Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Opłaty za śmieci. Ministerstwo zleca kontrole

81
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło Regionalnym Izbom Obrachunkowym kontrole opłat za śmieci w polskich gminach. Zdaniem urzędników, niektóre uchwały mogą budzić wątpliwości natury prawnej.

Opłaty za wywóz śmieci w przyszłym roku w wielu gminach drastycznie wzrosną
Opłaty za wywóz śmieci w przyszłym roku w wielu gminach drastycznie wzrosną (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Mieszkańcy setek polskich gmin narzekają na zbyt wysokie opłaty za wywóz śmieci. Te od przyszłego roku mają wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Tak jak w Gdyni, o której pisaliśmy na łamach naszych serwisów kilkanaście dni temu. Tam mieszkańcy postanowili protestować, a pod petycją podpisało się już 2,5 tys. mieszkańców.

Zresztą w mało której gminie mieszkańcy nie odczują wyraźnych podwyżek.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wściekłość Polaków dostrzegł rząd. Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w poniedziałek, że poważniej przyjrzy się sprawie. A konkretniej - poprosi o to Regionalne Izby Obrachunkowe.

- Zwróciłem się z prośbą o szczególną uwagę w kwestii istotnego podwyższania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego, w oparciu o działania nadzorcze i kontrolne - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Resort zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem samorządy powinny określać stawki za wywóz śmieci, które wynikają z kosztów poniesionych przez nie przy wywozie odpadów.

- W wielu miejscach podjęte ostatnio uchwały budzą wątpliwości i w związku z tym RIO powinny je skontrolować. Niewątpliwie zdobyte już doświadczenie izb może pomóc w odpowiedzi na pytania o zakres tego zjawiska i jego przyczyny – dodał Szefernaker.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Ziom
4 lata temu
Gmina Witkow z 16 na 26 coś nie tak
Kraina
4 lata temu
Po co kontrole? Skoro nasza Zarzadca powiedziala ze prawa nie ma zadnego i wszyscy ja moga pocalowa w .... , a Ormowiec blokowy podpisze wszystko.
dzin
4 lata temu
A Sobkow ma 5 zetow od osoby na mc.moze byc
po
4 lata temu
proszę sprawdzić rzeczywistą ilość ton odpadów jaką wywożą firmy na wysypiska
cyu
4 lata temu
PIS uruchomił mechanizm,który chce niby zatrzymać,to jest wielki pic.
...
Następna strona