Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ograniczenia w dostawach prądu. Uzgodniono coroczny plan

12
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki uzgodnił z PSE, operatorem sieci przesyłowej, coroczny plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Zaznaczono, że ograniczenia odnoszą się tylko do dużych odbiorców i w zasadzie nie dotyczą gospodarstw domowych.

Ograniczenia w dostawach prądu. Uzgodniono coroczny plan
Operator może wprowadzić ograniczenia na czas nie dłuższy niż 72 godziny (Pixabay)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) uzgodnił z operatorem sieci przesyłowej - spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Dokument obejmuje okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. - poinformował urząd we wtorkowym komunikacie.

Jak podano, plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej jest podstawą do ustalania tzw. stopni zasilania, czyli czasowych ograniczeń w poborze energii.

Ograniczenia te odnoszą się jednak tylko do dużych odbiorców o mocy umownej równej lub większej 300 kW i w zasadzie nie dotyczą gospodarstw domowych - zaznaczył regulator.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 26.05 Program Money.pl | Partie składają kolejne obietnice wyborcze. "Jesteśmy w pułapce populizmu"

Ograniczenia w dostawach prądu. Czym są stopnie zasilania

Wskazano, że stopnie zasilania mogą zostać wprowadzone przez operatora sieci przesyłowej lub przez Radę Ministrów. Operator może wprowadzić ograniczenia na czas nie dłuższy niż 72 godziny, a ich wprowadzenie musi być poprzedzone odpowiednimi działaniami komunikacyjnymi.

W elektroenergetyce obowiązują stopnie zasilania w skali od 11 do 20. Przy 11 stopniu zasilania odbiorca może pobierać moc zgodnie z zasadami zawartymi w umowie, a przy 20 stopniu jedynie do wysokości mocy minimalnej poboru określonej dla niego w planie ograniczeń - wyjaśnił URE.

Dodano, że plan wprowadzania ograniczeń sporządzany jest przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego - spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne - corocznie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 8 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła.

Operator systemu przesyłowego powinien przedstawić plan Prezesowi URE do 30 kwietnia danego roku, a jego uzgodnienie następuje do 31 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
256524
4 miesiące temu
kasta pis okradła firmy enegetyczne nie było inwestycji w infrastrukture
xxx
4 miesiące temu
no przecież nie zaczną z grubej rury. Za to później wystarczy ustawa do ustawy, mała nowelizacja, i nagle ograniczenie zacznie obowiązywać też gospodarstwa domowe. I to nie od razu, rok po wyborach gdy już można im naskoczyć
Volta
4 miesiące temu
Fotovoltaike wyłącza PiS gospodarstwom bo chce aby energię z węgla kupywać od złodziei i kase napędzać prezesom. Prądu jest za dużo i trzeba odcinać ludzi od cywilizacji!!!!
emeryt
4 miesiące temu
polska pada
Hehehe
4 miesiące temu
Truć aby uniknąć pociagniecia do odpowiedzialności za otrucie nalezy stopniwo i z rozwagą taka aby umożliwiła ona wprowadzenie śledczego na różne tory a najlepiej do ślepego zaułka