Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Obajtek: wojna nie zatrzyma paliwowej fuzji

Podziel się:

Proces tworzenia multienergetycznego koncernu nie wyhamuje, a obawy o to, że wpuszczenie na polski rynek Saudi Aramco i firmy MOL zwiększa ryzyko zacieśnienia relacji z rosyjskim sektorem paliwowym są nieuzasadnione – mówi o fuzji z Grupą Lotos Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

Obajtek: wojna nie zatrzyma paliwowej fuzji
Prezes PKN Orlen uważa, że obawy o zacieśnienie relacji z rosyjskim sektorem paliwowym sa nieuzasadnione (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

"Wojna tylko potwierdza, że decyzja o budowie silnego multienergetycznego koncernu była słuszna i ma głęboki sens. Duży gracz zawsze ma większe zdolności inwestycyjne i silniejszą pozycję negocjacyjną, na przykład w rozmowach z dostawcami surowców. To przekłada się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całego regionu, umożliwiając m.in. dalszą dywersyfikację dostaw do naszych rafinerii w Polsce, ale także na Litwie i w Czechach" – powiedział Daniel Obajtek.

W ocenie prezesa PKN Orlen proces połączenia z Lotosem, ale też z PGNiG, to polska racja stanu.

"W tym pierwszym przypadku niezrealizowanie którejś z tych transakcji byłoby naruszeniem warunków narzuconych przez Komisję Europejską. Oznaczałoby w praktyce wysadzenie w powietrze fuzji, która jest bardzo korzystna dla Polski" – powiedział.

Zobacz także: Fuzja państwowych gigantów: Orlenu, PGNiG i Lotosu. Powstanie multienergetyczny koncern

Saudi Aramco wejdzie do Polski. Fuzja PKN Orlen i Lotosu

Jak dodał, "nieodłącznym elementem wejścia Saudi Aramco jako partnera do środków zaradczych jest umowa na dostawy nawet 20 mln ton ropy naftowej rocznie".

"To połowa zapotrzebowania wszystkich naszych rafinerii. W ten sposób zabezpieczamy więc nie tylko Polskę, ale cały region. Jako grupa Orlen zyskujemy stabilnego partnera w postaci najpotężniejszego koncernu paliwowego na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami i razem będziemy rozwijali Lotos. Transakcja z MOL natomiast dotyczy wymiany stacji — w ten sposób zapewniamy sobie możliwość wejścia na rynki węgierski i słowacki. To cenny kapitał, który chcemy w pełni wykorzystać" – tłumaczy Obajtek.

Orlen zerwie umowy z podmiotami rosyjskimi? Odpowiada Daniel Obajtek

Na pytanie, czy Orlen będzie zrywać umowy z podmiotami rosyjskimi, z którymi ma relacje biznesowe, Obajtek odparł:

O sankcjach decydują politycy. Na pewno uszanujemy sankcje, a moją rolą jest takie zarządzanie, by zminimalizować ewentualne negatywne ich konsekwencje dla Orlenu i polskiej gospodarki. Sami z siebie nie możemy podejmować działań niekorzystnych dla spółki, ale sankcje będziemy respektować.
wykres dla: PKN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP