Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Nowy taryfikator. Za jazdę w soczewkach można dostać mandat

28
Podziel się:

W polskim kodeksie drogowym istnieje wyraźna różnica, czy kierowca jeździ w okularach czy soczewkach. Może się okazać, że przez jedno oznaczenie w dokumencie nieświadomie naraża się na mandat. Drogówka może to podciągnąć pod prowadzenie samochodu bez uprawnień. Sprawdziliśmy, jaką karę przewiduje za to wykroczenie nowy taryfikator.

Nowy taryfikator. Za jazdę w soczewkach można dostać mandat
Prowadzenie samochodu w soczewkach kontaktowych zamiast w okularach może narazić kierowcę na wysokie kary. (Pixabay)

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że parę cyfr kodu zawartego w dokumencie prawa jazdy może mieć nieprzyjemne konsekwencje w czasie kontroli drogowej, albo kolizji. Tym bardziej nie spodziewa się, że prowadzenie samochodu w soczewkach kontaktowych zamiast w okularach może narazić kierowcę na wysokie kary. Jako pierwsi zwrócili na to uwagę dziennikarze stacji TVN24. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w przepisach.

Zobacz także: Nowy taryfikator to zaproszenie do korupcji? Zdecydowana odpowiedź policjanta

Niestety w świetle polskich przepisów, w pewnych przypadkach, używanie podczas jazdy soczewek, może być uznane za prowadzenie bez uprawnień. A to już nie żarty. Za to przewinienie grozi kara nawet 1500 zł mandatu.

Ten kod ma znaczenie

Zacznijmy od początku. Nim zostanie wydane prawo jazdy, każdy kierowca przechodzi badania lekarskie w tym również okulistyczne. To wówczas określa się, na jakich zasadach kierowca może zasiąść za kółko.

Lekarz określa ewentualną wadę, a w dokument wpisuje się bardzo konkretny kod cyfrowy. Gdzie go znaleźć. Na odwrocie dokumentu będzie on wpisany w rubrykę 12. Jeśli jest pusta, to oznacza, że nie stwierdzono wad i nie będzie to miało znacznie dla kierowcy.

Jeśli natomiast widnieją tam wpisane cyfry, będzie to już miało konkretne znacznie. Aby rozszyfrować ten kod, trzeba sięgnąć po załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wady wzroku oznaczone są kodem 01. Ten kod oznacza, że kierowca wymaga korekty lub ochrony wzroku. Tu jednak nie znacznie, jak chroni wzrok i równi dobrze mogą być to okulary, jak i soczewki.

1500 zł za brak uprawnień

Ale tylko ten punkt wyróżnia jeszcze pięć innych konkretnych przypadków. I tu właśnie może się okazać, że soczewki nie wystarczą. I tak dla przykładu Kod 01.01 oznacza obowiązkową jazdę w okularach. Nie można zastąpić ich soczewkami kontaktowymi.

Brak okularów w tym wypadku będzie podlegać pod art. 94 kodeksu wykroczeń, a więc jazdę bez uprawnień. Do tej pory mandat za to wykroczenie wynosił 500 zł.

Po zmianie taryfikatora w grudniu 2021 roku kara jednak wzrosła aż trzykrotnie. Jak wynika z przepisów: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Kamil
6 miesięcy temu
Odebrali mi uprawnienia za jade w szklach kontaktowych. W Niemczech jest za to manadat az 10 euro.
aras
2 lata temu
Ja mam samo 01, ostatnio się przyczepili, że nie w okularach :)
Borys
2 lata temu
Mnie jak zatrzymuje milicjant i mówi poproszę o prawo jazy i dowód rejestracyjny to mu odpowiadam proszę mojego penisa i mu go daję do ręki.
ask
2 lata temu
Bzdurny przepis. Powinno być zawsze z automatu albo w okularach albo soczewkach. Bezsensowne komplikowanie. Ważne żeby kierujący miał korektę wzroku.
Kajka
2 lata temu
Czyli jeśli mam dobry wzrok i nie noszę okularów a nagle wzrok mi się pogorszy i zacznę je nosić dostanę mandat????? Albo mam wpisane że noszę soczewki a założe okulary bo braknie mi soczewek lub mam podrażnione oczy to również mandat????? I jeszcze jedno ważne pytanie: proszę pilnie wyjaśninić jaka jest różnica pomiędzy soczewkami a okularami????? Co jest nie tak z kolejnym przepisem??? A może chodzi o zmianę dokumentu i związaną z tym dużą opłatą???😅 Czy w kraju nie ma innych problemów???
...
Następna strona