Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ojciec 500 plus: PiS wykorzystał program do celów politycznych

20
Podziel się:

500 plus ma twarz dziecka, a nie mówimy o problemach dzieci. PiS wykorzystał program do celów politycznych, a sprawy społeczne wleką się do dziś - powiedział pytany w TVN24 o ocenę opracowanego przez siebie programu prof. Julian Auleytner.

Ojciec 500 plus: PiS wykorzystał program do celów politycznych
500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką - 800 plus (East News, ZOFIA BAZAK)

Prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, jest pomysłodawcą programu 500 plus, który PiS zaadaptował. Jego założenia przedstawił w 2011 r. przy okazji prac nad programem socjalnym partii Polska Jest Najważniejsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 800 plus jeszcze w tym roku? Jednoznaczna odpowiedź ziobrystów

Prof. Auleytner o 500 plus. Pomysłodawca programu ocenia jego realizację

- Ten program PiS-owi udał się dlatego, że była deflacja, w tamtym czasie na poziomie około - 1 procent - wspominał ekonomista w TVN24. Jak zaznaczył, według ekspertów deflacja to najlepszy czas na wdrażanie programów socjalnych.

Prof. Auleytner został też zapytany o ocenę realizacji programu 500 plus. Odpowiedział, że nie jest ona jednoznaczna. - Program znakomicie poprawił sytuację bardzo wielu dzieci, ale też wprowadził wielkie wiele zamieszanie wokół pomocy społecznej - przekonywał, wskazując na nadużycia, których dopuszcza się część beneficjentów.

500 plus ma twarz dziecka, a nie mówimy o problemach dzieci. PiS wykorzystał program do celów politycznych, a sprawy społeczne wleką się do dziś - stwierdził ekonomista.

Zdaniem prof. Auleytnera 500 plus zostało "zjedzone" przez inflację i m.in. dlatego nie należy wiązać wielkich nadziei z zapowiadaną przez PiS waloryzacją świadczenia. - 800 plus będzie wyrównaniem do minimum egzystencji w przyszłym roku - powiedział, oceniając, że prawdziwym problemem jest brak reformy systemu wsparcia społecznego.

Waloryzacja 500 plus

Przypomnijmy: w połowie maja prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką - 800 plus. Następnie lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaproponował, aby wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca, a także projekt zakładający wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł.

Obecnie świadczenie wychowawcze jest wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. Świadczenie ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka. Jeśli dziecko przebywa w pieczy zastępczej - w rodzinie zastępczej lub w pieczy instytucjonalnej, świadczenie przysługuje podmiotom sprawującym tę pieczę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
samoel
4 miesiące temu
chłopie, jak wymyśliłeś ten program, to dlaczego go nie wprowadziłeś, sukces ma zawsze wielu ojców!!!!!!!!!! i co ty bredzisz o deflacji 1%, był bardzo krótki okres, bodaj dwa miesiące, kiedy ceny spadły o 0,5% aby szybko wzrosnąć, i to akurat dobrze, bo nie ma gorszej sytuacji dla gospodarki niż deflacja właśnie!!!!!!!! i to bredzi jakiś profesor!!!!!!!!!!
pesymista
4 miesiące temu
500+ mimo zalet ma i wiele wad/np. brak- wzrostu dzietności, kryt. dochodowego, nadużycia, "karanie " bezdzietnych etc/. Cel zasadniczy- to kupowanie wyborców, podobnie jak tzw.13, 14 etc.
robolbezrobot...
4 miesiące temu
dzieci głodne nie będą chodzić zamiast 2,5k kredytu będę płacił 700 zł więc w kieszeni zostanie mi 1800 zł a państwo da mi w zamian 1600 zł - kłania się myślenie do którego przekonywał Lech K i dodawanie i odejmowanie
robolbezrobot...
4 miesiące temu
chcecie 500+ czy 800+ a może mieszkanie 56 metrów za 100k a jak nie masz 100k to kredyt 700zł raty na 30 lat - przeliczcie sobie i myślcie o dzieciach nie waszym lenistwie -Patologio i Spekulanci ( 6 dzieci i 20 mieszkań )
robolbezrobot...
4 miesiące temu
brak sensownego programu ekonomicznego dostosowanego do realiów i potrzeb społeczeństwa - ceny hamują a budżet no nie najlepiej - program mieszkaniowy ruszy gospodarkę , da miejsca pracy jakieś 300kdo 450k , ruszy wzrost wynagrodzeń , podniesie % na lokatach , zwiększy zapotrzebowanie na zł , zniweluje znaczenie stóp % , podniesie standard życia Polaków , zwiększy zyski dla państwa przedsiębiorców ,pracowników ............................. a to co robi rząd PIS szkoda słów nawet na krytykę - 200k mieszkań da 200k więcej produkowanych rocznie (lodówek , piecyków stołów.........) ale ani PIS ani KO nie rozumieją tego szkoda - przeciętne mieszkanie wyposażenie ( piec, lodówka 3 laptopy, telewizory sztuk2 , rado , umeblowanie kuchni , 2 biurka ,stół 8 krzeseł , prysznic, toaleta koszty łał ) a Rosja nie przyjdzie wcześniej niż za 10 lat - wyborco PIS myśl - zamiast 65mld na jedzenie zainwestujmy w mieszkania z 75% dopłatą państwa - dokonamy cudów