Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ogromne koszty odkrywki w Złoczewie, a efekty poniżej potrzeb

26
Podziel się

Odkrywka w Złoczewie spowoduje ogromne koszty społeczne i ekologiczne. Nie wypełni też luki, która powstanie po zakończeniu wydobycia na złożach Bełchatowa i w Szczercowie. Mieszkańcy gmin, które mają zostać zrównane z ziemia, są przeciwni inwestycji.

Elektrownia PGE w Bełchatowie
Elektrownia PGE w Bełchatowie (Wikimedia Commons CC BY-SA, MaKa/wikimedia, licencja C BU-SA 3.0)
bDXHoWMR

Odkrywka węgla brunatnego w Złoczewie ma być alternatywą dla kończących się złóż w Bełchatowie, które zaopatrują tamtejszą elektrownię. Elektrownia Bełchatów to najważniejsze źródło energii w Polsce - zaopatruje w prąd ok. 20 proc. kraju. Jej otwarcie wiąże się jednak z koniecznością przesiedlenia ok. 3000 osób i około 33 wsi, więc powoduje sprzeciw mieszkańców gmin Złoczew, Ostrówek, Burzenin i Lututów – informuje serwis "Business Insider".

Ministerstwo Energii 14 maja wydało pozytywną opinię ws. wydania koncesji dla nowej odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie. Otwarcie jej nie wypełni jednak luki, która powstanie po zakończeniu wydobycia na złożach Bełchatowa i w Szczercowie. Jak donosi "BI", wydobycie węgla w polu Bełchatów i Szczerców kształtuje się obecnie na poziomie ok. 40 mln ton/rok. Tymczasem potencjał wydobywczy kopalni Złoczew wynosiłby około 18 mln ton węgla /rok.

bDXHoWMT

Otwarcie odkrywki niesie ze sobą również wysoki koszt ekologiczny, bo spowoduje zniszczenie terenu w najbliższej okolicy. Greenpeace, który wspiera członków stowarzyszenia " Nie dla odkrywki Złoczew" przywołuje analizę dr. Benedykta Peplińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który dowodzi, że wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową pociąga za sobą konieczność osuszania wyrobiska, co powoduje straty w podziemnych zasobach wód, a poprzez tworzenie lejów depresji wpływa negatywnie na produkcję rolniczą.

Zobacz także: Obejrzyj: Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Ekspert twierdzi, że taki układ zależności powoduje, że istnieje konflikt interesów pomiędzy wydobyciem węgla brunatnego a dostępem do wody i produkcją żywności.

bDXHoWMZ

"Business Insider" zapytał władze Złoczewa, jak odnoszą się do tych zastrzeżeń. Dziennikarze nie otrzymali komentarza, ale w 2018 r. ówczesna burmistrz Jadwiga Sobańska na łamach oko.press przekonywała, że władze miasta są zadowolone z nowej inwestycji. PJej zdaniem większość mieszkańców gminy była zdecydowana poprzeć odkrywkę. Chodziło bowiem o zapowiedzi nowych 2500 tys. miejsc pracy, mieszkań, rozwoju usług.

Złoczew ma nadzieję powtórzyć scenariusz, który stał się udziałem Kleszczowa. Dzięki temu, że podatki do budżetu gminy odprowadza PGE. Według danych GUS w 2017 r. dochód na jednego mieszkańca wyniósł w Kleszczowie aż 47 tys. 709 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXHoWNu
energetyka
KOMENTARZE
(26)
Wyobraźnia
2 miesiące temu
"Chodziło bowiem o zapowiedzi nowych 2500 tys. miejsc pracy, mieszkań, rozwoju usług." Dwa i pół miliona? Chyba komuś się coś gruntownie pozajączkowało.
Baca z północ...
rok temu
...Chodziło bowiem o zapowiedzi nowych 2500 tys. miejsc pracy,... Serio, pani dziennikarko? Dwa i pół miliona miejsc pracy?
Edya
rok temu
skończy się woda do Kleszczów trzeba będzie przesiedlić. Cóż nie myśli się tam co będzie w przyszłości, a w przyszłości będą tylko problemy. Będą tam budować stoki narciarskie na popiele :) i importować z Rosji śnieg.
bDXHoWNv
pool
rok temu
W 99 proc. wyschną wszystkie stawy, sadzawki, jeziora. Ziemia klasy [częściowo] czwartej, piątej i szóstej będzie odłogiem albo będzie się nadawała tylko do zalesienia. I tak będzie kilka kilometrów od wkopu. Ponadto hałas z taśmociągów do 1km będzie nie do zniesienia. Tak jest w Janówce w gm. Szczerców a kopalnia tak mierzy hałas że nie wykazuje przekroczeń a tym samym wymiguje się od jakichkolwiek roszczeń ze strony mieszkańców.
Ilona
2 lata temu
Może ktoś chce kupić dużą działkę z domem w miejscowości Rusiec?, jest super z jednej strony odkrywka Szczerców i Bełchatów, a z drugiej niedługo Złoczew i serio w ogóle nie widać wpływu tych odkrywek, wszystko bujanie rośnie wody w rzekach po pas, a i do tego można zdobyć intratną posade na kopalni pod warunkiem oczywiście, że Twoja rodzina już tam pracuje
...
Następna strona