Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orlen podjął decyzję o zmniejszeniu rekomendowanej wcześniej dywidendy za 2019 r.

Zarząd PKN Orlen podjął decyzję o zmniejszeniu rekomendowanej wcześniej dywidendy za 2019 r. z poziomu 3 zł do 1 zł na akcję. Wpływ na zmianę rekomendacji ma sytuacja makroekonomiczna – wyjaśnia Orlen w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Orlen podjął decyzję w sprawie dywidendy za 2019 r.

Wpływ na zmianę rekomendacji ma sytuacja makroekonomiczna, szczególnie na rynku finansowym oraz w sektorze paliwowo-energetycznym.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlenu podkreślił, że w polityce dywidendowej spółka kieruje się wskaźnikami makroekonomicznymi i perspektywami w odniesieniu do sytuacji rynkowej.

- Mamy stabilną sytuację finansową, ale musimy brać pod uwagę obecną sytuację gospodarczą związaną m.in. z pandemią koronawirusa i prognozy dotyczące sytuacji makroekonomicznej. Myślimy o rozwoju koncernu w perspektywie długoterminowej, dlatego realizujemy inwestycje i akwizycje. Dywersyfikujemy obszary naszej działalności, aby przynosić zyski Akcjonariuszom w kolejnych latach. Po wnikliwej analizie sytuacji makroekonomicznej, zadecydowaliśmy o obniżeniu poziomu rekomendowanej dywidendy do 1 zł na akcję – dodał Obajtek.

Obejrzyj: Koronawirus pogłębi problem z emeryturami obecnych 30-latków. "Gospodarka powinna ruszyć jak najszybciej"

Systematyczna wypłata dywidendy zapisana jest w strategii Orlenu i koncern podtrzymuje tę politykę. W 2019 roku Koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową. Zadłużenie netto spadło o 3,2 mld zł (r/r) do poziomu 2,4 mld zł na koniec 2019 r., a dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 6,3 proc.

Mimo pandemii PKN Orlen nie ograniczy pracy stacji paliw. Daniel Obajtek twierdzi, że w trudnych czasach trzeba inwestować.
PKN Orlen nie zmniejszy produkcji. "W trudnych czasach trzeba inwestować"

"Na poziom dywidendy mają jednak wpływ również niezależne czynniki zewnętrzne, w tym aktualna i prognozowana sytuacja makroekonomiczna. Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju zarówno krajowej, jak i światowej gospodarki, Zarząd PKN ORLEN zaktualizował poziom rekomendowanej dywidendy" – czytamy w komunikacie.

Ostateczną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

Prezes PKN Orlen: W ciągu 2 miesięcy przedstawimy plan synergii z Energą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: orlen, dywidenda, państwowa spółka, gospodarka, wiadomości, spółki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2020

logicznyPora zapłacić za rozdawnictwo, brak wiedzy i umiejętności ?

05-05-2020

AnalistaSpokojnie, do lipca wyjdzie jeszcze jedna

Rozwiń komentarze (2)