Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe święto państwowe coraz bliżej. Sejm odrzucił poprawkę Senatu

591
Podziel się

Dzień Nauki Polskiej - takie święto państwowe Polacy będą obchodzić 19 lutego. Ustawa wprowadzająca to święto trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jednym z wnioskodawców nowego święta Nauki Polskiej jest Ryszard Terlecki z PiS.
Jednym z wnioskodawców nowego święta Nauki Polskiej jest Ryszard Terlecki z PiS. (WP.PL, Michał Wróblewski)
bDJBKtxh

19 lutego nie jest datą przypadkową. Na ten dzień przypadają bowiem imieniny astronoma Mikołaja Kopernika, który żył i pracował w Toruniu na przełomie XV i XVI wieku. To właśnie on zostanie patronem nowego święta.

Do ustawy wprowadzającej Dzień Nauki Polskiej jedną poprawkę miał Senat. Wyższa izba polskiego parlamentu chciała, żeby wprowadzenie nowego święta poprzedziło 14-dniowe vacatio legis.

"Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, z klauzuli demokratycznego państwa prawnego, której pochodną jest zasada ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wynika konstytucyjna zasada dostatecznie długiego okresu pomiędzy ogłoszeniem, a wejściem w życie ustawy" - czytamy w uzasadnieniu senackiej poprawki.

bDJBKtxj
Zobacz także: Zobacz też: Polskie firmy dyskryminowane w UE. Ministerstwo: będzie skarga do KE

Senat wskazał również, że nowe prawo może wejść bez odstępu od dnia ogłoszenia, jeżeli wymaga tego "ważny interes państwa". Zdaniem senatorów, Sejm nie wskazał takiego powodu, który uzasadniałby rezygnację z vacatio legis.

bDJBKtxp

Sejm nie zgodził się z punktem widzenia wyższej izby i przegłosował odrzucenie poprawki. Za odrzuceniem senackiej poprawki głosowało 239 posłów, 211 głosowało przeciw jej odrzuceniu, a 11 wstrzymało się od głosu. Tym samym ustawa o ustanowieniu nowego święta państwowego, czyli Dnia Nauki Polskiej, trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

bDJBKtxq

"Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa" - można było przeczytać w projekcie.

Podkreślają także, że projekt ustawy "nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJBKtxK
KOMENTARZE
(591)
wer
rok temu
Nakłady na naukę jedne z najmniejszych w EU a oni święto robią!
Adek
rok temu
Co, kolejne święto? Każdy dzień niech PiS zrobi święty i wolne od pracy najlepiej. Te antypolskie szkodniki przepychają swoje durne pomysły mimo głosów rozsądku z Senatu. I co za Polska Nauka? Ta kościelna? Bo raczej innej pis nie wspiera;/
jp
rok temu
ale głupki! Po co sie uczyć jak jest pińćset+ ? Prezes też dostał bo widzieli go ze smoczkiem.
bDJBKtxL
Mafia PiS
rok temu
Może urodziny Kaczyńskich jako święto narodowe??? Korea coraz bliżej.
fik
rok temu
Teraz zbliża się czas na uchwalenie dnia Świętą Powstania PiS-u.
...
Następna strona