Notowania

Nowe święto państwowe coraz bliżej. Sejm odrzucił poprawkę Senatu

Dzień Nauki Polskiej - takie święto państwowe Polacy będą obchodzić 19 lutego. Ustawa wprowadzająca to święto trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Jednym z wnioskodawców nowego święta Nauki Polskiej jest Ryszard Terlecki z PiS. (Fot: Michał Wróblewski)

19 lutego nie jest datą przypadkową. Na ten dzień przypadają bowiem imieniny astronoma Mikołaja Kopernika, który żył i pracował w Toruniu na przełomie XV i XVI wieku. To właśnie on zostanie patronem nowego święta.

Do ustawy wprowadzającej Dzień Nauki Polskiej jedną poprawkę miał Senat. Wyższa izba polskiego parlamentu chciała, żeby wprowadzenie nowego święta poprzedziło 14-dniowe vacatio legis.

"Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, z klauzuli demokratycznego państwa prawnego, której pochodną jest zasada ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wynika konstytucyjna zasada dostatecznie długiego okresu pomiędzy ogłoszeniem, a wejściem w życie ustawy" - czytamy w uzasadnieniu senackiej poprawki.

Zobacz też: Polskie firmy dyskryminowane w UE. Ministerstwo: będzie skarga do KE

Senat wskazał również, że nowe prawo może wejść bez odstępu od dnia ogłoszenia, jeżeli wymaga tego "ważny interes państwa". Zdaniem senatorów, Sejm nie wskazał takiego powodu, który uzasadniałby rezygnację z vacatio legis.

Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego.
Będzie nowe święto państwowe? Tym razem dla nauki

Sejm nie zgodził się z punktem widzenia wyższej izby i przegłosował odrzucenie poprawki. Za odrzuceniem senackiej poprawki głosowało 239 posłów, 211 głosowało przeciw jej odrzuceniu, a 11 wstrzymało się od głosu. Tym samym ustawa o ustanowieniu nowego święta państwowego, czyli Dnia Nauki Polskiej, trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Emerytura bez podatku to obywatelski projekt, złożony jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu.
Emerytura bez podatku. Sejm zdecydował, co dalej z projektem

"Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa" - można było przeczytać w projekcie.

Podkreślają także, że projekt ustawy "nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

AdekCo, kolejne święto? Każdy dzień niech PiS zrobi święty i wolne od pracy najlepiej. Te antypolskie szkodniki przepychają swoje durne pomysły mimo … Czytaj całość

24-01-2020

werNakłady na naukę jedne z najmniejszych w EU a oni święto robią!

23-01-2020

jpale głupki! Po co sie uczyć jak jest pińćset+ ? Prezes też dostał bo widzieli go ze smoczkiem.

Rozwiń komentarze (590)