Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|

Ostrowice. Decyzją rządu gmina zostaje zlikwidowana, bo ma długi

35
Podziel się:

Gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie), najbardziej zadłużona w Polsce, zostanie zlikwidowana z dniem 1 stycznia. Taką decyzję podjęła Rada Ministrów. - To pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone przez rząd w historii - podaje MSWiA w komunikacie.

Ostrowice. Decyzją rządu gmina zostaje zlikwidowana, bo ma długi
(East News, MARIAN SADKOWSKI/REPORTER)

- Wyjątkowo trudna sytuacja finansowa Ostrowic sprawiła, że konieczne było przygotowanie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla tej gminy. 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice zostanie zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów, a jej dotychczasowy obszar zostanie włączony do ustalonych sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec - przypomina resort.

Zobacz: Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie

Rząd zdecydował, że Skarb Państwa przejmie długi Ostrowic, zatem nie przejdą one sąsiednie samorządy. Wierzyciele mogą się zgłaszać do wojewody zachodniopomorskiego, który będzie analizował i weryfikował te zgłoszenia. W przypadku negatywnej weryfikacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu.

Zadłużenie Ostrowic na koniec 2016 r. wynosiło prawie 361 proc. planowanych dochodów, a na koniec 2017 r. ponad 437 proc. Jest to najbardziej zadłużony samorząd w Polsce.

Gdy w maju pojechaliśmy do Ostrowic, pytania o to, skąd wzięło się tak gigantyczne zadłużenie, zadaliśmy m.in. Agnieszce Wróblewskiej, komisarzowi gminy. - Niegospodarność, która trwała przez lata. Naprawdę trudno wskazać jedną przyczynę, która doprowadziła do sytuacji, że gmina musi być wygaszona - odpowiedziała krótko.

Wróblewska przejęła zarządzenia gminą po tym, jak jej poprzedni wójt został zawieszony. Zarówno on, jak i skarbniczka zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej za niegospodarność.

Po likwidacji gminy nie będzie już potrzebny gminny urząd. Budynek urzędu przeznaczono na posterunek policji. Działa od listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
ffgt
4 lata temu
za duzo fontann skwerow parkow chodnikow aquaparkow szkolen nowego oswietlenia rozdawnictwa panstwowych szkol szpitali itd na kredyt i tak konczy socjalizm to samo czeka Polskę i eurokolchoz
Joanna emery...
4 lata temu
Na ławie oskarżonych, KONIECZNIE , powinna zasiąść CAŁA RADA tej gminy!!!!! Niektórzy byli jej członkami kilkanaście lat !! Podnosili łapy wyrazając zgodę na takie pożyczki , więc powinni odpowiadać !!Do brania pieniędzy, i to tak dużych byli zawsze gotowi , więc niech i oni odpowiadają !!!
dłużnik
4 lata temu
a trzeba było czekać do takiego zadłużenia? nie można było wcześniej? ktos za tym stał...
edi
4 lata temu
Czy urzędasy już w więzieniu?
jals
4 lata temu
Ponad 400% długu w stosunku do dochodów to porażające. Czemu nie ma zasady, że już przy 150% nadaje się zarząd komisaryczny, a rychło potem ZNOSI się samorząd - skoro ludzie NIE POTRAFIĄ gospodarować samorządnie? Dlaczego MY, wszyscy Polacy mamy spłacać długi jakichś miernot?
...
Następna strona