Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Opłaty za śmieci pójdą w górę. Nawet czterokrotna podwyżka

40
Podziel się:

W większości miast od przyszłego roku wzrosną opłaty za śmieci. Ceny wzrosną od 100 do nawet 400 proc. - pisze DGP.

W większości miast od przyszłego roku wzrosną opłaty za śmieci.
W większości miast od przyszłego roku wzrosną opłaty za śmieci. (iStock.com)

Liczba miast, w których stawka 30 zł od osoby miesięcznie za wywóz odpadów dzielonych na 5 fakcji rośnie w zatrważającym tempie - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Trudno znaleźć miejsca w Polsce, gdzie nie zaplanowano by na przyszły rok podniesienia cen.

Jak wskazuje DGP, nie są to wzrosty symboliczne, ale podwyżki rzędu 100 a nawet 400 proc. Jak wieszczy dziennik, to nie wydatki na prąd czy wodę będą największym obciążeniem dla polskich rodzin, ale właśnie śmieci.

120 zł na 4 osobową rodzinę miesięcznie, to spory wydatek. Ci co będą się uchylać od segregacji zapłacą jeszcze więcej. Najłagodniejsze kary stanowią dwukrotność stawki za członka rodziny, a więc w przypadku 4 osób od 240 zł.

Zobacz także: Turyści odjeżdżają, a śmieci zostają. "Przerasta nas to"

Jak pisaliśmy w money.pl, nowe przepisy spowodują, że samorządy będą musiały i chciały kontrolować nasze worki. Ale co gmina, to inne zasady. Niektóre raczą mieszkańców nalepkami na kosze. Inne będą nasze śmieci ważyć.

Głównym powodem wzrostu cen są wymagania unijne co do poziomu recyklingu, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Przetwarzanie odpadów komunalnych będzie musiało sięgnąć 50 proc. W ubiegłym roku w Polsce do recyklingu trafiało według danych Eurostatu tylko 33,8 proc. śmieci. Jak wskazuje DGP przespaliśmy poprzednie lata zadowalając się w wolno, ale rosnącym wskaźnikiem i teraz musimy szybko nadrabiać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(40)
Tyler Durden
11 miesięcy temu
W świadomości wielu POlaków, to PiS odpowiada za dyrektywy środowiskowe zielono-marksistowskiej KE. Gratuluję rozumu. Za chwilę dołożą wam nowe podatki w cenie paliw w ramach dyrektywy o Zielonym Ładzie i to też pewnie będzie wina PiS.
as
2 lata temu
Tam gdzie większośc PISowców tam nie pozwolono na podniesienie opłat za smiecie, za własne mieszkania np. KIelce. Także to nie jest wina rzadu PiSu
adamek
2 lata temu
Co mnie obchodzą wymagania unijne jak nasze zarobki jak w Kongo. ZŁODZIEJE.
banda mafia
2 lata temu
MAFIA,MAFIA,MAFIA,,,,,,,,,,,,,,,,MAFIA Banda złodzieji rozp-----lic mafie
Mmmmmmmm
2 lata temu
Wykoniczyli konkurencję teraz mają monopol i dyktuje ceny. Min Max ustalone przez rząd. Z 7 zł czerwiec styczeń i 30 zł od osoby. Pozdrawiam
...
Następna strona