Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa. Argumenty za prywatyzacją

115
Podziel się:

Niemal trzech na czterech ekonomistów uważa, że prywatyzacja części spółek z udziałem Skarbu Państwa miałaby pozytywny wpływ na polską gospodarkę - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej". Jak dodano, odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa może być niemożliwe bez sprzedaży części z nich.

Odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa. Argumenty za prywatyzacją
PKN Orlen, Orlen (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Jak pisze "Rzeczpospolita", 70 proc. spośród 37 ankietowanych przez gazetę ekonomistów, uczestników panelu eksperckiego "Rzeczpospolitej", zgodziło się z tezą, że prywatyzacja części spółek kontrolowanych przez państwo miałaby pozytywny wpływ na gospodarkę.

"Do pomysłu, aby wznowić zarzuconą w Polsce prywatyzację, ekonomiści nie podchodzą jednak bezkrytycznie. Wielu dostrzega argumenty na rzecz państwowej kontroli nad niektórymi spółkami, które są strategicznie ważne, ale znaczenie ma skala ich działalności" - zauważa dziennik.

Pozytywny wpływ na gospodarkę

Jak wskazuje "Rz", z tezą, że "prywatyzacja części przedsiębiorstw kontrolowanych przez polski rząd miałaby pozytywny wpływ na gospodarkę" zgodziło się ponad 70 proc. ankietowanych ekonomistów, przeciwnego zdania było 16 proc.

Według gazety, w sondzie nie widać zwolenników powszechnej i masowej prywatyzacji spółek Skarbu Państwa.

Jak dodano, ekonomiści podkreślają, że pod kontrolą polskiego rządu jest wiele firm, które nie działają w sektorach o strategicznym znaczeniu (skrajnym przykładem są stadniny koni).

Z tezą, że "dla sprawnego funkcjonowania spółek o strategicznym dla Polski znacznie ważniejsze są odpowiednie regulacje i nadzór niż strukturą własnościową" zgodziło się 65 proc. ankietowanych ekonomistów. Wielu spośród uczestników sondy, w tym tych, którzy dostrzegają potrzebę prywatyzacji części przedsiębiorstw, ostrzega jednak przed pochopnymi decyzjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(115)
Tomek
3 miesiące temu
Prawda jest taka że jeśli do tego dojdzie to zresztą nie pierwszy raz PO/PSL i SLD tym razem dodatkowo przy udziale Polski2050 rozsprzeda największą obecnie kurę znosząca złote jajka dla Polski.. Ile wart jest obecnie ORLEN pokazały 1 dniowe potężne spadki ma rzecz Niemieckich firm (dodajmy ze tem sam ORLEN wykosił te właśnie firmy na inwestycje farm wiatrakowych na Baltyku- przypadek że kolejny raz jest mowa o prywatyzacji ORLENU ? żaden- jeśli będzie sprywatyzowany ilość podmiotów zarządzających nie zrobi nic - nikomu ni bedzie po drodze, jeśli będzie jednak podmiot jako ORLEN - wówczas może konkurować z najlepszymi. Otwórzcie oczy - to ci zostało odkupione i przynosi zyski - będzie rozsprzedane dalej żeby zysków dla mas Polaków nie przynosiło.. za jakiś czas znowu będziemy kupować to samo kolejny raz z naszych pieniędzy. Zamiast zarabiać na tym będziemy tracili i dokładali- tem sam schemat od 40 lat
Marcinus
3 miesiące temu
Tu chodzi i bogactwa naturalne, Orlen który nie jest już Polski bo bodajże 50% udziału musi się liczyć z reszta kapitał zagraniczny musiał stać się duży np. fuzja z Lotos żeby móc wykupić PGNiG. A po to tylko PGNiG ma stosowne pozwolenia na odwierty, kopanie i trzyma rękę na tych rzeczach, a w rękach Polski jest jakieś 70% udziałów, więc jak to sprzedamy będziemy kopać i wydobywać bogactwa naturalne ale nie dla siebie I po nas.
Trutututu
3 miesiące temu
Paliwo po piętnaście a gas po dychu
Gość
3 miesiące temu
Jednak mówili prawdę....jak będzie rządzić platforma,wszystko sprzedadzą co nie zdążyli kiedyś . Zadowoleni jesteście rodacy??? Za kawałek pizzy i puste obietnice, daliście się oszukać.Najgorsze jest to, że niektórzy tego nie widzą
Dor70
3 miesiące temu
Co!!!!??? Znów rozkradanie majątku przez pseudo prywatyzację za grosze!!???
...
Następna strona