Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Orlen do podziału? "Mamy niebezpieczny stopień koncentracji." Obajtek reaguje

473
Podziel się:

Zdaniem Macieja Bando, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, po połączeniu Orlenu i PGNiG, obecny stopień koncentracji na polskim rynku gazu jest niebezpieczny. Dlatego opowiada się za jego zmniejszeniem. Na słowa o możliwym podziale Orlenu ostro zareagował Daniel Obajtek.

Orlen do podziału? "Mamy niebezpieczny stopień koncentracji." Obajtek reaguje
Do połączenia Orlenu z PGNiG doszło jesienią 2022 r. Na zdjęciu były minister Jacek Sasin, były premier Mateusz Morawiecki i były szef Orlenu Daniel Obajtek (Licencjodawca, KPRM)

Według Macieja Bando na polskim rynku gazu istniałaby większa transparentność, gdyby produkcja, dostawy i sprzedaż nie znajdowały się w jednych rękach. Pierwszym krokiem, aby odwrócić ten trend, jest według niego przejęcie przez Gaz-System operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland (GSP) od Orlenu.

Następną czynnością powinno być według niego przejęcie majątku, czyli magazynów gazu przez Gaz-System, ponieważ GSP jest tylko operatorem, a właścicielem pozostaje Orlen. Propozycja nie spodobała się Danielowi Obajtkowi, byłemu prezesowi Orlenu, który ostro na to zareagował we wpisie na platformie X.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Immunitet ochroni Obajtka? Prawnik nie ma żadnych wątpliwości

Magazyny gazu są kluczowe.To jest temat do rozmów z Orlenem

Maciej Bando uważa, że magazyny pełnią kluczową rolę w działaniach liberalizacyjnych na rynku gazu, ale, pod warunkiem że dostęp do nich i zasady korzystania z nich są transparentne. - To jest temat do rozmów z Orlenem - podkreśla.

Jest także za rozdzieleniem dystrybucji od sprzedaży i wytwarzania. Kolejną ważną kwestią, z punktu widzenia liberalizacji rynku gazu w Polsce, jest jego zdaniem Polska Spółka Gazownictwa (PSG), czyli główny operator systemu dystrybucyjnego gazu i jej miejsce w strukturze Orlenu.

- Z mojego punktu widzenia chciałbym maksymalnego stopnia unbundlingu (rozdzielenie dystrybucji i przesyłu od sprzedaży i wytwarzania) operatorów i wyposażenia ich w niezbędny majątek. Ulokowanie PSG jest polem do rozmów - podkreśla.

Ostra reakcja Obajtka: Polacy na szparagi, zarabiać ma kto inny

Na słowa Macieja Bando sugerujące konieczność podziału Orlenu ostro zareagował były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Polskiego czempiona (PO)kroić, (PO)sprzedawać, (PO)zbawić siły rynkowej, żeby przy stole negocjacyjnym znowu wygrywali międzynarodowi, duzi gracze. Czyli Polacy na szparagi, zarabiać ma kto inny. Jakoś nikt we Włoszech nie myśli o tym, żeby rozbijać Eni, w Hiszpanii Repsola, czy norweskiego Equinora. Wręcz przeciwnie - te firmy się wzmacnia. W uśmiechniętej Polsce - na odwrót" - napisał na swoim profilu w serwisie X.

Przypomnijmy, do połączenia Orlenu ze spółką PGNiG doszło jesienią 2022 roku. Miało być to elementem procesu konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego obejmującej fuzję Orlenu, Lotosu oraz PGNiG.

W ubiegłym roku udział podmiotów z Grupy Orlen, a wcześniej PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych osiągnął 90,68 proc., o 1,68 pkt więcej niż w 2022 r.

Wartość wskaźnika HHI (używanego do pomiaru stopnia koncentracji danego rynku) dla polskiego rynku gazu wysokometanowego w 2023 r. wynosił 9528 według liczby odbiorców i 7525 według wolumenu sprzedanego gazu. Przyjmuje się, że HHI powyżej 5000 oznacza bardzo wysoką koncentrację na danym rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(473)
Frank
2 tyg. temu
Ja wam "płemieła" nie wybierałem...
Piernikowski
3 tyg. temu
W państwie kolonialnym nie może być nic co mogło by zagrażać interesom metropolii.... Dla tego w Tekturostanie mogą być co najwyżej nudy z goframi i ryba smażona na starym oleju albo takie gdzie sprzedaje się sery maczane w wodzie wędzarniczej.... A reszta ma należeć do metropolii albo być przez nią kontrolowane.. Dla tego kacykowie Tekturostanu tak skaczą by rozwalić Orlen.... Mocodawcy w metropolii zaczynają grozić batem....
zdekoncentrow...
3 tyg. temu
Putin rechocze na Kremlu, ma w Rosji swój Rosnieft, Gazprom i do wojny dyktował warunki całej Europie.
PiSman
3 tyg. temu
Zaczęło się... niszczenie polskiej gospodarki. Ogromny wielosektorowy Orlen, zbyt potężny, zbyt wpływowy, zbyt konkurencyjny, zbyt odporny.... Podzielony osłabiony, łatwy łup.
Taki klimat
3 tyg. temu
Nie będzie NIC ✌️
...
Następna strona