Notowania

Nowe zasady przechowywania dokumentacji pracowników. Firmy mają kilka dni, by się dostosować

Rozporządzenie w sprawie zmiany w gromadzeniu dokumentacji pracowniczej dla przeszło 12 mln zatrudnionych zostało wreszcie opublikowane. A to oznacza, że pracodawcy mają zaledwie kilka dni, aby się do niego dostosować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Eksperci uważają, że nowe rozporządzenie spowoduje chaos w firmach

Nowe rozporządzenie zastąpi to z połowy lat 90. Opublikowane już w Dzienniku Ustaw nowe prawo reguluje zasady gromadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej zarówno w formie papierowe, jak i elektronicznej. Pojawią się nowości, na przykład teczka D, w której będą przechowywane informacje na temat kar porządkowych nałożonych na zatrudnionego.

Przepisy będą miały zastosowanie dla pracowników zatrudnionych zarówno po 1 stycznia 2019 r., jak i tych, którzy rozpoczęli pracę wcześniej.

– Pytanie, czy można się dostosować do tych zmian w ciągu kilku dni, jakie zostały do ich wejścia w życie na początku roku – zastanawia się w rozmowie z "Rzeczpospolitą"Piotr Wojciechowski, specjalista od prawa pracy.

Od 2022 wszystkie dokumenty medyczne w jednej aplikacji. Kolejki mogą się skrócić. Zobacz wideo:

- Po zmianach pojawi się wiele nowych obowiązków, które co gorsza trzeba będzie realizować na różnych zasadach dla zatrudnionych już pracowników i tych przyjmowanych do pracy po 1 stycznia 2019 r. - zauważa "Rz".

– Jeśli ktoś chce uniknąć zamieszania, wystarczy, że nie będzie zatrudniał nowych pracowników. Wtedy nie będzie trzeba tworzyć dwóch rodzajów ewidencji czasu pracy równolegle dla dotychczasowych i nowych pracowników – mówi z kolei gorzko Witold Polkowski z Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-12-2018

WitoldTakie wprowadzanie nowych przepisów dla przedsiębiorców pokazuje jak Rząd traktuje tych przedsiębiorców. Ale Rząd ma to gdzieś, bo ma poparcie całej … Czytaj całość

21-12-2018

polakW TEN SPOSÓB BEDZIE CORAZ MNIEJ CHETNYCH NA OTWIERANIE FIRMY W POLSCE

20-12-2018

JjOsoby opracowujące takie przepisy, won, zakładać firmy, bez pomocy biur podatkowych! I działajcie gryzipiórki!

Rozwiń komentarze (18)