Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Omikron może wymusić obowiązek szczepień. "Trzeba będzie zmienić myślenie"

112
Podziel się:

- Jeśli nowy wariant wirusa, Omikron, rozwijałby się zgodnie z czarnym scenariuszem, trzeba będzie zmienić myślenie i traktować szczepionki covidowe jak inne - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Omikron może wymusić obowiązek szczepień. "Trzeba będzie zmienić myślenie"
Rząd jest blisko podjęcia, zgodnie z rekomendacjami rady medycznej przy premierze, decyzji dotyczącej wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb (East News, Jakub Kaczmarczyk)

Szef RCA przyznaje w rozmowie, która ukazała się na łamach poniedziałkowego wydania "DGP", rząd jest blisko podjęcia, zgodnie z rekomendacjami rady medycznej przy premierze, decyzji dotyczącej wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb.

- To stanie się w najbliższym czasie. Zauważmy, że poziom wyszczepienia wśród lekarzy to 92 proc,. w wojsku i służbach 87 proc., dla nauczycieli są szacunki, że zaszczepiło się ok. 80 proc. - mówi Maliszewski.

"Trzeba będzie wyszczepić kluczowe zawody"

Dodaje, że szczepienia są skuteczne.

- MEiN podaje, że liczba zwolnień lekarskich była w piątek mniejsza niż tego samego dnia w 2019 r. przed pandemią. Ten poziom wyszczepienia jest bardzo duży już dziś - przekonuje minister w kancelarii premiera.

Zobacz także: Dobre wieści ws. szczepionek i mutacji Omikron? Ekspertka tłumaczy

Zastrzega jednak, iż sytuacja zmienia się ze względu na nowy wariant koronawirusa, Omikron.

- Jeśli on będzie tak bardzo zaraźliwy, to potrzebne będzie pełne wyszczepienie kluczowych zawodów. Stąd zmiana podejścia ministra zdrowia i coraz silniejsze przekonanie do wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wybranych grup - tłumaczy Maliszewski.

Pytany o obowiązkowe szczepienia dla reszty społeczeństwa, szef RCA zwraca uwagę na wątpliwości natury prawnej, formułowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Trzeba je rozwiązać, ale z drugiej strony, jeśli Omikron rozwijałby się zgodnie z czarnym scenariuszem, trzeba zmienić myślenie i traktować szczepionki covidowe jak inne. Minister zdrowia będzie wówczas musiał rozważyć, czy nie wpisać do kalendarza szczepień te na COVID-19 dla najbardziej zagrożonych grup - dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Dwa województwa poniżej wskaźnika

Według Maliszewskiego rząd pracuje ponadto nad wdrożeniem rekomendacji rady medycznej dotyczącej paszportów covidowych.

- Zakłada ona m.in., że jeżeli poziom hospitalizacji będzie wyższy niż np. 50 na 100 tys. w powiecie, to powinniśmy dokonać ograniczeń, m.in. stosować paszporty covidowe przy wstępie np. do kin, restauracji. Obecnie tylko jedno - dwa województwa są poniżej tego wskaźnika. Więc częściowym sposobem realizacji tej rekomendacji były ostatnie obostrzenia – w tych miejscach najwyżej 50 proc. miejsc czy powierzchni może być wykorzystane, a jeśli ktoś jest zaszczepiony, to nie wlicza się do limitu - mówi szef RCA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
Mkgs
rok temu
Będzie koniec pandemii jak z Delta i wcześniejszym tak zapewniał p Horban haha potrzebnych jest 134 dawki a co z lekiem pss cisza
Y384C πSS
rok temu
Maliszewski weź zmień swoje myślenie. Nie masz nic do gadania.
polka
rok temu
smutne to co sie dzieje....brak słów....NOWA ERA
Niko
rok temu
Ile jeszcze potrzebujecie kasy złodzieje? Szczepienia gówno dają. Ludzie po trzeciej dawce chorują mocniej i częściej. Ludzie zaszczepieni zarażają i roznoszą wirusa ale ich nie dotyczą limity, testy ani kwarantanny. Odpieprzcie się od ludzi zdrowych i jeszcze myślących.
Grzes
rok temu
Jeżeli szczepionka działa to zaszczepieni są bezpieczni jeżeli nie są bezpieczni to znaczy że nie działa to proste i logiczne jak zaszczepieni nie są bezpieczni to należy wycofać szczepienia a jak ktoś się nie chce szczepić jego problem jego zdrowie i tyle w temacie
...
Następna strona