Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Orlen podjął decyzję o zmniejszeniu rekomendowanej wcześniej dywidendy za 2019 r.

2
Podziel się:

Zarząd PKN Orlen podjął decyzję o zmniejszeniu rekomendowanej wcześniej dywidendy za 2019 r. z poziomu 3 zł do 1 zł na akcję. Wpływ na zmianę rekomendacji ma sytuacja makroekonomiczna – wyjaśnia Orlen w komunikacie.

Orlen podjął decyzję w sprawie dywidendy za 2019 r.
Orlen podjął decyzję w sprawie dywidendy za 2019 r.

Wpływ na zmianę rekomendacji ma sytuacja makroekonomiczna, szczególnie na rynku finansowym oraz w sektorze paliwowo-energetycznym.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlenu podkreślił, że w polityce dywidendowej spółka kieruje się wskaźnikami makroekonomicznymi i perspektywami w odniesieniu do sytuacji rynkowej.

- Mamy stabilną sytuację finansową, ale musimy brać pod uwagę obecną sytuację gospodarczą związaną m.in. z pandemią koronawirusa i prognozy dotyczące sytuacji makroekonomicznej. Myślimy o rozwoju koncernu w perspektywie długoterminowej, dlatego realizujemy inwestycje i akwizycje. Dywersyfikujemy obszary naszej działalności, aby przynosić zyski Akcjonariuszom w kolejnych latach. Po wnikliwej analizie sytuacji makroekonomicznej, zadecydowaliśmy o obniżeniu poziomu rekomendowanej dywidendy do 1 zł na akcję – dodał Obajtek.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus pogłębi problem z emeryturami obecnych 30-latków. "Gospodarka powinna ruszyć jak najszybciej"

Systematyczna wypłata dywidendy zapisana jest w strategii Orlenu i koncern podtrzymuje tę politykę. W 2019 roku Koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową. Zadłużenie netto spadło o 3,2 mld zł (r/r) do poziomu 2,4 mld zł na koniec 2019 r., a dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 6,3 proc.

"Na poziom dywidendy mają jednak wpływ również niezależne czynniki zewnętrzne, w tym aktualna i prognozowana sytuacja makroekonomiczna. Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju zarówno krajowej, jak i światowej gospodarki, Zarząd PKN ORLEN zaktualizował poziom rekomendowanej dywidendy" – czytamy w komunikacie.

Ostateczną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
logiczny
4 lata temu
Pora zapłacić za rozdawnictwo, brak wiedzy i umiejętności ?
Analista
4 lata temu
Spokojnie, do lipca wyjdzie jeszcze jedna