Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Odholowali twoje auto? Nie musisz płacić, w prawie jest luka

22
Podziel się:

Przez niedopatrzenie parlamentarzystów samorządy straciły możliwość szybkiego ścigania źle parkujących kierowców - muszą wydawać im odholowane samochody bez pobierania opłaty.

Przez lukę w prawie można uniknąć opłat za holowanie
Przez lukę w prawie można uniknąć opłat za holowanie (PAP)
bECcKzLp

Odholowanie źle zaparkowanych aut to jeden z najskuteczniejszych sposób walki z kierowcami łamiącymi przepisy. W końcu koszt samego holowania to kilkaset złotych. Do tego wygórowane stawki za każdy dzień "postoju".

Do 13 września warunkiem wydania kierowcy z wyznaczonego parkingu odholowanego pojazdu było uiszczenie opłaty "na miejscu". Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", w grudniu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy sankcjonującego takie działanie.

bECcKzLr

W efekcie jedyną możliwością dla samorządów jest wystawianie kierowcom decyzji administracyjnych nakazujących zapłatę. Od tych jednak przysługuje odwołanie. Do tego w decyzji nie można wskazać terminu zapłaty.

Zobacz także: Inspekcja drogowa: mamy sposoby, by dotrzeć do kierowców kombinatorów

– Problem polega głównie na braku jednoznacznego wskazania trybu dochodzenia nieuiszczonych opłat. Brak delegacji ustawowej do ich dochodzenia w konsekwencji może pozbawić powiaty możliwości dochodzenia nieuiszczonych opłat, w tym od obcokrajowców – przyznała w rozmowie z "DGP" Paulina Łątka z urzędu miasta w Szczecinie.

bECcKzLx

Co ciekawe, ustawa, która regulowałaby dochodzenie należności po uchyleniu wcześniejszych przepisów przez TK, została przygotowana przez Senat, ale nie trafiła do porządku obrad Sejmu. Jedyną szansą dla samorządów jest złamanie słowa danego przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek i dopisanie punktu do porządku obrad w dniach 15 i 16 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECcKzLS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
sdfg
2 lata temu
za wszystko co złe odpowiada pis i niech sie boją, padalce bo przyjdzie czas zapłaty za dywersję i sabotaż.
deenu
2 lata temu
"...uchylił przepisy sankcjonującego takie działanie." W szkole podstawowej, w szkołach średnich oraz wyższych nie uczą pisać po polskiemu. To jaką szkołę (nie)skończył autor?
Krakus
2 lata temu
Ten kraj hest nue tylko chory ale i zlodziejski. Pisowska zaraza jeadnie na potege. A hest na tyle glupia ze stanowiac prawo nie umie go ustanowic😀
bECcKzLT
Jalib
2 lata temu
A PiS dalej chętnie korzysta z zapisu, prawda pisuarki.
pisiorek
2 lata temu
kaczyńskiego posłowie stanowią prawo, bo maja większość w sejmie. Buble przez nich uchwalane świadczą o ich poziomie umysłowym.
...
Następna strona