Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa? Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?

3
Podziel się:

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę? Sprawdź ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę. (Pixabay)

Umowa o pracę może zostać zawarta na czas określony i nieokreślony. W każdej chwili może ją rozwiązać zarówno pracownik, jak i pracodawca.

W każdym przypadku obowiązują jednak okresy wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowu na czas określony

W przypadku umowy o pracę na czas określony trzeba pamiętać, że w większości przypadku trzeba będzie zachować okres wypowiedzenia takiej umowy.

Określony jest on już w momencie podpisywania samej umowy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od tego, jak długo pracujemy u konkretnego pracodawcy. Im staż będzie dłuższy, tym okres wypowiedzenia też będzie dłuższy.

Pracownik ma prawo do wypowiedzenia umowy o pracę w każdym momencie. Żeby to zrobić, musi przekazać pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony. Musi jednak w takiej sytuacji przestrzegać okresów wypowiedzenia, zawartych w umowie.

Jeśli pracownik, który wypowiada umowę, chce szybciej rozpocząć pracę u innego pracodawcy, umowę można rozwiązać za porozumieniem stron. Wtedy okres wypowiedzenia jest ustalany indywidualnie.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę

Jeśli umowę o pracę wypowiada pracodawca, okres wypowiedzenia również można skrócić. Zawsze jednak musi to być uzgodnione z pracownikiem, który na takie skrócenie musi się zgodzić.

W określonych przypadkach pracodawca ma prawo samodzielnego decydowania o tym, że okres wypowiedzenia będzie skrócony. Jest to możliwe, gdy umowa zakłada trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, przedsiębiorstwo jest postawione w stan upadłości. W takiej sytuacji okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca. Pracownikowi nie przysługuje wtedy prawo do wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca musi jednak wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Jego wysokość to kwota za pozostałą część wynagrodzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowę na czas nieokreślony zawiera się bezterminowo i można ją rozwiązać tylko wypowiedzeniem.

Według obowiązujących przepisów okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony to:

- 2 tygodnie – w przypadku pracowników zatrudnionych krócej niż pół roku;
- Miesiąc – gdy w konkretnej firmie pracujemy więcej niż pół roku ale mniej niż trzy lata;
- 3 miesiące – gdy w firmie pracujemy dłużej niż 3 lata.

Przez czas zatrudnienia w danej firmie rozumiemy cały okres pracy u danego pracodawcy, bez względu na możliwe po drodze przerwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Paweł
3 lata temu
Witam. Ile wynosi okres wypowiedzenia gdy przez 3 miesiące pracowałem pod agencją pracy a potem przyjęli mnie bezpośrednio pod fabrykę i pracuję tam 2 lata i 10 miesięcy ?
Anna
3 lata temu
Witam. Czy umowa zlecenia zalicza się do stażu pracy u danego pracodawcy? Zastanawiam się czy będąc zatrudnionym w firmie na umowę zlecenie przez pierwszy rok współpracy (mając jeszcze status studenta), a następnie przez ponad dwa lata pracując na umowę o pracę, okres wypowiedzenia wynosi 1, czy 3 miesiące? Ps. literówka w artykule - 'Wypowiedzenie umowu na czas określony'.
Haerka
4 lata temu
Bardzo chaotyczny ten artykuł... Niestety brakuje podstawowych informacji a i składnia daleka od języka polskiego. Na pewno temat aktualnie ważny dla wielu osób...