Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Oferowali lokalne pod wynajem. UOKiK stawia poważne zarzuty

3
Podziel się:

UOKiK postawił zarzuty Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - przedsiębiorcom budującym lokale na wynajem. Wątpliwości Urzędu budzi m.in. sposób informowania o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu.

UOKiK wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmom budujacym lokale.
UOKiK wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmom budujacym lokale. (money.pl)

Urząd porównał treść materiałów reklamowych z umowami zawieranymi w sprawie zakupu lokali w inwestycjach. Postawione zarzuty dotyczą m.in. reklamowania w materiałach reklamowych zawyżonej stopy zwrotu. W każdym z trzech przypadków liczona jest ona od kwoty niższej niż ta, którą inwestor musi ponieść na zakup lokalu.

"To sprawia, że biorąc pod uwagę duże ryzyko wiążące się z inwestycją w condohotele, oferowana konsumentom stopa zwrotu może nie być tak atrakcyjna, jak wskazywałyby na to informacje prezentowane przez spółki. Także inne informacje, prezentowane przez spółki, mogły wprowadzać konsumentów w błąd poprzez wykreowany obraz stabilnej i bezpiecznej inwestycji" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

UOKiK wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmom budującym lokale na wynajem. Są to: CGA Invest (dawniej Czarna Góra Apartamenty), Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz przedsiębiorcy z grupy Gent Holding (Gent Holding, Gent Fund, Equal Real Estate).

Dwie pierwsze spółki odpowiadają za budowę condohoteli - są to odpowiednio: zrealizowana już Czarna Perła w Stroniach Śląskich oraz obecnie realizowana Infinity Zieleniec Ski & Spa w Dusznikach-Zdroju, a Gent Holding - prywatny akademik w Krakowie przy al. Jana Pawła II.

Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą przede wszystkim informowania o bezpieczeństwie inwestycji. Z ustaleń Urzędu wynika, że zakup lokalu w condohotelach budowanych przez spółki Infinity Zieleniec Ski&Spa i CGA Invest może być ryzykowny, ponieważ przedsiębiorcy "nie stosują żadnych środków ochrony wpłat np. rachunków powierniczych zapewnianych podczas realizacji inwestycji mieszkaniowych".

Zarzut "nieudzielania albo udzielania mylnych informacji o finansowaniu inwestycji" dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding. Kontrolerzy podkreślili, że spółki do budowy nie angażują swoich środków finansowych. "CGA Invest realizowała a Infinity Zieleniec Ski&Spa realizuje budowę w całości z pieniędzy nabywców, o czym nie byli oni informowani" - czytamy.

Z kolei Gent Holding sugeruje, że "buduje lokale w znacznym stopniu z własnych środków oraz kredytów bankowych - tymczasem główne źródło finansowania to środki zgromadzone z emisji obligacji, zaciągania pożyczek oraz przyjmowania wpłat na poczet przedsprzedaży lokali".

Inny zarzut - informowania o gwarantowanej stopie zwrotu - dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding. Z analizy Urzędu wynika, że stopa zwrotu liczona jest od kwoty niższej, czyli od ceny netto lokalu - bez 23-procentowego podatku VAT.

"Gent Holding dodatkowo zobowiązuje inwestora do ponoszenia kosztów remontu lokalu raz na pięć lat, potrącanych z jego przychodów" - wskazano. Materiały reklamowe Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz CGA Invest informują zaś o tym, że ewentualny zysk wypłacany ma być co miesiąc, gdy zgodnie z zawartymi umowami odbywa się to co kwartał.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się wydaniem decyzji i nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
donald inwest...
3 lata temu
Właśnie condohotel w Warszawie przy ul.Wolskiej wybudowany przez dewelopera Dantex jako Wolska2 a póxniej City Cpmfort ogłosił upadłość .Oczywiście spółka celowa z nikomu nieznanym prezesem bez majątku o nazwie Wolska Aparthotel .A klienci Dantex-u mogą co najwyżej ponarzekać . Condohotele to kolejna piramida finansowa
Dan
3 lata temu
Złapali płotkę. Oferta jednego z dużych deweloperów w Warszawie sprzedającego mikroapartamenty z recepcją - zwrot z inwestycji w 10 lat. Ludzie głupi, to się nabrali.
Logik
3 lata temu
W koncu ktos przyjrzal sie tym ofertom dokladnie. Bo te reklamy przypominaly Amber Gold za dobrych czasow.