Notowania

gospodarka
13.08.2019 19:42

Nowe zabezpieczenia na opakowaniach leków. Mają pomóc w odróżnieniu ich od fałszywek

Rząd przyjął projekt ustawy, który przewiduje umieszczenie specjalnych zabezpieczeń na opakowaniach lekarstw. Mają one uniemożliwić fałszowanie leków. Nad realizacją nowych przepisów mają czuwać Główny Inspektor Farmaceutyczny i wojewódzcy inspektorowie farmaceutyczni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Już niedługo pojawią się nowe zabezpieczenia na opakowaniach leków

Projekt ustawy powstał przez konieczność dostosowania się do rozporządzenia unijnego, które zakłada umieszczenie na opakowaniach produktów leczniczych specjalnych zabezpieczeń. Mają one przeciwdziałać wprowadzaniu na rynek fałszywek.

Nowe zapisy wprowadzają dodatkowe zadania oraz kompetencje dla Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. To te organy mają odpowiadać za wdrożenie przepisów w życie.

GIF również będzie nadzorował systemy baz danych, które zawierają indywidualne kody dla każdego opakowania. Na jego barkach będzie spoczywać też obowiązek kontroli procesu weryfikacji zabezpieczeń na opakowaniach, których dokonywać mają składy farmaceutyczne.

Zobacz także: W Polsce może zabraknąć leków. "Jest takie ryzyko"

Hurtownie mają sprawdzać pudelka z lekami przy ich przyjęciu, a także przed sprzedażą mniejszym podmiotom, czyli m.in. lekarzom, pielęgniarkom czy położnym. Kontrola będzie polegać na zeskanowaniu kodu na opakowaniu i porównaniu go z tym, który znajduje się w bazie danych. Każda ich niezgodność będzie analizowana pod kątem możliwości sfałszowania.

Za niesprawdzenie zabezpieczenia ustawa przewiduje kary. GIF będzie je wymierzać hurtowniom, a wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni aptekom.

Leki drożeją.
Leki drastycznie drożeją. Niektóre nawet dziesięciokrotnie

Ustawa trafi teraz do Sejmu. Wejdzie w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, których początek obowiązywania rząd przewidział na 1 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, leki, rząd
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

sraluszek ministerialnyPrzy okazji pisowski minister zapewnia brak dostępu do leków ratujących życie . Brawo ten pan !!!

13-08-2019

nikiTo już dawno powinno być ustawą wprowadzone

13-08-2019

Stała pacjentkaTo co, w oficjalnym obiegu były fałszywki?!

Rozwiń komentarze (4)