Notowania

ppk
04.04.2019 15:17

Odliczanie do wprowadzenia PPK. Wiele firm nadal w szczerym polu

1 lipca 2019 roku PPK zostaną wprowadzone w spółkach zatrudniających ponad 250 pracowników. W co czwartej nie rozpoczęto żadnych przygotowań w tym kierunku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oznacza wzrost kosztów zatrudnienia ponoszonych przez firmy o około 1 proc., szacują eksperci firmy doradczej Deloitte. Może się to przełożyć na dynamikę wynagrodzeń, gdyż w średnim i długim okresie koszt wpłat pracodawcy może zostać przerzucony częściowo na pracownika.

- Z drugiej jednak strony, w krótkim okresie wdrożenie PPK jest dla przedsiębiorstw tańsze niż wdrożenie pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Popularność tych ostatnich wzrosła znacząco w ostatnich miesiącach - czytamy w komunikacie firmy doradczej.

Relatywnie mały wzrost kosztów zatrudnienia z powodu PPK czy PPE nie oznacza, że nie wywoła napięć w niektórych firmach - zwłaszcza w tych, gdzie wynik netto jest niski w relacji do kosztów, przekonują analitycy.

Polacy trzymają w gotówce ok. 200 mld zł. Na kontach – 500 mld zł. Łącznie suma naszych oszczędności to 1 bln zł
Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak podnieść standard życia na emeryturze?

- Dane GUS wskazują, że mimo dobrej koniunktury w 2018 r. wynik netto w sektorze firm zmniejszył się ze 150 mld zł do 138 mld zł, a rentowność netto spadła z 4,4 proc. do 3,7 proc." - czytamy w podsumowaniu ankiety.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Z obserwacji prawników wynika, że wiele firm nie podjęło jeszcze żadnych kroków w zakresie wdrożenia PPK.

Wśród firm zatrudniających powyżej 250 pracowników 47 proc. przygotowuje się do wprowadzenia PPK, a 25 proc. nie rozpoczęło jeszcze żadnych prac nad wdrożeniem. Z kolei spośród firm zatrudniających od 50 do 250 pracowników, czyli tych, które obowiązek wdrożenia PPK obejmie od 1 stycznia 2020 roku, 62 proc. nie rozpoczęło przygotowań w tym zakresie.

1 lipca 2019 roku PPK zostaną wprowadzone w spółkach zatrudniających ponad 250 pracowników, a w ciągu kolejnych 18 miesięcy do programu dołączać będą również mniejsze przedsiębiorstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, emerutura, deloitte, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

PJNstrasznie niecierpliwi są cwaniacy finansowi - codziennie artykulik - aż się ślinią na te pieniądze z golonych frajerów. Gdy to nie wypali to GPW w … Czytaj całość

04-04-2019

EpikletPPK to niezły hazard. Daj rządowi pieniądze i trzymaj kciuki aby: 1. kolejny rząd ich nie zabrał 2. nie zżarła ich inflacja 3. nie zostały utracone w … Czytaj całość

05-04-2019

takie mam zdaniecoraz bardziej jest oczywiste, że za kłamstwo o kartce z 1% i za próby fałszowania zeznań Austriaka, Giertychowi należy się wyrok skazujący i zakaz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)