Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki. Trzaskowski: potrzebna pomoc rządu dla samorządów

Nadszedł naprawdę bardzo ciężki czas dla samorządowych finansów – napisał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zwrócił uwagę na to, że rząd przerzuca na samorządy zbyt wiele obowiązków, a jednocześnie nie gwarantuje ich finansowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rafał Trzaskowski oczekuje, że rząd będzie bardziej wspierał samorządy.

- Gospodarki nie naprawi się wyłącznie "odmrażaniem", przeprowadzanym do tego w sposób mało racjonalny i niespójny. Trzeba mocnego wsparcia finansowego dla samorządów – napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Swój wpis poświęcił trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się samorządy.

Zwrócił uwagę, że koronawirus i związane z nim straty przyszedł "po całej serii gigantycznych wydatków spowodowanych działaniami rządu, które musieliśmy ponieść (m.in. drastycznie zwiększone koszty systemu gospodarowania odpadami czy dużo większe wydatki związane z "deformą" edukacji)".

Trzaskowski przywołał liczby, które pokazują, jak bardzo epidemia uderza w finanse stolicy.

Obejrzyj: Otwarcie restauracji i barów. Właściciele oczekują konkretów

- Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń - w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41 proc. spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym – napisał.

Samorządy nie otworzą żłobków i przedszkoli w terminie wyznaczonym przez rząd. Mówią jednym głosem: Potrzebujemy więcej czasu.
Otwarcie żłobków i przedszkoli. Samorządy: Wytyczne rządu odstają od rzeczywistości

Środki topnieją, a wydatków nie brakuje. Trzaskowski wyliczył: zakup niezbędnego sprzętu ochronnego dla personelu medycznego, dezynfekcja przestrzeni publicznych, uruchomienie pakietów pomocowych mi,in. dla przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury, edukacji czy potrzebujących.

- Mimo wielu apeli samorządów, w tym Miasto Stołeczne Warszawa, rząd nie partycypuje w tych wszystkich kosztach, albo robi to w minimalnym stopniu. To musi się zmienić. Samorządy dalej muszą kontynuować programy inwestycyjne, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu – napisał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2020

RobertPrezydencie proszę ograniczyć wydatki na administrację o 50%. Warszawa prawie 500 radnych los Angeles 9. poza poza prezydentem Warszawy funkcjonuje … Czytaj całość

08-05-2020

NiktPrzecież chcieliście być niezależni

08-05-2020

Łucjanie umiesz , daj temu co potrafi, zrezygnuj

Rozwiń komentarze (16)