Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Oto gmina z najniższymi stawkami za odpady w Polsce. Władze mówią dlaczego

77
Podziel się:

Fala podwyżek cen utrzymania mieszkania z nowym rokiem przetacza się przez Polskę. Nie wszędzie jednak jest bardzo drogo. W gminie Chełm stawki za odpady są najniższe w Polsce - 10,9 zł od osoby - informuje portal samorządowy. Skąd taka kwota? Samorządowcy mają możliwość dofinansowania stawek z własnych budżetów. Prezydent Chełma postanowił skorzystać z tego kroku. Wiadomo też, gdzie jest najdrożej.

Oto gmina z najniższymi stawkami za odpady w Polsce. Władze mówią dlaczego
Gminy są coraz mocniej ograniczane we wprowadzaniu górnych stawek opłat śmieciowych. (East News, Albin Marciniak)

Portal Samorządowy wziął pod lupę gminy w Polsce pod względem stawek za zagospodarowanie odpadami. Jak czytamy, precyzyjne ustalenie, w której gminie opłaty za odbiór i zagospodarowania odpadów są najwyższe lub najniższe, jest o tyle trudne, że nie wszędzie obowiązują metody naliczania od mieszkańca. W przypadku rozliczenia od ilości zużytej wody czy powierzchni lokalu rozbieżności mogą być duże i trudne do skalkulowania, bo zależne od kilku czynników.

"Od początku 2022 roku sprawa wysokości opłat rozmywa się jeszcze bardziej, bo nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminie dopuściła możliwość dopłacania do odpadowego systemu z budżetów JST, a nie jak dotychczas pokrywania wydatków tylko z opłat od mieszkańców" - tłumaczy portal.

Zobacz także: Zwierzęta przypominają o sprzątaniu lasu. Nagranie z Wigierskiego Parku Narodowego

Najtańsza i najdroższa gmina w Polsce

Jak to wygląda w praktyce. Zerknijmy:

  1. W przypadku ustalenia opłaty "od osoby" jej górna granica to 2 proc. miesięcznego dochodu rozporządzalnego. Maksymalna stawka od osoby to więc obecnie 38,38 zł (zmieni się ona po opublikowaniu wysokości miesięcznego dochodu rozporządzalnego, co nastąpi z końcem marca).
  2. Jeżeli opłata śmieciowa naliczana jest na podstawie zużycia wody, to stawka wynosi 13,43 zł za metr sześcienny (0,7 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę).
  3. W przypadku opłaty naliczanej od powierzchni lokalu mieszkalnego - to 1,53 zł za metr kwadratowy (0,08 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę).
  4. Z kolei, jeżeli opłata śmieciowa naliczana jest od gospodarstwa domowego, maksymalnie zapłacimy 107,46 zł (5,6 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę).

Najtaniej pod tym względem jest w Chełmie, gdzie opłata to 10,90 zł od osoby. Jak, jednak przyznawał w rozmowie z portalem samorządowym prezydent Jakub Banaszek, miasto do systemu odpadowego dopłaca. Obecnie dzięki zmianie przepisów ma taką możliwość.

"(...) w przypadku najniższych opłat wiele zależy od decyzji radnych i wysokości dopłaty do systemu odpadowego z budżetu" - przypomina portal.

Najdrożej jest z kolei w Warszawie, ale jest to wynik systemu naliczania opłat.

W stolicy od 1 stycznia płaci się od lokalu mieszkalnego: 85 zł dla gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł dla domu jednorodzinnego. Dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji miasto uruchomi program osłonowy. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie.

Jeśli chodzi o stawki ustawowe maksymalna opłata za odbiór i zagospodarowania odpadów obowiązuje w gminie Głowno. Mieszkańcy płacą tam miesięcznie od osoby maksimum w wysokości 38,38 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
Tommi
rok temu
To ja w Trzebnicy płacę więcej. za dom jednorodzinny 168 zł. śmieci są segregowane
Gosc
rok temu
Jestem Chelmianka a mieszkam w Kielcach zaluje bo Kielce to drozyzna i badziew uwielbiam Chelm male miasteczko i piekne krajobrazy oraz okuninka czyli biale jezioro gdzie ludzie z calej Europy przyjezdzaja poprostu cudo
Mieszkaniec C...
rok temu
Chełm i prezydent Banaszek , nie ma co się dziwić , władza pisowska wszystko zrobi aby utrzymać się , miały być bezpłatne autobusy ( nie wyszło ) , miał być remont pl Łuczkiewicza ( nie wyszło ) a dlaczego bo z kasy trzeba było by zapłacić , ale śmierci wyszły bo to i tak z kieszeni mieszkańców
Name
rok temu
Ktoś tu zrobił bardzo słabe rozeznanie w temacie, ja płacę prawię 150 zł co miesiąc, jedno gospodarstwo 5 osób
Osmiornica
rok temu
To w wawie tanio . W drogim Giżycku 108 zł brawo burmistrz
...
Następna strona