Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ogromny problem z księgami wieczystymi. "Zagrożenie dla polskich obywateli"

98
Podziel się:

W Polsce istnieje dochodowy biznes związany z prywatnymi wyszukiwarkami ksiąg wieczystych, które są zarejestrowane na Seszelach i innych równie egzotycznych wyspach. Właściciele tych wyszukiwarek osiągają znaczne zyski, umożliwiając przeglądanie ksiąg wieczystych po adresie - informuje serwis prawo.pl. Dodając, że z takich wyszukiwarek korzystają nawet prawnicy, bo to ułatwia im pracę.

Ogromny problem z księgami wieczystymi. "Zagrożenie dla polskich obywateli"
Prawo.pl zwraca uwagę na coraz większy problem: nielegalne przeglądarki z Seszeli wyszukują księgi wieczyste po adresie (Unsplash)

Prawo.pl przypomina, że wyszukiwanie ksiąg wieczystych (KW) po adresie jest możliwe dla sądów, komorników czy notariuszy. Zwykły obywatel ma dostęp do księgi wieczystej tylko wtedy, gdy zna jej numer. Jednak w internecie istnieje wiele prywatnych wyszukiwarek, które za kilkanaście złotych umożliwiają znalezienie danej księgi po adresie. Serwis dodaje, że prawnicy chętnie z nich korzystają, choć oficjalnie nie przyznają się do tego.

Dostęp do ksiąg wieczystych. Jest problem

Prywatne wyszukiwarki są nielegalne, a wszystkie z nich są zarejestrowane poza Unią Europejską, najczęściej na Seszelach. Ministerstwo Sprawiedliwości od lat próbuje zwalczać te wyszukiwarki, ale jest to jak walka z wiatrakami. Liczba stron z wyszukiwarkami nie maleje, a wręcz rośnie, ponieważ jest to świetny interes. Dla osób zainteresowanych prowadzeniem takiego biznesu organizowane są nawet szkolenia za kilka tysięcy dolarów lub euro - infomuje prawo.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazuje "słabość" PiS. Ekspert wymienił nazwisko Kaczyńskiego

Maciej Gawroński, radca prawny, partner w GP Partners, uważa, że funkcjonowanie tego typu portali może stanowić "zagrożenie dla strategicznych interesów Polski i polskich obywateli", a także być formą nieumyślnego szpiegostwa.

- Chodzi tu nie tylko o prywatność, ale i o ułatwienie dokonywania manipulacji na polskim rynku nieruchomościowym (tworząc ryzyko systemowe) i działania umożliwiające wykorzystanie osób wymagających opieki – starszych, w przymusowym położeniu - mówi serwisowi prawnik.

W księgach wieczystych jest publikowany numer pesel właściciela nieruchomości. Osoby mające dostęp do takich danych, łatwo mogą zlokalizować np. właśnie starsze osoby, które mogą zostać np. zmanipulowane i przekonane, aby na niekorzystnych dla siebie warunkach sprzedały nieruchomość.

Niektórzy prawnicy uważają, że problem nie istniałby, gdyby wszyscy mogli legalnie korzystać z wyszukiwania po adresie.

Prawo.pl informuje jednak, że na razie Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma planów, by zmienić funkcjonalność swojej przeglądarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(98)
heh
10 miesięcy temu
Skąd mają dane?
PAŃSTWO PIS
10 miesięcy temu
A JEST MINISTERSTWO CYFRYZACJI I CO???
Znudzony igno...
10 miesięcy temu
Znowu biadolenie i zawodzenie! A wystarczy na początek uwalić połączenia z adresami z szeszeli! Nawet jak nie ze wszystkimi, to z tymi na które trzeba się połączyć żeby złożyć zamówienie. Skoro to działanie niezgodne z prawem, to można zamknąć kanał tranzytowy! Czy tego tuzy bezpieczeństwa sieci publicznej w Polsce nie potrafią? Czy raczej to za trudne aby sami to wymyślili?! Pewnie czekają, aż ktoś im sprzeda w przetargu gotowy produkt rozwiązujący ten problem! To powstaje pytanie... Skoro Polska ma kupować, to po co utrzymywać te całe tabuny informatyków?! Tańsza będzie AI!!
Znudzony igno...
10 miesięcy temu
Problem jest tak stary jak sama elektroniczna wersja Ksiąg wieczystych! A wystarczy aby rozdział zawierający dane osobowe właścicieli oraz dział zawierający informacje o obciążeniach nieruchomości był niedostępny w wersji dostępnej poprzez internet z wyłączeniem osoby podającej numer PESEL odpowiadający numerowi PESEL wpisanego do księgi jako właściciel lub współwłaściciel nieruchomości! To rozwiązywałoby problem danych osobowych czy danych wrażliwych. Ale ustawę o elektronicznym rejestrze ksiąg wieczystych napisano na kolanie i tak od wielu lat (chyba od 15tu) ten kulawy przepis działa! Kulawy, bo jest sprzeczny z wieloma przepisami dotyczącymi danych zawartych w takiej księdze!
Polka
10 miesięcy temu
Mając numer KW który zazwyczaj otrzymuje się podczas zakupu nieruchomości aby sprawdzić wiarygodność ma się podglad na wszystkie dane osobowe łącznie z peselem. I tu złodzieje maja raj, tak u nas jest co tam seszele
...
Następna strona