Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Nowy zasiłek opiekuńczy i dogęszczenie dzieci w przedszkolach. Rząd zmienia zasady

160
Podziel się:

Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała nowy dodatek opiekuńczy dla rodziców, których dzieci nie mogą iść do przedszkola. A minister edukacji Dariusz Piątkowski dodał, że normy powierzchni w przedszkolach zostaną zliberalizowane.

Nowy zasiłek opiekuńczy i dogęszczenie dzieci w przedszkolach. Rząd zmienia zasady
Warszawa, 26.08.2020. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski (L) i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu, 26 bm. Temat konferencji to bezpieczny powrót uczniów do szkół. (sko) PAP/Marcin Obara (PAP, PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)
bEJdifMB

O nowy zasiłek będą mogli się ubiegać rodzice dzieci do lat 8, gdy żłobek, przedszkole lub szkoła będą zamknięte z powodu epidemii koronawirusa.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rozporządzeniem będziemy proponować do 20 września - powiedziała minister Martena Maląg. Potem, jak wynika ze słów minister, będzie możliwość przedłużenia przez rząd.

Zasiłek, jak powiedziała minister, ma również przysługiwać w sytuacjach, gdy obostrzenia nie będą pozwalały na to, by dzieci mogły uczęszczać do placówki.

bEJdifMD

W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wieku uprawniająca do zasiłku zostanie podniesiona - do 16 lat dla dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Do 18. roku życia zasiłek będzie przysługiwał młodzieży z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można wystąpić do pracodawcy, osoby prowadzące działalność pozarolniczą powinny się zgłosić bezpośrednio do ZUS.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

Z kolei minister Piontkowski zapowiedział zmniejszenie norm powierzchni w przedszkolach przypadające na jedno dziecko. Obecnie obowiązujące 2-2,5 metra kwadratowego oznaczałyby konieczność zamknięcia wielu placówek.

bEJdifMJ

Ze słów Piontkowskiego wynika, że główny inspektor sanitarny zmniejszy te limity do średnio 1,5 m kw na dziecko. Na dodatek ta norma nie będzie wyliczana co do centymetra.

Dodatkowo, przedszkolaki będą mogły przebywać w mniejszych pomieszczeniach, ale nie mniejszych niż 15 mkw dla grup do 5 osób.

Piontkowski dodał, że jest rozważane wprowadzenie zalecenia zasłaniania twarzy i ust przynajmniej w dużych szkołach. Decyzja ma zapaść jutro lub pojutrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJdifNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(160)
zcx
rok temu
Gospodarka zalicza największy zjaxd od 1989 roku a socjali przybywa. Wpływy z podatków od pracy spadają a rosną z VAT, co oznacza, że gospodarka się kurczy a koszty życia rosną
Goßć
rok temu
A co z rodzicami dzieci które nie dostaly sie do przedszkola bo w pierwszej kolejności sa przyjmowane dzieci służb mundurowych i służby zdrowaia.Zaznacze ze jest np kontynuacja przedszkola.
Robos
rok temu
Osobiście z lipcu zwolnilem że swojej firmy 3 paniusie, które przesiedzialy na zasiłku a po powrocie zazyczyly sobie urlopu, bo one muszą z dziećmi na wakacje. Urlop dostały, razem z biletem w jedną stronę. A ich premie rozdalem tym którzy pracowali za nie.
bEJdifNf
Fakty...
rok temu
Główny inspektor sanitarny jak i piontkowski to przyszli przestępcy
Rozdawnictwa
rok temu
Ciąg dalszyyyyyyyyyuu
...
Następna strona