Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Oto nowy ambasador USA w Polsce. Mark Brzezinski zaprzysiężony

6
Podziel się:

Mark Brzezinski został ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. W środę wiceprezydent USA Kamala Harris oficjalnie zaprzysiężyła go na tym stanowisku. Tym samym kończy się roczny okres bezkrólewia na stanowisku ambasadora USA w Warszawie.

Oto nowy ambasador USA w Polsce. Mark Brzezinski zaprzysiężony
Mark Brzezinski (po lewej) został zaprzysiężony przez wiceprezydent USA Kamalę Harris (po prawej) (PAP, PAP/EPA/Samuel Corum / POOL)

Ceremonia odbyła się w budynku Eisenhowera należącego do kompleksu Białego Domu. Markowi Brzezinskiemu towarzyszyły córka Aurora oraz siostra Mika, znana z porannego pasma w telewizji MSNBC. Kobiety trzymały Biblię, gdy przyszły ambasador składał przysięgę. Obecny był też jego brat Ian, który pracował między innymi w Pentagonie w administracji George'a W. Busha.

Nowy ambasador USA w Polsce

Po godzinie 20 przysięgę dyplomaty przyjęła wiceprezydent Kamala Harris. To oznacza, że Mark Brzezinski rozpoczyna swoją misję jako ambasador USA w Polsce. Transmisję z tego wydarzenia na Twitterze zamieścił Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia.

Jednak Mika Brezinski podała w styczniu, że środowa ceremonia jest jedynie formalnością, gdyż jej brat został "administracyjnie" zaprzysiężony już 22 grudnia. Biały Dom informował wcześniej, że amerykańskie przepisy nie wymagają, by zaprzysiężenia dokonywał prezydent lub wiceprezydent.

We wtorek miało miejsce przesłuchanie senackie przyszłego dyplomaty. Mark Brzezinski zapewnił polityków, że na stanowisku ambasadora będzie dbać o praworządność, prawa człowieka i prawa osób LGBT+. W grudniu kandydatura Brzezinskiego została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację.

Druga misja dyplomatyczna Marka Brzezinskiego

Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joego Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 r.

Zobacz także: Czas inwestować w cyberbezpieczeństwo. "Nie wyprzedzimy grup hakerskich"

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą.

W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Mark Brzeziński mówi biegle po polsku.

Polska czekała prawie rok na ambasadora

Kończy się tym samym bezkrólewie w ambasadzie USA w Warszawie. Po tym, jak Donald Trump rozstał się z Białym Domem w styczniu 2021 r., swoją misję w Polsce zakończyła Georgette Mosbacher. Funkcję ambasadorki piastowała od września 2018 r. Przez ostatni rok placówką kierował charge d'affaires Bix Aliu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Wand
4 miesiące temu
Co za pozytywny człowiek! Powodzenia, panie Ambasadorze!
Z pewnością
4 miesiące temu
nie jest osobą z przypadku a dokładnie wybraną pod cele startegiczne mocodawców. Zazdroszczę, że ten kraj potrafi tak profesjonalnie, konsekwentnie realizować swoją politykę.
Polska
4 miesiące temu
nie czekała na ambasadora to jedno. To nie ambasador a zarządca kolonii amerykańskiej w europie, jeżeli ma dbać w naszym kraju o cokolwiek.
aurelm
4 miesiące temu
Oby jego misja była owocna dla stosunków wzajemnych. Jego polskie korzenie, doskonałe- znajomość j.polskiego i wykształcenie -- budzą duże nadzieje , w tym Jego oddanie wartościom demokratycznym i wolnościowym, prawom człowieka.....
Illuminati
4 miesiące temu
Doktryna Brzezińskiego. Trójmorze.