Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Obajtek chce odkręcić słynny zakaz PiS. Prawo przeszkadza w biznesie

444
Podziel się:

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, chce zniesienia blokady prawnej, blokującej budowę elektrowni wiatrowych na lądzie. Takie przepisy 5 lat temu wprowadził PiS. Obajtek chce też produkować prąd na morzu i w elektrowniach atomowych.

Obajtek chce odkręcić słynny zakaz PiS. Prawo przeszkadza w biznesie
Orlen chce mocniej wejść w energetykę wiatrową - zapowiada prezes Obajtek (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Daniel Obajtek mówi o tym w piątkowym wywiadzie z "Rzeczpospolitą". Prezes Orlenu tłumaczy się też z wysokich i ciągle rosnących cen paliw. Na argument, że ropa jest dziś stosunkowo tania, a mimo to ceny na stacjach ciągle idą w górę, odpowiada, że wzrosły koszty pracy i kurs dolara.

Unika też porównywania dzisiejszych cen paliw do tych z 2008 roku (gdy była mowa o 6 zł za litr benzyny, a ropa kosztowała 100 dolarów za baryłkę). Woli porównywać obecną sytuację do roku 2012 - gdy ropa kosztowała ok. 80 dolarów za baryłkę.

- W realiach z 2012 r. paliwa kosztowałoby dziś ok. 8 zł. Z naszej strony podejmujemy wszelkie działania optymalizacyjne. Rafinerie pracują na 90 proc. plus importujemy paliwo. Ale nie mamy wpływu na otoczenie makroekonomiczne i realia rynku - mówi Obajtek "Rzeczpospolitej".

Zobacz także: Prześwietlili majątek matki Daniela Obajtka. "To pokazuje małą efektywność kontroli majątków osób publicznych"

Ceny paliw w Polsce są niskie? Obajtek zapewnia

Powtarza też argumenty doskonale znane z rządowej retoryki - że ceny paliw w Polsce i tak są jednymi z najniższych w UE. A na dodatek Polacy zarabiają więcej i stać ich na więcej paliwa, niż kilka lat temu.

- Ale szybciej niż inflacja rosną wynagrodzenia. Dzisiaj ze średnią pensję można kupić kilkadziesiąt litrów więcej paliwa w porównaniu z 2018 r. i aż o połowę więcej niż w 2012 r. Rzeczywiście nominalne ceny paliw rosną, bo rosną ceny wszystkich elementów, które składają się na koszt paliwa, jak ceny surowców, koszty logistyki, opłaty za emisję CO2, itp. - mówi Obajtek.

Ustawa wiatrakowa do zmiany?

Prezes Orlenu chce się skupiać na energetyce wiatrowej. Jego firma dostała jedną i stara się o 10 kolejnych koncesji na elektrownie wiatrowe na Bałtyku. Obajtek chciałby też odkręcenia słynnego zakazu PiS.

- Zależy nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki. Ale na tak zadane pytanie powinien odpowiedzieć regulator, a nie ja - odparł na pytanie, kiedy jest szansa na odblokowanie wiatraków na lądzie.

Mowa o zasadzie 10H, która uniemożliwia stawianie wiatraków w mniejszej odległości od ludzkich siedzib niż dziesięciokrotność ich wysokości. Ten przepis praktycznie zamroził szybki rozwój energetyki wiatrowej w Polsce - wprowadzono go w 2016 roku, tuż po wygranych przez PiS wyborach. Jedną z jego największych orędowniczek była Anna Zalewska, późniejsza minister edukacji.

O konieczności liberalizacji przepisów mówi się od dawna, prawie rok temu propozycje zaczęły nabierać realnych kształtów. Mimo to nic w prawie się nie zmieniło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(444)
koloneR
3 lata temu
ile można trąbić o cenach paliwa na orlenie w kółko i w kółko. w krajach gdzie nawet nikt nie słyszał o tej marce również ludzie borykają się z super drogim paliwem i co? a poza tym to jeśli ten obatek ma tak cudowny wpływ na producentów ropy to dlaczeo w zeszłym roku kiedy paliwo było po 4zł nie pisano o nich pieśni pochwalnych? trochę hipokryzja nie?
Kixo
3 lata temu
Wiadome jest ,ze Obajtek nie wyczaruje nam mniejszej ceny za paliwo, ceny surowca wszędzie sa takie same. I tak mamy jedną z niższych cen w Europie, więc nie jest źle, więc moze nie narzekajmy...
Mirka
3 lata temu
Ja wiem ze my jako Polacy mniej zarabiamy, ale paliwo faktycznie jest u nas jedno z najtańszych, więc powinniśmy sie raczej z tego cieszyć, jak spojrzymy na ceny paliwa w Europie zachodniej, to sie włos na głowie jeży.
Bez kitu
3 lata temu
To już jest koniec i nie ma już nic, wszystko co było....................pIsssssssss !!!!! !!!
Janekr
3 lata temu
Super ja proponuję 10 pln za litr wtedy elektroda PiS przesiadze sie na rowery
...
Następna strona