Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Jest pierwszy wymierny skutek zapowiedzi ws. SWIFT. Hotel w Moskwie wystosował prośbę

Podziel się:

Jest już pierwszy skutek zapowiedzi UE ws. odłączenia niektórych rosyjskich banków od systemu rozliczeń SWIFT. Korespondent zagraniczny NBC News, Raf Sanchez, który obecnie przebywa w Moskwie, napisał, że hotel poprosił go o "wcześniejsze uregulowanie rachunku". Powód? Właściciele hotelu "nie są pewni, czy karty kredytowe będą działać po wprowadzeniu sankcji ws. SWIFT".

Jest pierwszy wymierny skutek zapowiedzi ws. SWIFT. Hotel w Moskwie wystosował prośbę
Hotel w Moskwie nie wiedział, jak się zachować po zapowiedzi odłączenia banków rosyjskich od SWIFT. (Wikimedia Commons, Photographer: KoraxDC)

USA, Kanada, Unia Europejska i Wielka Brytania zgodziły się na odcięcie Rosji od systemu SWIFT. We wspólnym oświadczeniu stwierdziły, iż tego typu sankcja "odłączy rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego". W nocy z soboty na niedzielę organizacja zarządzająca SWIFT poinformowała, że wykona zalecenia sojuszników.

Szefowa KE Ursula von der Leyen zaproponowała także wprowadzenie innej sankcji wobec Rosji: paraliż aktywów banku centralnego.

Na skutki zapowiedzi Brukseli z sobotniego wieczora nie trzeba było długo czekać. Korespondent zagraniczny NBC News, Raf Sanchez, który obecnie przebywa w Moskwie, powiedział, że hotel poprosił go o "wcześniejsze uregulowanie rachunku". Powód? Hotel "nie jest pewien, czy karty kredytowe będą działać po wprowadzeniu sankcji ws. SWIFT".

SWIFT i sankcje wobec Rosji

Przypomnijmy, że w sobotę wieczorem dowiedzieliśmy się, iż kraje unijne zobowiążą się do "zapewnienia, że pewna liczba rosyjskich banków zostanie usunięta ze SWIFT". "To powstrzyma je od prowadzenia globalnych operacji i efektywnie zablokuje rosyjski eksport oraz import" - wskazała szefowa KE, Ursula von der Leyen.

SWIFT, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) pośredniczy w transakcjach bankowych, a także między giełdami, domami maklerskimi oraz innymi instytucjami finansowymi. Siedziba stowarzyszenia, które powstało w 1973 r., mieści się w stolicy Belgii. W sumie SWIFT łączy 11 tys. podmiotów w 200 krajach.

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT określane jest jako "finansowa opcja atomowa". Aż do soboty cztery państwa: Włochy, Niemcy, Cypr i Węgry, sprzeciwiały się takiemu ruchowi. W piątek i sobotę liderzy tych państw zadeklarowali jednak, że nie będą blokować odcięcia Rosji od systemu. Po tym, jak Cypr i Węgry w sobotę jako ostatnie państwa poparły taki rodzaj sankcji, ukraiński minister spraw zagranicznych poinformował o "rozpoczęciu przygotowań" do odłączenia kraju Putina od SWIFT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl