Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pałac w Białej Wielkiej niszczeje. Należał do rodziny twórcy polskiej flagi

Komornik próbuje go zlicytować, a dach regularnie przecieka. Tymczasem w pałacu w Białej Wielkiej (gm. Lelów pod Częstochową) żył m.in. Walenty Zwierkowski – pomysłodawca barw polskiej flagi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC0)
Społecznicy proszą ministra Piotra Glińskiego o uratowanie pałacu w Białej Wielkiej (zdjęcie poglądowe).

– Gdybyśmy stracili ten obiekt, byłaby katastrofa – ocenia Leszek Rodziewicz, działacz społeczny i inicjator obchodzonego od 2004 roku Dnia Flagi, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Wysyła pisma do Piotra Glińskiego z prośbą o zakupienie pałacu – ponieważ jednym z jego domowników był swego czasu Walenty Zwierkowski.

Zwierkowski to były żołnierz napoleoński, a także poseł na Sejm powstańczy w dobie powstania listopadowego. Podczas jego obrad w lutym 1831 wystosował wniosek, aby kokarda symbolizująca Polskę miała kolory biało-czerwone. W uzasadnieniu napisał, że symbolizowałoby to, "iż Orzeł biały w czerwonem polu jest herbem odradzającej się naszej Ojczyzny".

Jego pomysł zwyciężyła z koncepcją trójkolorowej kokardy, stylizowanej na wzór francuski. Choć badacze wskazują, że sama koncepcja tych barw mogła powstać podczas wmurowania kamienia węgielnego pod Świątynię Opatrzności Bożej, to jednak Marek Adamczewski z Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że można uważać Zwierkowskiego za twórcę polskiej flagi. W rozmowie z "Rz" wskazał, że warunkiem tutaj jest założenie, że koncepcja biało-czerwonej flagi powstała na obradach Sejmu z 1831 roku.

Zobacz także: Budowa dróg, ile kilometrów w 2020? Szef GDDKiA ostrożnie: "plany są szerokie, ale będą rozłożone w czasie"

Co dzisiaj się dzieje z pałacem? Nieszczelny dach regularnie przecieka i obiekt niszczeje. Niedawno próbował go sprzedać komornik (bo ma obciążoną hipotekę) – jednak licytacja nie powiodła się.

- Kiedyś elektryczność była zarezerwowana dla miast, na wsiach trzeba było korzystać z lamp naftowych - wspomina Hołub
Przeżyła 91 lat ze 100 wolnej Polski. "Tragiczna historia ze szczęśliwym zakończeniem"

Pałac w Białej Wielkiej został wybudowany w XVIII wieku dla rodziny Zwierkowskich. Po powstaniu listopadowym Walenty wyemigrował do Paryża, a obiekt przypadł w udziale rodzinie Schuetzów. Po wojnie działał tam ośrodek dla sierot, a później szkoła podstawowa. Po jej likwidacji przeszedł w ręce prywatnego nabywcy.

Pałac w Nakomiadach - dziś działa tu pensjonat i manufaktura ceramiki
Pałac w cenie mieszkania w Warszawie. Kto ma wolne kilkanaście milionów, może kupić zamek krzyżacki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zabytek, polska flaga, częstochowa, lelów, gospodarka, wiadomości, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

przykra róznicajeśli pan minister wydał 700.000 zł na tłumaczenia pisarki szkalującej Polskę to pewnie szkoda mu mniejszej kwoty na pamięć o tych którzy Polskę … Czytaj całość

21-10-2019

jarekDla RYDZYKA kasa jest a tu brak

21-10-2019

pan bministrowi taki zakup się nie opłaca bo brak dodatku za kupno

Rozwiń komentarze (32)