Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

To on wymyślił 500+. Mówi, ile dziś powinno wynosić świadczenie na dziecko

96
Podziel się:

Inflacja zjadła siłę nabywczą świadczenia - mówi "Faktowi" prof. Julian Auleytner, pomysłodawca programu 500+. W rozmowie z dziennikiem wylicza, ile powinno dziś wynosić "500 zł na dziecko". Jego zdaniem powinno to być nawet 1000 zł miesięcznie.

To on wymyślił 500+. Mówi, ile dziś powinno wynosić świadczenie na dziecko
Program 500+ działa od 2016 r. Jego pomysłodawca mówi, jaka powinna być wysokość świadczenia (Adobe Stock, FILIP OLEJOWSKI)

To prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, wymyślił program 500 plus, który PiS potem zaadaptował. Jego założenia przedstawił w 2011 r. przy okazji prac nad programem socjalnym partii Polska Jest Najważniejsza. Brak waloryzacji świadczenia jest głównym zarzutem prof. Auleytnera wobec programu PiS.

Inflacja zjadła siłę nabywczą świadczenia i dziś — odtworzone z 2016 r. — powinno wynosić 850 zł. Gdyby jednak traktować dziecko jako inwestycję w przyszłość to ograniczając inne wydatki socjalne można ten "Zasiłek inwestycyjny" pozycjonować na poziomie 1000 zł" - powiedział prof. Auletner "Faktowi".

Skąd akurat taka kwota? Jak wylicza dziennik, już w styczniu 2020 r. realna wartość "500 zł na dziecko" spadła do 457,1 zł. Wzrost cen w kolejnych latach sprawił, że w styczniu 2022 r. jego wysokość odpowiadała kwocie 407,28 zł. W grudniu 2022 r. było to już tylko 355,61 zł. I właśnie o tyle trzeba by podnieść wysokość 500+, aby utrzymać jego realną wartość na poziomie z kwietnia 2016 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe 500+. Do Sejmu trafiła petycja. "Młodzi bardziej potrzebują tych pieniędzy"

Pomysłodawca 500+: świadczenie dla płacących podatki

Pomysłodawca 500+ podkreślił, że w innych krajach rodzice otrzymują większe pieniądze na swoje dzieci. Prof. Auleytner uważa, że świadczenie nie powinno być uzależnione od kryterium dochodowego.

- Nie powinno to być świadczenie (zasiłek inwestycyjny) uzależnione od dochodów. Natomiast powinno być sprawą wysoko zarabiających rodziców czy zechcą jeszcze skorzystać dodatkowo z tego świadczenia, które przysługuje każdemu podatnikowi posiadającemu dzieci. Koncepcja wypłaty dla pracujących jest słuszna o tyle, że płacą oni podatki - podkreślił profesor. Uważa, że niepłacący podatków mieliby w ten sposób bodziec do wykonywania pracy przynoszącej dochód.

Cały system socjalny powinien być poddany weryfikacji, gdyż każda ekipa coś do niego przez 30 lat dokładała, co powoduje, że jest on roszczeniogennym, a nie motywującym - uważa pomysłodawca programu 500+.

O waloryzację 500+ wielokrotnie pytani byli politycy obozu rządzącego, w tym odpowiedzialna za program minister rodziny Marlena Maląg. - Dziś rodzic może liczyć na programy 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od momentu urodzenia dziecka, to razem 120 tys. zł. A w roku 2015? Zero. To jest odpowiedź na waloryzację - odpowiedziała podczas ostatniej konferencji prasowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
wkdj
10 miesięcy temu
Przejście dla mamutów w płocie na granicy już jest, pieniądze rozdane, teraz tylko czekać na zadeptanie. Ktoś ma taki pomysł na klimatu ochłodzenie , i przy okazji spór o świadczenie. To już lepiej zalegalizować eutanazję przez zastrzelenie. Współczesne pociski są ekologiczne. Cudownie! Wyrosnąć z nich mogą rośliny (dosłownie!). Lepsza sprawna zielona transformacja niż stopniowa dewastacja.
szubienica+
10 miesięcy temu
szkoda żeś pan nie wymyślił obligatoryjnego dla członków pisu programu szubienica plus, jeszcze masz pan szanse aby uratować resztki honoru
Adam...
10 miesięcy temu
niech ten geniusz ekonomii powie jeszcze kto na to rozdawnictwo ma zarobić ... bo przecież nie pisi nominaci poupychani we wszelkiego rodzaju spółkach
ekonom
10 miesięcy temu
niestety ale Polska jest krajem niedorozwiniętym i kasy brak panie Auleytner, może jakby było mniej dzieci to by się podniosło 500+, analogicznie jest z zasiłkiem pogrzebowym, jaka będzie moja ceremonia za 4 tys., mogę liczyć tylko na pochówek na koszt państwa czyli w Alei Zasłużonych
krych
10 miesięcy temu
To złodziejstwo nomenklatury pisowskiej jest porażające. Widzą, że ich czas się kończy więc kradną podobnie jak upadające i skompromitowane PZPR, kiedy PRL był w agonii . Nieruchomości Czarnek i Wspólnicy są ostatnim przykładem tych przestępstw. "Willa Plus" na które Czarnek wyprowadził z naszych podatków ponad 40 milionów złotych to układ dla swoich, krewnych, znajomych. Ta grabież majątku narodowego pisowskiej nomenklatury jest porażająca.
...
Następna strona