Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Nowy Ład dla seniorów. "Rząd chce namawiać Polaków, by przechodzili na emeryturę"

175
Podziel się:

Poznaliśmy szczegóły Polskiego Ładu Zjednoczonej Prawicy. Część propozycji skierowana jest wyłącznie do najstarszych Polaków. - Może się jednak okazać, że dość niewielka grupa skorzysta z nowych rozwiązań - wskazuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z money.pl.

Nowy Ład dla seniorów. "Rząd chce namawiać Polaków, by przechodzili na emeryturę"
Nowy Ład dla emerytów. Kto skorzysta, a kto straci? (money.pl, Rafał Parczewski)

Rząd dużo mówi o zachęcaniu Polaków do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Żyjemy coraz dłużej, jednocześnie seniorzy stanowią coraz większą grupę w populacji, a to problem dla rynku pracy i systemu ubezpieczeń społecznych. No i przede wszystkim kłopot dla samych seniorów, bo dla wielu oznacza po prostu groszowe emerytury.

Polski Ład zaprezentowany w sobotę może mieć jednak - zdaniem Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego - skutek odwrotny i wręcz zachęca do szybkiego uciekania z rynku pracy.

- Wiele osób może się skusić i zrezygnować z aktywności zawodowej. Powód? Tzw. nowy PIT dla osób w wieku emerytalnym wydaje się mniej atrakcyjny niż rozwiązania przeznaczone dla seniorów w ramach Nowego Ładu - mówi ekspert w rozmowie z money.pl.

W ocenie Sobolewskiego niewątpliwą zaletą proponowanych rozwiązań jest zniesienie opodatkowania emerytur do 2,5 tys. zł. Jego zdaniem z ostatecznym werdyktem należy jednak poczekać do momentu ukazania się projektu ustawy.

- Bo tutaj pojawia się kilka kluczowych pytań: co ze składką zdrowotną i czy w ogóle będzie, a jeśli tak, to czy będzie można ją odliczyć od podatku? - zastanawia się Sobolewski.

Ekspert podkreśla przy okazji, że nie bez znaczenia pozostaje los seniorów, którzy pobierają świadczenia wyższe od 2,5 tys. zł. A to pozostaje nadal wielką niewiadomą.

- Seniorów z emeryturami do tej kwoty jest wielu, więc to niewątpliwy plus, natomiast mnie interesuje ostateczny kształt ustawy - puentuje.

Zobacz także: Nowy Polski Ład. Polityk Lewicy zachwycony jednym z pomysłów

Nowy Ład dla seniorów w praktyce

Nowy Polski Ład to zmiana dla kilku milionów polskich emerytów. Dziś ZUS wypłaca świadczenia ponad 6 milionom osób. Przeciętnie każdy dostaje 2505 zł brutto. Mniejszą lub równą kwotę otrzymuje ok. 3,7 mln emerytów.

Co oznacza dla nich zmiana podatkowa? W skrócie - brak podatku, czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej do domowego budżetu. Ba, w przypadku kogoś, kto ma powyższą przeciętną emeryturę, to zysk nawet 187 zł miesięcznie. W rok można więc zyskać ponad 2 tys. zł. To więcej niż wynosi dodatkowa 14. emerytura wypłacana w tym roku.

Jak wynika z szacunków money.pl, jeśli ktoś ma 1500 zł emerytury, to zyska dodatkowe 87 zł miesięcznie. Przy 2 tys. zł to dodatkowe 141 zł do przelewu z ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(175)
akas
rok temu
Tylko patrzeć jak wprowadzą podatek od zapłaconego podatku.
qqq
rok temu
Coooooo?????????????!!!!!!!! Żyjemy coraz dłużej????? Ależ słuzba tzw. zdrowia, dobrzy samarytanie już się starają aby tak nie było.............
emerytka
rok temu
Pracowałam 40 lat i mam emeryturę kapitałową większą niż 2500 zł. Dlaczego mam mieć kwotę wolną od podatku 3091 zł . a ktoś 30 tys.zł.Jak długo będę miała taką kwotę wolną. To jest sprawiedliwość. Czy kwota wolna od podatku nie powinna być jednakowa dla wszystkich ???Chory ten kraj . No cóż PIS szuka nowego elektoratu. Ludzie nie dajcie się zwieść, to jest matactwo i krętactwo.
emeryt
rok temu
nie powiem, przyjemnie jest pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego, mając świadomość że pracuje się na socjal dla wszelkiej maści nierobów i tych którym sie należy, ale bierzmy przykład z jarka przecież to tytan pracy, poseł,emeryt,jakiś specjals od bezpieki, do tego nocami opracowuje reformy i nowy ład
8plagaEgipska
rok temu
Ale szyt morawiecki jest skromny. Niech przyzna ze jest to nowy ład szytoski dla polaków. Nie ma sié chyba czego wstydzić?
...
Następna strona