Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Omikron może wymusić obowiązek szczepień. "Trzeba będzie zmienić myślenie"

112
Podziel się:

- Jeśli nowy wariant wirusa, Omikron, rozwijałby się zgodnie z czarnym scenariuszem, trzeba będzie zmienić myślenie i traktować szczepionki covidowe jak inne - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Omikron może wymusić obowiązek szczepień. "Trzeba będzie zmienić myślenie"
Rząd jest blisko podjęcia, zgodnie z rekomendacjami rady medycznej przy premierze, decyzji dotyczącej wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb (East News, Jakub Kaczmarczyk)

Szef RCA przyznaje w rozmowie, która ukazała się na łamach poniedziałkowego wydania "DGP", rząd jest blisko podjęcia, zgodnie z rekomendacjami rady medycznej przy premierze, decyzji dotyczącej wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb.

- To stanie się w najbliższym czasie. Zauważmy, że poziom wyszczepienia wśród lekarzy to 92 proc,. w wojsku i służbach 87 proc., dla nauczycieli są szacunki, że zaszczepiło się ok. 80 proc. - mówi Maliszewski.

"Trzeba będzie wyszczepić kluczowe zawody"

Dodaje, że szczepienia są skuteczne.

- MEiN podaje, że liczba zwolnień lekarskich była w piątek mniejsza niż tego samego dnia w 2019 r. przed pandemią. Ten poziom wyszczepienia jest bardzo duży już dziś - przekonuje minister w kancelarii premiera.

Zobacz także: Dobre wieści ws. szczepionek i mutacji Omikron? Ekspertka tłumaczy

Zastrzega jednak, iż sytuacja zmienia się ze względu na nowy wariant koronawirusa, Omikron.

- Jeśli on będzie tak bardzo zaraźliwy, to potrzebne będzie pełne wyszczepienie kluczowych zawodów. Stąd zmiana podejścia ministra zdrowia i coraz silniejsze przekonanie do wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wybranych grup - tłumaczy Maliszewski.

Pytany o obowiązkowe szczepienia dla reszty społeczeństwa, szef RCA zwraca uwagę na wątpliwości natury prawnej, formułowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Trzeba je rozwiązać, ale z drugiej strony, jeśli Omikron rozwijałby się zgodnie z czarnym scenariuszem, trzeba zmienić myślenie i traktować szczepionki covidowe jak inne. Minister zdrowia będzie wówczas musiał rozważyć, czy nie wpisać do kalendarza szczepień te na COVID-19 dla najbardziej zagrożonych grup - dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Dwa województwa poniżej wskaźnika

Według Maliszewskiego rząd pracuje ponadto nad wdrożeniem rekomendacji rady medycznej dotyczącej paszportów covidowych.

- Zakłada ona m.in., że jeżeli poziom hospitalizacji będzie wyższy niż np. 50 na 100 tys. w powiecie, to powinniśmy dokonać ograniczeń, m.in. stosować paszporty covidowe przy wstępie np. do kin, restauracji. Obecnie tylko jedno - dwa województwa są poniżej tego wskaźnika. Więc częściowym sposobem realizacji tej rekomendacji były ostatnie obostrzenia – w tych miejscach najwyżej 50 proc. miejsc czy powierzchni może być wykorzystane, a jeśli ktoś jest zaszczepiony, to nie wlicza się do limitu - mówi szef RCA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
Mkgs
2 lata temu
Będzie koniec pandemii jak z Delta i wcześniejszym tak zapewniał p Horban haha potrzebnych jest 134 dawki a co z lekiem pss cisza
Y384C πSS
2 lata temu
Maliszewski weź zmień swoje myślenie. Nie masz nic do gadania.
polka
2 lata temu
smutne to co sie dzieje....brak słów....NOWA ERA
Niko
2 lata temu
Ile jeszcze potrzebujecie kasy złodzieje? Szczepienia gówno dają. Ludzie po trzeciej dawce chorują mocniej i częściej. Ludzie zaszczepieni zarażają i roznoszą wirusa ale ich nie dotyczą limity, testy ani kwarantanny. Odpieprzcie się od ludzi zdrowych i jeszcze myślących.
Grzes
2 lata temu
Jeżeli szczepionka działa to zaszczepieni są bezpieczni jeżeli nie są bezpieczni to znaczy że nie działa to proste i logiczne jak zaszczepieni nie są bezpieczni to należy wycofać szczepienia a jak ktoś się nie chce szczepić jego problem jego zdrowie i tyle w temacie
...
Następna strona