Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Opłaty za śmieci pójdą w górę. Nawet czterokrotna podwyżka

39
Podziel się

W większości miast od przyszłego roku wzrosną opłaty za śmieci. Ceny wzrosną od 100 do nawet 400 proc. - pisze DGP.

W większości miast od przyszłego roku wzrosną opłaty za śmieci.
W większości miast od przyszłego roku wzrosną opłaty za śmieci. (iStock.com)
bDAjXjrF

Liczba miast, w których stawka 30 zł od osoby miesięcznie za wywóz odpadów dzielonych na 5 fakcji rośnie w zatrważającym tempie - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Trudno znaleźć miejsca w Polsce, gdzie nie zaplanowano by na przyszły rok podniesienia cen.

Jak wskazuje DGP, nie są to wzrosty symboliczne, ale podwyżki rzędu 100 a nawet 400 proc. Jak wieszczy dziennik, to nie wydatki na prąd czy wodę będą największym obciążeniem dla polskich rodzin, ale właśnie śmieci.

bDAjXjrH

120 zł na 4 osobową rodzinę miesięcznie, to spory wydatek. Ci co będą się uchylać od segregacji zapłacą jeszcze więcej. Najłagodniejsze kary stanowią dwukrotność stawki za członka rodziny, a więc w przypadku 4 osób od 240 zł.

Zobacz także: Turyści odjeżdżają, a śmieci zostają. "Przerasta nas to"

Jak pisaliśmy w money.pl, nowe przepisy spowodują, że samorządy będą musiały i chciały kontrolować nasze worki. Ale co gmina, to inne zasady. Niektóre raczą mieszkańców nalepkami na kosze. Inne będą nasze śmieci ważyć.

bDAjXjrN

Głównym powodem wzrostu cen są wymagania unijne co do poziomu recyklingu, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Przetwarzanie odpadów komunalnych będzie musiało sięgnąć 50 proc. W ubiegłym roku w Polsce do recyklingu trafiało według danych Eurostatu tylko 33,8 proc. śmieci. Jak wskazuje DGP przespaliśmy poprzednie lata zadowalając się w wolno, ale rosnącym wskaźnikiem i teraz musimy szybko nadrabiać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAjXjsi
KOMENTARZE
(39)
Bohdan
rok temu
Rozpędzić to całe towarzystwo śmieciarzy. Jest luka prawna polegająca na tym że to „ ludzie” w całości ponoszą koszty tego systemu śmieciowego. Firmy śmieciowe nie musza sprzedawać surowca aby zarabiać krocie, wystarczy ze podnoszą opłaty za odbiór, a nie wygodny towar przypadkowo spłonie. Dopóki na firmy śmieciowe nie będą wyznaczane cele co do jakości oczyszczonego surowca , nie będą oni współfinansowali systemu recyklingu, dzieląc się uzyskanym zyskiem ze sprzedaży surowców . Będzie drożyzna
Piotr
rok temu
Brawo PiS i wasze rządy. Za PO, podczas okresu kryzysu, nie było takiego wzrostu podatków, inflacji i cen, jak za pisowskich rządów podczas wzrostu gospodarczego. Doprawdy, kraina mlekiem i miodem płynąca. By żyło się lepiej Banasiom, Glapińskim z dwórkami i Szydłom, Gosiewskim, oraz Kurskim
Sroka
rok temu
A może państwo wzięło by się do roboty bo niedługo będzie jak we Francji ludzie wyjdą na ulicę w czerwonych kamizelkach
bDAjXjsj
Krystaliczny ...
rok temu
Wybraliście PiS d@bile to macie
Ktoś
rok temu
Lobbyści z ochrony środowiska co wprowadzili ustawę śmieciową zarobili już fortuny.
...
Następna strona