Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

500+ dla osób z niepełnosprawnością. ZUS podał, ilu Polaków korzysta

28
Podziel się:

Działające od niedawna świadczenie trafia do coraz większej grupy beneficjentów. ZUS podzielił się nowymi danymi odnośnie liczby wydanych decyzji.

Obecnie 400,7 tysiąca osób korzysta z tak zwanego 500+ dla niepełnosprawnych.
Obecnie 400,7 tysiąca osób korzysta z tak zwanego 500+ dla niepełnosprawnych. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Obecnie 400,7 tysiąca osób korzysta z tak zwanego 500+ dla niepełnosprawnych - wynika z najświeższych danych ZUS, przekazanych "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

W sumie ZUS i inne uprawnione do tego organy wydały 464,4 tys. decyzji w tej sprawie, co oznacza, że ponad 63 tysiące wniosków o świadczenie zostało odrzuconych.

Większość osób, które starają się o przyznanie 500 plus dla niepełnosprawnych, stanowią kobiety. Złożyły one 64 proc. wszystkich wniosków.

Według szefowej ZUS Gertrudy Uścińskiej liczba osób uprawnionych do przyjmowania świadczenia to około 850 tys. Liczba wypłacanych świadczeń zapewne więc jeszcze wzrośnie. Zwłaszcza że w połowie stycznia na liczniku pozytywnie rozpatrzonych przez ZUS wniosków widniała liczba 232 tys. - a więc sporo mniej niż obecnie.

Zobacz także: Obejrzyj też: Efekt 500+ tylko na chwilę. "Dłużnicy wracają do rejestru"

500 plus dla niesamodzielnych to dodatek w wysokości 500 zł przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie i koszty obsługi programu mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z zapowiedziami łączny roczny koszt wypłaty świadczenia wyniesie około 4,5 mld złotych.

Prawo ubiegania się do przyjmowania świadczenia uzupełniającego mają osoby uznane przez lekarza orzecznika za niezdolne do samodzielnej egzystencji i których dochód miesięczny nie przekracza 1600 zł brutto.

Obowiązuje tak zwana zasada "złotówka za złotówkę". Czyli świadczenie maleje w miarę, jak otrzymywane łącznie emerytury i renty przekraczają 1,1 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Tomasz55578
2 lata temu
Ja też się o to starałem miałem na grupie inwalidzkiej wtedy pierwszej napisane że jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji lekarz orzecznik Zus orzekł jednak inaczej że jestem.Poza tym mam wątpliwości czy lekarz konsultant wszystko dobrze zaznaczył w ankiecie ponieważ część pytań których nie znam treści zaznaczył za mnie bez żadnego pytania mnie.Jeszcze spróbuje wystąpić do Zus o ksero tej ankiety lekarza konsultanta ale nie wiem czy mi wydadzą niektórzy mówią że tak ale inni że jest to objęte tajemnicą i nie dostanę do wglądu. W odpowiedz jak możecie piszcie czy mieliście też takie wypadki że lekarz konsultant zaznaczał za was jakieś pytania bez pytania Was. Poza tym wg mnie mógłby rząd stworzyć też przepis który by mówił że świadczenie przysługuje tez całkowicie niezdolnym do pracy a nie tylko do niesamodzielnej egzystencji w przypadku niezdolności pracy przysługuje tylko na roli lub gdy ktoś ma takie orzeczenie sprzed czy do 97 roku. Mam przynajmniej nadzieję że Zus nie fałszuje danych bo twierdzi że większość wniosków rozpatruje pozytywnie-jednak mam watpliwości co do tego gdyż 1 moja znajoma która pomagała w klubie dla chorych niepełnosprawnych - było tam dużo młodych niepełnosprawnych a minęło już kilka miesięcy wtedy od okresu przyznawania że to 500 plus dla niepełnosprawnych dostała 1 osoba a przecież przez ten klub przewija się kilkadziesiąt czy kilkaset osób. To trochę podejrzane że Zus twierdzi że rozpatruje pozytywnie większość wniosków ale popytam też jeszcze inne kluby dla chorych i może dam znać kiedy indziej
Rtv
3 lata temu
500+dla nie samodzielnych nie jest dochodem ale za Odrą jest dochodem tak samo w Polsce osoba nie samodzielna za Odrą jest samodzielna i nie wymaga pielęgnacji tylko po to aby nic nie dać
Ja58
3 lata temu
Za Tuska nic nie dostawali i było dobrze. Teraz dostają i jest źle.
Ewa
3 lata temu
Po co ten artykuł czym się ZUS chwali. Wypłaty teraz dopiero dostają niepełnosprawni. Po 5 miesiącach. A gdzie odsetki za 5 miesięcy. Banda złodziei.
Ala
3 lata temu
To nie jest pomoc tylko udawanie jak to się pomaga niepełnosprawnym. Kpina totalna!
...
Następna strona