej PFRON. Znajduje się tam również lista organizacji pozarządowych oferujących wsparcie ze środków PFRON.

Na pomoc od państwa mogą liczyć osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Oprócz świadczeń i zasiłków oferowanych przez państwo i wypłacanych przez ZUS, osoby w trudnej sytuacji mogą liczyć na dofinansowania lub pomoc organów takich jak PFRON czy innych organizacji pozarządowych, takich jak Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych. Gmina czy miasto może również przydzielić zainteresowanej osobie mieszkanie socjalne z uwagi na jej niepełnosprawność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Agnieszka
3 tyg. temu
Jakie wsparcie finansowe może otrzymać osoba niepełnosprawna na wózku, z dożywotnią niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji. Nie otrzymał renty z ZUS niezdolności do pracy z powodu nie wypracowanych lat w ostatnich latach. Osoba 64 lata. Ma 500+ i pomóc z OPS i nic poza tym ! Chcę zostać jej opiekunką, o jakie świadczenia oprucz wspierającego możemy się ubiegać?
TKNM
3 miesiące temu
NIE JEST TO TRUDNE , SOŁTYSI ZNAJĄ SWOICH ROLNIKÓW , DLATEGO SOŁTYSA PIECZĄTKA I PODPIS POWINNY WYSTARCZYĆ CELEM OTRZYMANIA ZWROTU KWOT ZE SPRZEDAŻY CELEM UZYSKANIA KWOTY OPŁACALNOŚCI . TO WSZYSTKO .
Opiekun osoby...
4 miesiące temu
Musimy sie zjednoczyć i zacząć strajk pod warszawą
eder
5 miesięcy temu
Jak się czyta te wszystkie informacje ile to emeryt (rencista) otrzymuje renty, jak kantują na podwyżkach rent ( wszytkim 20-30% a emerytowi z wielkim hukiem 11% i jeszcze od marca a pozostałym od stycznia) , jak to mają dziesiątki innych dodatków to aż się głowie kręci od tego jak się im dobrze powodzi. Ale w rzeczywistości to jedna lipa i ściema dla pozostałych . Nie martw się ale i TY zostaniesz emerytem to zrozumiesz emeryta.
Niko
5 miesięcy temu
Tak