Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Trzaskowski: potrzebna pomoc rządu dla samorządów

16
Podziel się:

Nadszedł naprawdę bardzo ciężki czas dla samorządowych finansów – napisał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zwrócił uwagę na to, że rząd przerzuca na samorządy zbyt wiele obowiązków, a jednocześnie nie gwarantuje ich finansowania.

Rafał Trzaskowski oczekuje, że rząd będzie bardziej wspierał samorządy.
Rafał Trzaskowski oczekuje, że rząd będzie bardziej wspierał samorządy. (PAP)

- Gospodarki nie naprawi się wyłącznie "odmrażaniem", przeprowadzanym do tego w sposób mało racjonalny i niespójny. Trzeba mocnego wsparcia finansowego dla samorządów – napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Swój wpis poświęcił trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się samorządy.

Zwrócił uwagę, że koronawirus i związane z nim straty przyszedł "po całej serii gigantycznych wydatków spowodowanych działaniami rządu, które musieliśmy ponieść (m.in. drastycznie zwiększone koszty systemu gospodarowania odpadami czy dużo większe wydatki związane z "deformą" edukacji)".

Trzaskowski przywołał liczby, które pokazują, jak bardzo epidemia uderza w finanse stolicy.

Zobacz także: Obejrzyj: Otwarcie restauracji i barów. Właściciele oczekują konkretów

- Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń - w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41 proc. spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym – napisał.

Środki topnieją, a wydatków nie brakuje. Trzaskowski wyliczył: zakup niezbędnego sprzętu ochronnego dla personelu medycznego, dezynfekcja przestrzeni publicznych, uruchomienie pakietów pomocowych mi,in. dla przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury, edukacji czy potrzebujących.

- Mimo wielu apeli samorządów, w tym Miasto Stołeczne Warszawa, rząd nie partycypuje w tych wszystkich kosztach, albo robi to w minimalnym stopniu. To musi się zmienić. Samorządy dalej muszą kontynuować programy inwestycyjne, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu – napisał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
KOMENTARZE
(16)
Onserwator
2 lata temu
Kozy chodowac w tym jestes najlepszy
Grzela
2 lata temu
Jak trwoga to do Boga.
Vhhar
2 lata temu
To nie trwon na bzdety. OSZCZEDZAJ bo cie nawet sloiki warszawskie wywioza na taczkach. Rzad MUSI dac pieniadze dla przedsiebiorcow, firm, dla matek na zasilkach na 500+ A dla ciebie piniendzy nie ma i nie bedzie. Skocz im na rolke i zatancz polke.
Fér play
2 lata temu
Już pan Trzaskowski nie chce decentralizacji władzy? Dziwne,przecież tak walczyli o to. Teraz rząd ma pomagać.
Obywatel
2 lata temu
Lepsze gospodarowanie pieniędzmi i będzie ok. Brak dziwnych projektów typu instalacja z palet czy konstrukty na plaży które nie spełniają norm i muszą być demontowane. Ogólnie trzeba byłoby prezydenta rozliczyć za niegospodarność. A co do wpływu z podatków. Warszawa płaci tak zwane janosikowe bo zawsze ma górkę tym razem może nie zapłacić.