Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Ograniczenia w hurtowym zakupie mieszkań. Resort podał szczegóły

6
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych. Osoba, która ma już pięć mieszkań, będzie mogła nabyć tylko jeden lokal w ciągu roku. Ponadto szykuje się wzrost podatku od czynności cywilnoprawnych. Projekt trafił do kancelarii premiera.

Ograniczenia w hurtowym zakupie mieszkań. Resort podał szczegóły
MRiT: projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Adobe Stock, Masson)

Jak tłumaczy ministerstwo rozwoju, osoba (w tym współwłaściciel), posiadająca co najmniej pięć mieszkań, z których co najmniej jedno kupiła w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok.

Ograniczenia nie będą dotyczyć dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Nie obejmą też kupowania lokali mieszkalnych przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego ani nabywania w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy kupić mieszkanie? "Zaczynamy pytać: czy w ogóle kupimy. Sytuacja jest trudna"

Będzie wyższy podatek

Dodatkowo w sytuacji, gdy ktoś ma już pięć mieszkań i chce kupić kolejne, zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z obecnym kształtem projektu stawka ma wynosić 6 proc. Będzie to dotyczyć zakupów zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, gdzie dotychczas nie była stosowana.

- Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. "hurtowych" zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne - przekonuje minister rozwoju Waldemar Buda.

- W obecnym kształcie projekt nie ogranicza też możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych w ramach inwestycji, której realizację nabywca zakontraktował jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawy nie będzie się także stosować do nabywania domów jednorodzinnych – dodaje.

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł też w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

Projekt został złożony do kancelarii premiera, teraz zostanie rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie - jeśli dostanie pozytywną rekomendację - skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Rząd chce pomóc przy zakupie pierwszego mieszkania

By pomóc ludziom w zakupie pierwszych czterech kątów, w grudniu 2022 roku resort rozwoju przedstawił program Pierwsze Mieszkanie. W jego ramach rząd chce od lipca 2023 roku wprowadzić kredyt mieszkaniowy oprocentowany na poziomie dwóch procent (tyle będzie płacił kredytobiorca, resztę do wysokości rynkowej stopy kredytu dopłaci rząd) i specjalne konto mieszkaniowe z premią. Z kredytu skorzystać będą mogły osoby do 45. roku życia, które kupują pierwsze mieszkanie. Z programu może skorzystać nawet 40 tys. osób rocznie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Jaki jest pra...
2 miesiące temu
Zakupy hurtowe funduszy to tylko mały procent ilości wszystkich mieszkań. Problemy są gdzie indziej. Np. duża ilość pustostanów, ponieważ prawo nie chroni właściciela przed nieuczciwym najemcą. Efekt będzie taki, że Polacy będą inwestować oszczędności w mieszkania poza Polską. Nie wspominając już o rozdawnictwie rządu co prowadzi do inflacji czyli ubożenia przeciętnych obywateli, których nie stać na kredyt hipoteczny.
wolnościowiec...
2 miesiące temu
dzisiaj 5 mieszkań to dużo. za rok będzie 4 itd aż obudzimy się i za jedno trzeba będzie płacić co rok pcc albo inny dodatkowy podatek. TRAGEDIA
🤣😅😂
2 miesiące temu
Niech zaczną od siebie ,,biznesmeny,, Napiszczie o skandalu korupcyjnym w UE... Wszędzie to samo , ryba zawsze psuje się od głowy....
robolbezrobot...
2 miesiące temu
PPR- kasa na budowę mieszkań dla biednych - 40 mld zabierzemy z 500+ do tego 100% akcyzy na necik i telefonię komórkową to bedzie jakieś 20 mld 15% podatku od kasy jaką wyciąga market z naszej kieszeni to kolejne jakieś 30 mld co prawda ruszy to inflację ale obywatel 50 metrowe mieszkanie kupi za 100k plus program mieszkanie na każdą kieszeń 35mld =125mld rocznie program na 6 lat przewidziany - PPR da radę a potrzeba tylko 500 mld - powstań ludu pracujący :))))
Hahahaa
2 miesiące temu
Nie ma sprawy. Kupię sobie z Portugalii albo Niemczech. Tam nie rządzą komuniści.