Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Tyle można otrzymać

38
Podziel się:

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia zajął się projektem ustawy, który wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Kwota będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w 2023 r. po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

Nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Tyle można otrzymać
Marlena Maląg i Paweł Wdówik mówili we wtorek o nowym świadczeniu wspierającym (PAP, Radek Pietruszka)

Zgodnie z opublikowanym pod koniec marca projektem ustawy, świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami.

Propozycja zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych. A to oznacza, że świadczenie wspierające wyniesie od 794,22 zł do 3176,88 zł brutto. Świadczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. i ma być co roku waloryzowane.

Nowe świadczenie, ale jest haczyk

Jak pisaliśmy na money.pl, teoretycznie, jeśli rodzina zdecyduje się na przejście na nowy system, zamiast świadczenia opiekuńczego w kwocie 2458 zł może otrzymać około 2890 zł.

Kwota ta będzie przyznawana jednak tylko tym osobom, które wymagają najwyższego poziomu wsparcia. Pozostali otrzymają znacznie mniejsze kwoty: około 1445 zł przy średnim poziomie wsparcia oraz ok. 722 zł przy najniższym poziomie wsparcia.

Dzieci z niepełnosprawnościami będą ocenione przez nowy system orzecznictwa i te, które dostaną mniej niż 70 punktów w nowej skali, żadnego świadczenia wspierającego nie otrzymają.

Ponadto, aby nie utracić świadczenia pielęgnacyjnego, opiekun otrzymujący je będzie mógł osiągnąć dochód w wysokości nie większej niż 6-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. W praktyce oznacza to, że aby nie utracić prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, opiekun chorego dziecka nie będzie mógł dorobić więcej niż 16 tys. zł na rękę w ciągu roku.

Opłacone składki bez pracy

Jeśli opiekun nie zdecyduje się na prace, to przejmujemy (państwo - przyp. red.) wszystkie składki emerytalne, rentowe, zdrowotne. Dodatkowo przez rok opiekun może pobierać świadczenie w wysokości zasiłku dla bezrobotnych lub przejść na świadczenie przedemerytalne - wyjaśniał Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Obecnie świadczenie przedemerytalne wynosi 1600,70 zł miesięcznie, a zasiłek dla bezrobotnych – 1304 zł miesięcznie.

Według rządowych szacunków do świadczenia wspierającego uprawnionych będzie w sumie około pół miliona osób z niepełnosprawnością, a koszt tego wsparcia wyniesie 3,5 mld zł.

- Zaproponowaliśmy rewolucję w wielu obszarach i gwałtowne podniesienie, związanych ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami, wydatków. Podniesienie poziomu środków na osoby z niepełnosprawnościami z 15,5 mld w 2015 r. do ponad 40 mld zł mówi dużo o naszych priorytetach - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Elizka
rok temu
Czy jak chce zostać na starych zasadach czyli córka ma rentę socjalną a ja pielęgnacyjny to też będzie komisja ,która przyznaje punkty? Odpiszcie bo już zgłupiałam.
brg
rok temu
Arogancja z hipokryzją rządu urodziły kolejną, zbawiającą ustawę. Stara płyta ciągle gra...
Zbulwersowany...
rok temu
Czyli jak ktoś np. ma mocno chore serce albo ma mocna rwe kulszowa i cierpi na przewlekły ból który mocno utrudnia funkcjonowanie fizyczne ale też psychiczne ale będzie widział co na stole leży i będzie umiał wziąć szklankę do ręki do nic nie dostanie. Przecież te kryteria przyznawania to kuriozum jakiś. Robią takie wrażenie że chcą coś dać a tak naprawdę nie.
opiekun
rok temu
to mnie nie dotyczy, opiekuję się chorą na demencję matką po 3 wielomiesięcznych hospitalizacjach, z 8 mld ludzi tylko ja uważam, że ona nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, lekarze, zus i mops mają ją gdzieś, żyjemy z jej emerytury, ona boi się lekarzy, ubezwłasnowolnienie by pogorszyło jej stan zdrowia, opiekuję się nią nie dlatego, że ktoś mi za to płaci, nie mam zasiłku dla bezrobotnych, ani żadnego innego, przynajmniej te wszystkie świadczenia nie są finansowane z moich podatków
kasuia
rok temu
moja sasiadka jest chora i corka pobiera opiekuncze w wysi=okosci 2500 zl tylko problem jest taki ze ona mieszka 100 km od matki i rzadko u niej bywa
...
Następna strona