Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Szymański
|
aktualizacja

Oto jedno z najlepszych przemówień królowej Elżbiety. Dzisiaj nabiera zupełnie nowych znaczeń

Podziel się:

Królowa Elżbieta II nie żyje. Przypominamy jedno z jej najlepszych przemówień w historii. W 1972 roku królowa i książę Filip obchodzili 25-lecie małżeństwa. W tym roku doszło również do straszliwej przemocy w Irlandii Północnej, trwały też przygotowania do przystąpienia Wielkiej Brytanii do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej – organizacji będącej jednym z filarów przyszłej Unii Europejskiej. Królowa w swoim przemówieniu odniosła się do obu tych spraw. Przenieśmy się w czas Bożego Narodzenia 50 lat temu.

Oto jedno z najlepszych przemówień królowej Elżbiety. Dzisiaj nabiera zupełnie nowych znaczeń
Królowa Elżbieta II nie żyje. Oto jej jedno z najlepszych przemówień w historii (GETTY, 2019 Max Mumby/Indigo)

Styczeń 1972 r. W Irlandii Północnej Brytyjczycy otwierają ogień do pokojowo protestujących Irlandczyków. Ginie 13 osób, które sprzeciwiały się internowaniu pod zarzutem sprzyjania terroryzmowi. Historia nada temu wydarzeniu miano "Krwawej niedzieli", a poprzez popkulturę świat pozna losy Irlandczyków dzięki U2 i piosence "Sunday Bloody Sunday". Sama Wielka Brytania przygotowuje się również do wstąpienia do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - organizacji będącej jednym z filarów przyszłej Unii Europejskiej.

W Boże Narodzenie 1972 r. przemawia królowa Elżbieta II, a dzisiaj jej słowa, kiedy Wysp już w UE nie ma, a w Irlandii Północnej wygrywa partia chcąca połączyć się z republikańskim południem, nabierają zupełnie nowych znaczeń. Redakcja money.pl w dniu śmierci monarchini postawiła przypomnieć jedno z jej najważniejszych przemówień w historii.

Królowa Elżbieta II nie żyje. To jedno z najlepszych przemówień w historii

Przytaczamy najciekawszą część wystąpienia królowej:

"Jednym z wielkich chrześcijańskich ideałów jest szczęśliwe i trwałe małżeństwo między mężem a żoną, ale żadne małżeństwo nie może liczyć na sukces bez świadomego wysiłku w duchu tolerancji i zrozumienia.

Nie przychodzi to łatwo jednostkom i z pewnością nie przychodzi to w sposób naturalny społecznościom czy narodom. Zbyt dobrze wiemy, że samolubne obstawanie przy naszych racjach i własnym punkcie widzenia prowadzi do katastrofy. Wszyscy powinniśmy już wiedzieć, że cywilizowana i spokojna egzystencja jest możliwa tylko wtedy, gdy ludzie podejmą wysiłek wzajemnego zrozumienia.

Patrząc na świat, można by pomyśleć, iż wiele osób nigdy nie słyszało o tych wartościach. Codziennie pojawiają się doniesienia o przemocy, bezprawiu i lekceważeniu ludzkiego życia. Większość z nich jest usprawiedliwiana czysto egoistycznymi pobudkami. Wiem, że na całym świecie są miliony życzliwych ludzi, którzy są zasmuceni przez wzgląd na tych wszystkich, którzy cierpią z powodu zniewag.

W Wielkiej Brytanii mamy swoje szczególne smutki - właśnie w Irlandii Północnej - i pragnę wysłać specjalne słowa współczucia dla wszystkich tych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy tak bardzo teraz cierpią.

Ale w tej tragicznej sytuacji jest światło. Ludzie nadal wytrwale prowadzą swoje zwykłe interesy w fabrykach i miejscach pracy. Wolontariusze, zarówno w mundurach, jak i bez walczą, by utrzymać wspólnotę. Również opieka społeczna znakomicie wykonała swoją pracę.

Co więcej, Wielka Brytania niedługo dołączy do swoich sąsiadów w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej i możecie pytać, jak to wpłynie na Królestwo. Nowe powiązania z Europą nie zastąpią powiązań w samym Królestwie. Nie mogą zmienić także naszych historycznych i osobistych więzi z krewnymi oraz przyjaciółmi za oceanem. Starzy przyjaciele nie zaginą.

Wielka Brytania i inne kraje europejskie widzą we Wspólnocie nową szansę na przyszłość. Wierzą, że to, co ich łączy, jest ważniejsze niż to, co ich dzieli, i że jeśli będą ze sobą współpracować, skorzystają nie tylko oni, ale cały świat. Staramy się stworzyć szerszą rodzinę narodów i szczególnie w Boże Narodzenie ta rodzina powinna czuć się najbliżej siebie."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl