Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Od 1 lipca będą nowe zasady podróżowania po Europie

68
Podziel się

Podróżni z certyfikatami covidowymi nie będą musieli już robić dodatkowych testów ani przechodzić kwarantanny na obszarze Unii Europejskiej. Również Chorwaci wprowadzają wiele ułatwień dla zagranicznych turystów. Nie wymagają nawet dwóch dawek szczepienia. Wystarczy jedna.

Od 1 lipca będą nowe zasady podróżowania po Europie
Bez konieczności odbywania kwarantanny zostaną wpuszczone do Chorwacji osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną, o ile upłynął odpowiedni czas wyczekiwania po zaszczepieniu (Pexels)
bErpBnMB

W poniedziałek 14 maja pojawiły się nowe zalecenia dotyczące podróżowania na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu i Rady UE, podróżni, którzy posiadają świadectwo zaszczepienia, nie będą podlegać już ani kwarantannie, ani testom przy przekraczaniu granicy.

Warunek: szczepionka była zatwierdzona przez Europejską Agencję leków (EMA) oraz minęło co najmniej 14 dni od pełnego zaszczepienia.

To samo dotyczy osób, które wyzdrowiały i mają zaświadczenie, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.

bErpBnMD
Zobacz także: Polisa turystyczna. Na co zwrócić uwagę? "Ważny zakres ubezpieczenia i kwota"

Jeżeli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie szybko się pogarsza, to państwa członkowskie mogą uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa. Czyli przywrócić również dla osób zaszczepionych i ozdrowiałych obowiązek testów lub kwarantanny.

Jeden z ulubionych przez Polaków krajów, Chorwacja zadecydowała, że ich granicę będą mogły przekroczyć osoby, które okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

bErpBnMJ

Bez konieczności odbywania kwarantanny zostaną wpuszczone do Chorwacji też osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną, z tym że obowiązują tutaj już szczegółowe okresy wyczekiwania przypisane konkretnym preparatom.

Chorwaci będą również wpuszczać ozdrowieńców. Co więcej, bez żadnych wymogów granicę mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, które będą podróżować z rodzicami lub opiekunami.

Osoby, które nie spełniają żadnego z ww. wymogów, zostaną zobowiązane do odbycia kwarantanny (10 dni). Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji i otrzymaniu stosownego smsowego potwierdzenia od chorwackich służb.

bErpBnMK

Uwaga, dokumenty wystawione w języku polskim w celu okazania ich chorwackiej straży granicznej (lub innym instytucjom w Chorwacji) powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

W przypadkach, gdy nie ma określonych wzorów zaświadczeń potwierdzających status medyczny osoby (np. zaświadczeń potwierdzających przebycie koronawirusa), strona chorwacka respektuje wszelkie dokumenty wystawione przez polskie instytucje medyczne i potwierdzone przez lekarza. Dokumenty wystawione po angielsku lub w polskiej i angielskiej wersji językowej nie wymagają dodatkowych poświadczeń, a dokumenty wystawione w języku polskim powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Osoby podróżujące przez tzw. korytarz tranzytowy Neum (BiH) z Dubrownika do innych regionów Chorwacji, a następnie powrót do Dubrownika lub wyjazd do Dubrownika i powrotu do innych części Chorwacji, nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych testów (pod warunkiem, że podróż przez korytarz tranzytowy odbędzie się bez zbędnego zatrzymywania się).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErpBnNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Parzę i widzę
miesiąc temu
Jeżdżę każdego roku do Chorwacji i w zeszłym również byłam no i jak zwykle cudownie. Polecam tym, którzy mają dylemat.
Głos
miesiąc temu
Polskę Kocham za jej przyrodę i tu zostaję bo mam tyle miejsc do zwiedzenia że zabraknie mi urlopu na ten cel ale nadrobię weekendami w całym roku :)
J.B.
2 miesiące temu
Zapraszamy do Albanii. Zero szczepień, zero testów
bErpBnNf
Kuracjusz
2 miesiące temu
W kraju jest masa pieknych miejsc gdzie mozna odpoczac I nie lazic ze scierka z azbestem I mikroplastykami na twarzy
Amores
2 miesiące temu
w ub. roku w Chorwacji było 10% turystów w porywach do 20% co przed pseudopandemią i to bez utrudnień szczepionkowo-testowych, było bardzo spokojnie a zważywszy że turystyka w Chorwacji to 10%PKB szybko zrezygnują z tego cudowania, no ale ja sobie odpuszczam ten kraj na co najmniej 2 lata
...
Następna strona