Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Oświęcim. Przetarg na drogę przebiegająca nieopodal Miejsca Pamięci Birkenau zostanie powtórzony

1
Podziel się:

Samorząd gminy Oświęcim unieważnił przetarg na dokończenie drogi odsuwającej ruch samochodów od zabytkowej bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz II -Birkenau. Wójt Mirosław Smolarek zapowiedział, że zostanie on powtórzony.

Samorząd gminy Oświęcim ponownie ogłosi przetarg na budowę drogi w sąsiedztwie dawnego obozu koncentracyjnego
Samorząd gminy Oświęcim ponownie ogłosi przetarg na budowę drogi w sąsiedztwie dawnego obozu koncentracyjnego (NurPhoto via Getty Images)

Pierwszy przetarg unieważniono, gdyż nie udało się przeprowadzić transmisji z otwarcia ofert.

- Nie wiemy, dlaczego tak się stało, ale bardzo żałujemy, bo wpłynęło kilka ofert – powiedział wójt Mirosław Smolarek w rozmowie z PAP.
Wójt zapewnił, że gmina chce dokończyć budowę drogi. Dodał, że kolejny przetarg zostanie ogłoszony najprawdopodobniej z początkiem przyszłego tygodnia.

Wykonawca będzie miał za zadanie dokończyć budowę chodników i ścieżki rowerowej, a także zjazdów, posadzić zieleń oraz wykonać oznakowania drogowe i zamontować oświetlenie. Prace powinny zostać zakończone do jesieni br.

Zobacz także: Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. "Rosji nie chodzi o żadną ekologię, ale o przyszłość"

Sama droga jest już przejezdna od zimy. Wcześniej ruch kołowy przebiegał wzdłuż wschodniego ogrodzenia byłego obozu, a szosa była oddalona od niego zaledwie o kilkanaście metrów. Przy historycznej bramie głównej, uznawanej za jeden z symboli Miejsca Pamięci, znajdowało się skrzyżowanie.

Gminie zależy na tym, by kilometrowa droga została oddana jak najszybciej – przed 27 stycznia, gdyż tego dnia przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Główna uroczystość, z udziałem reprezentantów kilkudziesięciu państw, odbywała się przy historycznej bramie obozowej.

Prace budowlane trwały ponad rok. Droga miała zostać oddana do użytku z końcem listopada, ale na finiszu pojawiły się problemy z wykonawcą. Samorząd rozwiązał umowę i wyszukał firmę, która dokończyła zadanie na tyle, by nowa droga była przejezdna. Postanowiono, że prace zostaną dokończone w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
bywalec
3 lata temu
Znowu przekręt. Bo się niby nie udało. Ale ile kto zaproponował to już wiadomo.