Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKN Orlen nie zmniejszy produkcji. "W trudnych czasach trzeba inwestować"

4
Podziel się:

Mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa, PKN Orlen nie planuje zmniejszyć produkcji oni ograniczyć pracy stacji paliw - poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek. Zdaniem prezesa, w trudnych czasach trzeba inwestować, a teraz jest na to najlepsza pora. Jest to również dobry czas na fuzje.

Mimo pandemii PKN Orlen nie ograniczy pracy stacji paliw. Daniel Obajtek twierdzi, że w trudnych czasach trzeba inwestować.
Mimo pandemii PKN Orlen nie ograniczy pracy stacji paliw. Daniel Obajtek twierdzi, że w trudnych czasach trzeba inwestować. (PAP, Darek Delmanowicz)

- Firma jest stabilna i dobrze przygotowana na kryzys, mamy odpowiednie zabezpieczenia w zakresie finansowania. Utrzymujemy moce produkcyjne i nie zamierzamy schodzić z planów produkcyjnych. Nie rezygnujemy ani z inwestycji, ani z akwizycji - powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.

Prezes poinformował, że zgodnie z planem realizowana jest sprzedaż zagraniczna, koncern nie rezygnuje również z przewidzianych na ten rok planów remontowych.

- Nigdy nie ukrywałem, że inwestycje są moim "oczkiem w głowie". Uważam, że właśnie w trudnych czasach trzeba inwestować, teraz jest na to najlepsza pora. W I kwartale 2020 roku nie mieliśmy żadnych opóźnień w planach realizacji capeksu - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Szef Orlenu nie chciał ujawnić, o ile spadła sprzedaż paliw na stacjach koncernu od czasu wybuchu pandemii, ale zapewnił, że firma nie ma planów zamykania lub ograniczania pracy stacji paliw.

- Mimo ciężkiego czasu dla gospodarki wszelkie dostawy i logistyka są zabezpieczone. To również dla nas swoisty test, który do tej pory zdajemy. Również nasi pracownicy podchodzą do tego nie tylko jak do pracy na co dzień, ale w pewnym sensie także jak do misji zabezpieczania bezpieczeństwa energetycznego kraju i za to im dziękuję - podkreślił.

Prezes przyznał, że trudno jednoznacznie powiedzieć, jak długo jeszcze potrwają ograniczenia niezbędne do zwalczenia epidemii koronawirusa, bo mamy do czynienia prawdopodobnie z największym kryzysem na skalę globalną od czasów II Wojny Światowej, ale ma nadzieję, że za jakiś czas sytuacja zacznie powoli wracać do normy.

- Boję się, że konsekwencją kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa, szczególnie odczuwalną w Polsce może być niepewność inwestycyjna. W ostatnich czterech latach Polacy mieli poczucie stabilności i bezpieczeństwa finansowego. Źle by się stało, gdybyśmy po jako naród, który ma przykre doświadczenia z historii, znowu bali się inwestować - powiedział.

- To od nas zależy, jak będzie wyglądała gospodarka po pandemii. Dlatego musimy wspierać polskie firmy i jeszcze bardziej zdecydowanie niż dotąd kierować się patriotyzmem gospodarczym, bo właśnie w tak trudnym okresie jest on szczególnie istotny. Kupujmy zatem polskie produkty, wspierajmy polskich producentów, bo to da impuls polskiej gospodarce - podsumował.

Prezes odniósł się także do przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Podkreślił, że właśnie w ciężkich czasach, takich jak obecnie, jest najlepszy moment na tego rodzaju fuzje. Jego zdaniem, energetyka i przemysł rafineryjny muszą przejść głębokie przeobrażenia, bo w kontekście zmieniającego się rynku i rosnącego znaczenia paliw alternatywnych może się okazać, że za 15-20 lat rafinerii w Europie już zwyczajnie nie będzie.

Proces przejęcia Lotosu przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 roku. W listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację.

Komisja Europejska ma obawy co do połączenia Lotosu z Orlenem. Wynika to z faktu, że spółki jako jedyne zajmują się w Polsce rafinerią ropy naftowej, co może wpłynąć na konkurencyjność na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliw.

Prezes powiedział, że jeśli Komisja Europejska zgłosi uwagi do przejęcia Lotosu przez PKN Orlen (tzw. procedura "Statement of Objections"), to jest to całkowicie zgodne z obowiązującą procedurą. Nie zmienia to faktu, że ostateczna decyzja powinna zapaść do końca czerwca 2020 roku.

W marcu Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen. Energa zajmująca się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jest trzecim pod względem wielkości operatorem systemu dystrybucyjnego energii w Polsce.

W rozmowie z IBSNews prezes powiedział, że PKN Orlen nie musi kupić Energi za wszelką cenę. Jednak jego zdaniem, jeśli główny akcjonariusz Energi, czyli Skarb Państwa, weźmie udział w ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniu na akcje Energi, to koncern paliwowy liczy, że uda mu się przekroczyć próg 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Energi.

- W wezwaniu na akcje Energi wszyscy czekają na ruch Skarbu Państwa i to jest naturalne. Jeśli Skarb Państwa weźmie w nim udział, to mogą pójść za nim fundusze i inni akcjonariusze. Sądzę, że przekroczymy próg 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wymagany do skutecznego zakończenia tego procesu - powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.

PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
FAN Obajtka w...
3 lata temu
NA KTOREJ PÓŁCE NA ORLENIE JEST PLYN DO DEZYNFEKCJI. BO JAK PYTAM OBSLUGE NA KILKUNASTU STACJACH ORLENU OD DWOCH TYGODNI TO PRACOWNICY PATRZA NA MNIE JAK NA KOSMITE.
Coko
3 lata temu
Panie obajtek, gdzie jest płyn dezynf ?
podziwiam
3 lata temu
zmniejszony popyt z oczywistych względów więc i tak bedą produkować paliwo jak zwykle i moze w kanał byleby pokazac ze nadal produkują jak w normalnych ekonomicznych warunkach albo jak kopalnie węgiel kiedy nie ma popytu....i władują paliwo na hałdy..kupi Agencja Rezerw Materiałowych
xyz
3 lata temu
a ktoś płyn już widział?