Zgodnie z przygotowanym przez resort zdrowia projektem, odszkodowania mają być przyznawane na mocy decyzji Rzecznika Praw Pacjenta.
Termin na rozpatrzenie takiego wniosku to maksymalnie 60 dni.
Wysokość świadczenia będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.
W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji w szpitalu świadczenie wyniesie 3 tys. złotych.
Świadczenia będą wypłacane w przypadku objawów, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.
Fundusz ma być finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.
W przypadku szczepionek kupionych za pośrednictwem Komisji Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.