Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Budka
|
aktualizacja

Mieszkanie socjalne – jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o lokal socjalny?

11
Podziel się:

Dom i dach nad głową to jedno z podstawowych potrzeb, którego zaspokojenie jest w ostatnich latach coraz trudniejsze. O mieszkanie socjalne mogą ubiegać się osoby ubogie lub będące w trudnej sytuacji życiowej. Jest to forma pomocy od państwa, jednak aby móc się wprowadzić, trzeba spełnić ściśle określone warunki. Co do nich należy? Jak dostać mieszkanie socjalne?

Mieszkanie socjalne – jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o lokal socjalny?
(Flickr, Dariusz Sieczkowski (CC BY-SA 2.0))

Czym jest mieszkanie socjalne?

Mieszkanie socjalne to lokale, które są przydzielane osobom znajdującym się w kryzysie bezdomności lub najuboższym. Budowa mieszkań socjalnych, jak i obowiązki związane z przydziałem, spoczywają na barkach gminy lub miasta.

Jak wygląda mieszkanie socjalne? Ne ma co ukrywać – tego typu lokale odznaczają się niskim standardem. Mieszkania socjalne znajdują się zazwyczaj w starszych budynkach czy kamienicach. Wiąże się to jednak z o wiele niższym czynszem.

Tego typu lokale muszą być jednak nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2. Przepisy dotyczące mieszkań socjalnych są zawarte w Kodeksie Cywilnym w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Kto może się ubiegać o mieszkanie socjalne?

Kto może dostać mieszkanie socjalne? Nie jest ono dostępne dla każdego. Trzeba najpierw spełnić kilka ściśle określonych warunków, a potem czekać na przydział. Prawo do lokalu może zostać przyznane na drodze postępowania eksmisyjnego lub udostępnione lokatorom budynków, które zostały przeznaczone do rozbiórki przez nadzór techniczny.

Najważniejszym kryterium jest jednak dochód kandydata. Jakie dochody umożliwiają ubieganie się o mieszkanie socjalne? Wysokość pułapu, ustalonego w uchwale rady gminy, może być inna w każdej gminie. Z reguły pułap określany jest jako procentowy stosunek do najniższej emerytury.

Jeśli kandydat przekroczy określony dochód, nie otrzyma mieszkania. Nie pomoże wówczas sytuacje takie jak samotne wychowywanie dziecka, niepełnosprawność czy zamieszkiwanie lokalu nienadającego się do życia (z powodu małego metrażu czy wilgoci). W ocenie bierze się jednak pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz szczególną sytuację materialną i rodzinną osób. Według tych kryteriów ustala się miejsca w kolejce oczekujących.

Podanie o mieszkanie socjalne

Aby móc ubiegać się o przyznanie lokalu, należy złożyć do urzędu odpowiedni wniosek o mieszkanie socjalne. Jest to początek drogi. Co musi zawierać dokument? Na pewno najważniejsze dane personalne, takie jak imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, adres do korespondencji itp. Niezbędne są również informacje o źródłach dochodów poszczególnych osób, których dotyczy wniosek. Można też wspomnieć o innych powodach, dla których kandydat ubiega się o mieszkanie socjalne.

Wzór wniosku o mieszkanie socjalne, np. dla samotnej matki, można otrzymać w urzędzie gminy. Pamiętaj, że podanie o mieszkanie najlepiej złożyć na piśmie i złożyć bezpośrednio w urzędzie. Wysłanie pocztą elektroniczną może być niezauważone przez pracownika urzędu.

Wraz z wnioskiem należy złożyć do urzędu także zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy i członków gospodarstwa domowego zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania oraz zaświadczenie potwierdzające miejsce ostatniego zameldowania. Aby mieć pewność, że dokumenty są odpowiednio skompletowane, zasięgnij informacji w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Kto decyduje o przyznaniu mieszkania socjalnego?

O przyznaniu lokalu i umieszczeniu wnioskodawców na liście decyduje wynajmujący, czyli miasto bądź gmina. W urzędach funkcjonują dedykowane do tego biura czy departamenty, np. Wydział Lokali Mieszkalnych. O przyznaniu lokalu może zadecydować także sąd w postępowaniu eksmisyjnym.

Obowiązkiem gminy jest zapewnienie lokali socjalnych eksmitowanym osobom. Ile czeka się na mieszkanie socjalne po eksmisji? Eksmisja z mieszkania jest wstrzymywana do momentu, aż lokatorzy uzyskają lokal socjalny. W praktyce może potrwać nawet kilka lat, ponieważ takich mieszkań jest stosunkowo mało.

