Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nowy wpis Obajtka. Bardzo krótki komentarz do decyzji Orlenu

151
Podziel się:

Ani Daniel Obajtek, ani żaden inny członek zarządu Orlenu pracujący w firmie w 2023 r. nie uzyskał absolutorium za ubiegły rok. W konsekwencji świeżo upieczony europoseł może nie otrzymać ok. miliona złotych premii. Były szef koncernu skomentował sprawę we wpisie na platformie X.

Nowy wpis Obajtka. Bardzo krótki komentarz do decyzji Orlenu
Daniel Obajtek, polityk PiS i były prezes Orlenu (Getty Images, SOPA Images)

Zarząd Orlenu na 25 czerwca 2024 r. zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie, na którym podczas głosowania przyjęto m.in. sprawozdanie finansowe spółki za 2023 r. Władze koncernu wniosły też o nieudzielenie absolutorium byłym członkom zarządu. Skutecznie, bo udzielone nie zostało.

Co to oznacza dla byłego prezesa koncernu? Bez absolutorium prawdopodobnie nie otrzyma ok. miliona złotych premii. - Dla mnie brak udzielenia absolutorium do tej pory wiązał się z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za czyny, dokonane przez daną osobę w okresie, za który nie udzielono jej absolutorium. Zawsze był to też sygnał, że akcjonariusze "nie podpisują" się pod działaniami takiej osoby - ocenił też w rozmowie z money.pl Dawid Czopek, zarządzający Polaris FIZ i ekspert rynku paliw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

W reakcji na decyzję akcjonariuszy Orlenu głos zabrał również sam zainteresowany. W swoim wpisie na platformie X Daniel Obajtek stwierdził, że w 2015 r., gdy prezesem był Jacek Krawiec, zysk netto Orlenu wyniósł 3,2 mld zł, a dywidenda 2 zł na akcję. Tymczasem w 2023 r., gdy to Obajtek był prezesem, Orlen miał 20,7 mld zł zysku netto, a dywidenda sięgnęła 5,5 zł na akcję. "Ale to nie ja otrzymałem absolutorium. I to nie polityka?" - zapytał Obajtek.

Użytkownicy serwisu X byłemu prezesowi wytknęli jednak m.in., że Jacek Krawiec dopiero budował rafinerię, z której niedawny szef koncernu korzystał. A do tego, że europoseł PiS miał dużo więcej wchłoniętych spółek przez Orlen.

Dlaczego nie udzielili absolutorium

Jako jeden z powodów decyzji w sprawie absolutorium dla zarządu płockiego koncernu wymieniono niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru właścicielskiego m.in. w związku z działalnością zależnej spółki Orlen OTS, kierowania polityką cenową w okresie między 1 sierpnia a 13 października 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
Karol
2 tyg. temu
Panie Obajtek, SZACUNEK!!!! (Wielu Polaków)
tojatoja
3 tyg. temu
Kolejne zero do kompletu z Ziobro. Już my dobrze wiemy co to za zyski.
Jaś
3 tyg. temu
Pcimski chłopku-roztropku: jak chcesz porównywać dane Orlenu za czasów Krawca i swoich, to dodaj do wyników finansowych Krawca również wyniki Lotosu, PGNiG i wszystkich innych spółek, które Orlen później wchłonął za twoich czasów, zmniejszając konkurencyjność i psując rynek.
Alibaba
3 tyg. temu
Chodzi o zemstę i nic więcej...
Kaszub
3 tyg. temu
Panie Obajtek wracaj do ORLEN-u, bo rozwalą spółkę. Ten Krawiec nic dobrego nie uszył i nie uszyje.
...
Następna strona