Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Świadczenie pielęgnacyjne. Od nowego roku zmienia się jego wysokość

28
Podziel się:

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2022 r. wzrasta z kwoty 1971 zł do 2119 zł. Przysługuje ono rodzicom lub opiekunom, którzy rezygnują z pracy w celu sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Jest jednak kilka wyjątków, kiedy z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego nie będzie można skorzystać.

Świadczenie pielęgnacyjne. Od nowego roku zmienia się jego wysokość
Od stycznia 2022 r. rośnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. (Adobe Stock, ©Pixel-Shot - stock.adobe.com)

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje rodzicom lub opiekunom, którzy nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Chodzi o opiekę nad osobami wymagającymi stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz w sytuacji konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później, niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Zobacz także: Polska gotowa zapłacić 200 mln zł kary za Turów? Wiceminister znalazł winnego

Świadczenie pielęgnacyjne. Kiedy nie przysługuje?

Świadczenie nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury lub renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego albo rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Świadczenie nie jest również wypłacane, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim (chyba, że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności) lub została umieszczona w rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej), rodzinnym domu dziecka albo w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Beata
3 miesiące temu
Każdego dnia, tygodnia, miesiąca docieramy w najdalsze zakątki Polski, aby nasi podopieczni mogli cieszyć się z przyznanego świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 2119 zł netto miesięcznie.🙂💰 Z doświadczenia wiemy, że opiekunowie sami podejmują próbę walki o swoje prawa... Niestety bez solidnego przygotowania, wiedzy oraz cierpliwości, statystycznie 9/10 opiekunów otrzymuje odmowę z Ośrodka Pomocy Społecznej i w większości na tym kończą się ich możliwości, chęci oraz „marzenia” o najwyższym z możliwych do uzyskania zasiłków w zamian za codzienną opiekę nad najbliższą im sercu osobą. 😔 Napisz, zadzwoń zweryfikujemy Twoją sytuację i zrobimy wszystko żeby Ci pomoc. Numer kontaktowy 883 922 787
XYZ
7 miesięcy temu
Ja pracuję i na niepełnosprawne dziecko otrzymuję 215 zł miesięcznie. To ohydna manipulacja . Tak naprawdę nie otrzymujemy żadnej pomocy. Od urodzenia syna byliśmy zdani sami na siebie. Najbardziej ohydne jest to, że rodzice niepełnosprawnych protestowali i nawet jednej mamie udało się wejść do sejmowego koryta. Od tej pory przestała walczyć o sprawy najbiedniejszych i najbardziej pokrzywdzonych w tym kraju. Wszystkim się pomaga- kredytobiorcom, cały zestaw tarczy antyinflacyjnych, covidowych itp. Dzieciom niepełnosprawnym zostawili 215 zł wstydu - to taka piękna eutanazja.Ktoś doszedł do wniosku, że gdyby nawet umarli z głodu to np. taki autysta nie będzie wiedział dlaczego umiera i nikogo za to nie obwini. Sprawa jest czysta- białe rękawiczki!
fucty24
7 miesięcy temu
Zrezygnowałem z pracy w celu opieki nad osobą niepełnosprawną i dostałem od Tuska figę z makiem. Wprowadził bowiem próg dochodowy przez co mało kto mógł z dodatku skorzystać
Koń garbus
11 miesięcy temu
Sobie po 6000 zł., a niepełnosprawnym po 100 zł., co oni są lepsi, najwyraźniej tak, bo są pełnosprawni. To jest ta sprawiedliwa Polska i ten ich ład, tylko korzystny dla sprawnych niepracujących
Oburzona
11 miesięcy temu
Zasilek pielegnacyjny nie zmienia się od lat 218 zł to jest śmiech na sali.Ten co napisał te bzdury powinien się najpierw dokształcić.
...
Następna strona