Jeśli jednak powodem eksmisji jest stosowanie przemocy, zaniedbywanie wynajmowanego lokalu, niszczenie sprzętów czy zakłócanie spokoju, prawa do lokalu socjalnego mogą nie zostać przyznane. To samo tyczy się osób, które są w stanie samodzielnie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

Jaki jest czas oczekiwania na mieszkanie socjalne?

Oczekujący na mieszkanie socjalne muszą się niestety uzbroić w cierpliwość. Praktyka z ostatnich lat wskazuje, że czas oczekiwania na lokal może wynosić nawet 3 lata. To jednak zależy w dużej mierze od województwa i urzędu.

Ustawa wspierająca rozwój mieszkalnictwa ma jednak w założeniu skrócić ten czas. Samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mają dostać większe wsparcie na budowę mieszkań socjalnych czy komunalnych.

Umowa najmu lokalu socjalnego

Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi, że umowę najmu socjalnego lokalu zawiera się na czas oznaczony. Stawka czynszu w przypadku najmu socjalnego lokalu nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w mieszkaniowym zasobie gminy. Gmina może wypowiedzieć najemcy umowę najmu socjalnego lokalu bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeżeli uzyskał on tytuł prawny do innego lokalu i może go używać.

Czy można wykupić mieszkanie socjalne? Lokalu nie można wykupić na własność (w porównaniu z mieszkaniem komunalnym). Mieszkanie socjalne ma w założeniu pomóc osobom będącym aktualnie w kryzysie. Kiedy ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie, mają opuścić lokal i zwolnić go innym potrzebującym.

Jak długo można mieszkać w lokalu socjalnym?

Mieszkanie socjalne przyznawane jest tymczasowo. Okres, na który podpisywana jest umowa, zależy od urzędu i może wynieść rok albo od 3 do 5 lat. Co ważne, umowę najmu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć, jeżeli najemca wciąż znajduje się w trudnej sytuacji, a wynajem innego lokalu i utrzymanie się nie są możliwe.

Kiedy mowa o długości wynajmu, często pojawia się kwestia, czym różnie się mieszkanie komunalne a socjalne? W porównaniu z powyższym, na mieszkanie komunalne mogą liczyć zazwyczaj ci, których nie stać na kupno czy wynajem mieszkania na rynku. Są to więc lokatorzy w lepszej sytuacji finansowej. Co więcej, umowę najmu lokalu komunalnego zawiera się bezterminowo. W skrajnych przypadkach może jednak dojść do wypowiedzenia umowy.

Warto pamiętać, że każda gmina dysponuje inną pulą mieszkań i może stawiać lokatorom inne wymagania do spełnienia. Aby zaczerpnąć aktualnych informacji, warto skontaktować się z urzędem gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Monia
2 miesiące temu
Mieszkam w Głogowie dolnośląskim na wynajmie już 6 lat na mieszkanie czekam już ponad 12 lat i cały czas odmowa mieszkam z 3 dzieci najmłodszy choruje cały czas na dychawica oskrzelowa do pracy nie mogę pójść bo kto z synkiem zostanie jak on praktycznie cały czas chory Nie mam nikogo sama wychowuje dzieci dostaje alimenty i pieniądze od państwa Syn starszy ma 17 lat córka 16 a najmłodszy 6 lat ile bym dała żeby dostać nawet kawalerkę żeby mieć swoje a nie wynajmowana bo nie stać mnie na wynajm i żeby pójść do pracy to jest moje marzenie pozdrawiam wszystkich.
Mieszkaniec G...
4 miesiące temu
Dostałem mieszkanie socjalne w Gdansku ale czekałem 15 lat. Cierpliwy to i kamień ugotuje😉
eweco
4 miesiące temu
W gminie Polkowice na Dolnym Slasku wyprawiaja cuda. Przeznaczyli wiezowiec do generalnego remontu a ludzi wysiedlaja z malego metrazu na jeszcze mniejszy. Choc to mieszkania o zanizonym standarcie,bez kuchni to te w zamian sa takie same tylko metraz mniejszy. Zameldowanych przez blisko 20 lat lokatorow pozbawia sie praw do lokalu. Prawo nie jest chyba do konca egzekwowane
Jackie
6 miesięcy temu
To wszystko oszustwo. Piszą i krzyczą że wyrzucają oszustów posiadających nieruchomości w innym państwie....bzdura...nic nie robią. Można nakłamać w oświadczeniach a oni nawet tego nie sprawdzają bo im się niechce! Dlatego naprawd ę biedni tyle czekają..żenada
Mariusz
7 miesięcy temu
Ponieważ nie stawiłem się na rozprawie bo ja już tam nie mieszkałem i zawiadomienie dostałem po rozprawie od znajomego do tego wyroku nie dostałem do tej pory