Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19. Będą wypłaty

99
Podziel się:

Będą wypłacane odszkodowania za niepożądane działania po szczepieniu przeciwko COVID-19. Na pieniądze mogą liczyć pacjenci, którym podano preparat Vaxzevria (wcześniej Vaccine AstraZeneca). Od początku 2022 r. wypłacono pacjentom 4,5 mln zł.

Odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19. Będą wypłaty
Będą wypłacane odszkodowania dla pacjentów z działaniami niepożądanymi po szczepieniu preparatem Vaxzevria - wcześniej Vaccine AstraZeneca (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

O wypłacie odszkodowań poinformował Rzecznik Praw Pacjenta. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego jest wystąpienie przynajmniej jednego działania niepożądanego.

W przypadku szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca) to: zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Do tej listy dodano też żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.

"Chodzi o odczyny poszczepienne zaobserwowane podczas badań klinicznych, ale także te, co do których związek przyczynowy z podawaną szczepionką potwierdzono już po zarejestrowaniu produktu. Lista tych działań ulega uzupełnieniom, ponieważ bezpieczeństwo szczepionek jest na bieżąco monitorowane w poszczególnych państwach, a następnie oceniane przez Europejską Agencję Leków. W uzasadnionych przypadkach dochodzi do aktualizacji danych o szczepionkach" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Będą odszkodowania

W związku z tym rzecznik wznawia z urzędu postępowania w tego typu sprawach, aby umożliwić dokonanie ponownej oceny medycznej przez działający przy nim zespół ekspertów.

Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania - apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Zgodnie z ustawą osoby, które doznały działań niepożądanych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego dopiero po wykonaniu szczepienia, mogą złożyć do Rzecznika wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w ciągu roku od daty tej aktualizacji. Złożenie wniosku dotyczącego omawianego schorzenia po szczepionce Vaxzevria będzie możliwe do 21 września 2024 roku. Z danych NIZP-PZH wynika, że w Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki.

W poprzednich miesiącach apelowano o zgłaszanie się pacjentów, u których potwierdzono wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzi po jednodawkowej szczepionce Jcovden (Janssen/Johnson & Johnson). W tym przypadku pacjenci, którzy przyjęli preparat Jcovden i byli hospitalizowani z powodu zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia, mogą nadal złożyć do rzecznika wniosek o świadczenie (termin mija 4 lipca 2024 r.).

Od 2022 r. do połowy 2023 r. wydano 223 decyzje dotyczące wypłaty odszkodowania na łączną kwotę 4,5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
Tragedia
2 miesiące temu
Młody, wysportowany człowiek pół roku temu.. diagnoza rak w lV stadium z przrzutami. Szczepionki na Covid musiał przyjąć bo pracował w mundurówce. Będziemy składać o odszkodowanie, duże odszkodowanie. Zgadza się, każdy kto przyjął tą truciznę podpisał, że na własne ryzyko, ale gdyby pisało, że w powikłaniach może wystąpił rak, nikt tego by nie przyjął
Zal
4 miesiące temu
U nas sąsiad zmarł w ten sam dzień, a drugi tydzień po. Nie było starzy. OSZUŚCI! WYPLACCIE RODZINOM ODSZKODOWANIA!
Kto zapłaci ?
5 miesięcy temu
Dlaczego 14 dni ? Moja sąsiadka po pfizerze miała zawał po kilku godzinach i nie trzymali jej w szpitalu 14 dni!!!!!!!
llola
5 miesięcy temu
to ci którzy najgłośniej się darli że płaskoziemców i szurów nie powinno sie leczyć?? no brawo.no to ja się teraz nie zgadzam żeby z moich m.in. pieniędzy im cokolwiek teraz płacić
Pan Bob
5 miesięcy temu
Proszę nie siać dezinformacji! Szczepionki przeciw covid-19 są bezpieczne, skuteczne i doskonale przebadane! Mówili o tym Pyrć, Sutkowski, Simon, Horban, Fijołek i Grzesiowski! Mówili też o tym Janda, Pazura i Musiał! Oststnia prosta! Szczepimy się!
...
Następna strona