Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|
aktualizacja

Padły szczegóły budowy elektrowni jądrowej. "Możliwy poślizg"

12
Podziel się:

Pełnomocnik rządu Maciej Bando przyznał, że budowa elektrowni jądrowej w Choczewie jest przesądzona. Potwierdzono także termin rozpoczęcia budowy i planowaną datę jej zakończenia. Choć przy tej ostatniej, zaznaczył Bando, możliwy jest poślizg.

Padły szczegóły budowy elektrowni jądrowej. "Możliwy poślizg"
PGE wycofuje się z budowy elektrowni jądrowej w Polsce (Pixabay)

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zaznaczył, że pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w Chorzewie na Pomorzu. Jej moc ma wynieść 3750 MWe, a technologię do budowy dostarczy firma Westinghouse.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

- Nie ma możliwości, żebyśmy zatrzymali projekt jądrowy, a zmiana lokalizacji wiąże się z całym cyklem przygotowania nowych ekspertyz środowiskowych i przeprowadzeniem nowych konsultacji - powiedział Bando TVN24.

Uzgodnienia z KE kluczowe

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami budowa powinna ruszyć w 2026 r. z ewentualnym opóźnieniem rzędu jednego lub dwóch kwartałów. Pełnomocnik rządu przypomniał jednak, że rząd musi najpierw porozumieć się z Komisją Europejską.

- Aby zamknąć finansowanie, w tym roku powinniśmy uzyskać uzgodnienia z Komisją Europejską, które nie będą kwestionowały pomocy publicznej. Jesteśmy w stałym kontakcie z KE. Jest wysoce prawdopodobne, że Komisja się zgodzi - mówił Bando.

Planowana data zakończenia budowy to 2033 r. Pełnomocnik zaznaczył jednak, że będzie ona trudna do dotrzymania. - Rząd PiS przez 6 lat nic nie zrobił w sprawie energetyki jądrowej i w ogóle polityki energetycznej Polski, a to, co się zadziało na przełomie 2020/21, czyli jak gdyby pójście do sklepu i kupno elektrowni, nie bardzo jest spotykane we współczesnym świecie. Przyspieszenie w budowie nastąpiło dopiero w 2023 roku - powiedział Maciej Bando.

Wstępne założenia dotyczące udziału Skarbu Państwa w inwestycji mówiły o 60 mld zł. Resztę mają wyłożyć z własnych kieszeni prywatni inwestorzy. Pełnomocnik rządu zapowiedział, że najważniejsze jest obecnie uzyskanie listów intencyjnych i potwierdzenie inwestycji ze strony Exim Banku. - Jak skończymy model finansowania, będzie można mówić o strukturze udziałów - dodał.

Orlen i Synthos zbudują reaktory?

Maciej Bando poinformował również, że w rządzie trwa dyskusja, czy w Polsce jest miejsce na prywatną energetykę jądrową. Jako przykład wskazał spółkę utworzoną przez Orlen i Synthos w celu budowy małych reaktorów jądrowych. Jego zdaniem, podział udziałów w tej spółce po 50 proc. nie zapewnia Skarbowi Państwa efektywnej kontroli nad tym przedsięwzięciem, a zapowiedzi mówiące o uruchomieniu reaktorów w 2029 r. są "bardzo mało realne".

- Nie ma jeszcze nigdzie na świecie takich małych reaktorów, ja to traktowałem bardziej jako grę propagandową i element wzrostu wartości firmy. Poruszamy się w obszarze małych reaktórów wciąż na etapie start-upów" - powiedział pełnomocnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Andrzej
2 miesiące temu
Tyfus i jego POlitycy nie mają żadnego planu rozwoju gospodarczego Polski, oni jedyne co potrafią to likwidować i sprzedawać. Zachowują się jak dywersanci, a nie jak gospodarze. Proszę się zastanowić co oni zbudowali, proszę podać choć jedną inwestycję. V kolumna? Oni przyczynili się, tylko do rozwoju, ale związków partnerskich. Walka tylko o stanowiska i wyrzuca się ludzi, którzy doprowadzili firmy do rozwoju i podreperowali budżet państwa i znowu będzie ,,pieniędzy nie ma, i nie będzie”! Jak Bruksela zatwierdzi, tak jak rolnikom i wiele innych spraw, przecież to koliduje z interesami innych, prąd możemy kupować z zagranicy i o to chodzi.
Lodzianin
2 miesiące temu
Na szparagach u bałera prądu i historii nie trzeba. Zostaliśmy znowu sorzedani przez Tłuska.. ze 100 konkretów na 100 dni.. nic nie realizują, kilka jakis pierdół w stylu prac domowych..
Righteous
2 miesiące temu
Ja też coś zaproponuję. Proponuję odroczenie płatności wszystkich wynagrodzeń politykom, do momentu ukończenia Elektrownii Atomowych. Myślicie, że to ich by zmotywowało, drodzy Obywatele
Zibi
2 miesiące temu
Elektrownia powstanie w Choczewie, a nie w Chorzewie jak napisał autor w artykule
Lolek
2 miesiące temu
Jak ktos sie ludzi ze tuski i jego kluski pozwola na budowe to sam soboie jest winny zarabiac ma Paryz Berlin Moskwa a nie Warszawa rozkazy sa precyzyjnie i gorliwie wykonywane