Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oświęcim. Przetarg na drogę przebiegająca nieopodal Miejsca Pamięci Birkenau zostanie powtórzony

1
Podziel się

Samorząd gminy Oświęcim unieważnił przetarg na dokończenie drogi odsuwającej ruch samochodów od zabytkowej bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz II -Birkenau. Wójt Mirosław Smolarek zapowiedział, że zostanie on powtórzony.

Samorząd gminy Oświęcim ponownie ogłosi przetarg na budowę drogi w sąsiedztwie dawnego obozu koncentracyjnego
Samorząd gminy Oświęcim ponownie ogłosi przetarg na budowę drogi w sąsiedztwie dawnego obozu koncentracyjnego (NurPhoto via Getty Images)
bEpxYiCt

Pierwszy przetarg unieważniono, gdyż nie udało się przeprowadzić transmisji z otwarcia ofert.

- Nie wiemy, dlaczego tak się stało, ale bardzo żałujemy, bo wpłynęło kilka ofert – powiedział wójt Mirosław Smolarek w rozmowie z PAP.
Wójt zapewnił, że gmina chce dokończyć budowę drogi. Dodał, że kolejny przetarg zostanie ogłoszony najprawdopodobniej z początkiem przyszłego tygodnia.

Wykonawca będzie miał za zadanie dokończyć budowę chodników i ścieżki rowerowej, a także zjazdów, posadzić zieleń oraz wykonać oznakowania drogowe i zamontować oświetlenie. Prace powinny zostać zakończone do jesieni br.

bEpxYiCv
Zobacz także: Obejrzyj: Przekop Mierzei Wiślanej. "Rosji nie chodzi o żadną ekologię, ale o przyszłość"

Sama droga jest już przejezdna od zimy. Wcześniej ruch kołowy przebiegał wzdłuż wschodniego ogrodzenia byłego obozu, a szosa była oddalona od niego zaledwie o kilkanaście metrów. Przy historycznej bramie głównej, uznawanej za jeden z symboli Miejsca Pamięci, znajdowało się skrzyżowanie.

Gminie zależy na tym, by kilometrowa droga została oddana jak najszybciej – przed 27 stycznia, gdyż tego dnia przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Główna uroczystość, z udziałem reprezentantów kilkudziesięciu państw, odbywała się przy historycznej bramie obozowej.

bEpxYiCB

Prace budowlane trwały ponad rok. Droga miała zostać oddana do użytku z końcem listopada, ale na finiszu pojawiły się problemy z wykonawcą. Samorząd rozwiązał umowę i wyszukał firmę, która dokończyła zadanie na tyle, by nowa droga była przejezdna. Postanowiono, że prace zostaną dokończone w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpxYiCW
KOMENTARZE
(1)
bywalec
rok temu
Znowu przekręt. Bo się niby nie udało. Ale ile kto zaproponował to już wiadomo.