Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Pandemia zrobiła swoje. Pomoc dla przedsiębiorców zwielokrotniona

8
Podziel się

W ubiegłym roku do firm popłynęło o ponad 3,5 razy więcej pieniędzy niż rok wcześniej - to efekt pomocy publicznej uruchomionej w związku z pandemią koronawirusa.

Pandemia zrobiła swoje. Pomoc dla przedsiębiorców zwielokrotniona
Pandemii wymusiła większe nakłady na pomoc publiczną (fot. Flickr)
bDZpGoUR

Kwoty jakie popłynęły do firm w ramach pomocy publicznej są rekordowe. Ale trudno się temu dziwić, skoro uruchomiono je w szczególnych warunkach - miały ratować polskie firmy, które ucierpiały z powodu korononawirusa.

O jakich pieniądzach mówimy. Z danych udostępnionych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dziennikowi Gazecie Prawnej wynika, że w pandemicznym 2020 roku do firm działających w Polsce popłynęło w sumie 132,2 mld zł w ramach pomocy, z czego 124,2 mld zł w ramach publicznej i 8 mld zł jako wsparcie de minimis.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Tadeusz Gołębiewski w mocnych słowach o oferowanej pomocy
bDZpGoUT

Jak wylicza DGP, to o ponad 3,5 razy więcej niż w 2019 roku, kiedy przedsiębiorstwa otrzymały łącznie 36,4 mld zł.

To jednak informacje wstępne i mogą jeszcze ulec zmianie. Jak zaznacza UOKiK, tak wysoka kwota to efekt pomocy kryzysowej, która została wypłacona firmom w związku z sytuacją wywołaną COVID-19. Chodzi o pomoc zatwierdzoną decyzjami Komisji Europejskiej.

bDZpGoUZ

Jak donosi DGP, w ramach pomocy publicznej na wsparcie kryzysowe poszło w sumie 92,9 mld zł. Pozostałe 31,3 mld zł to inna pomoc, jak rekompensaty, dotacje, refundacje.

bDZpGoVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
edzio
4 tyg. temu
klientów brak, brak kredytów bez oprocentowania, brak dotacji. Zus płacić musimy, czynsz, wypłaty. Pis tylko mówi że daje... tak ale muzyką i gazetą bo już przejęli ich
Polak
miesiąc temu
Jedna wielka ściema, kasę otrzymało znajomi typu Obajtek Tusk itp
Art
miesiąc temu
Ale ściema nic nie dostałem od roku a ZUS muszę płacić i podatki od nieruchomości zamykam działalność i żegnam ten chory kraj
bDZpGoVv
Tolek
miesiąc temu
Napiszcie, ile z tego trafiło przy okazji do kopalń i państwowych firm energetycznych, którym tak na prawdę ta kasa w ogóle się nie należała. Ale trafił się covid i pojawiła się możliwość dofinansowania w świetle prawa.
bones
miesiąc temu
Zamykają jednych, a doją tych pozostałych żeby oddać wybranym z tych zamkniętych. Przekręt mistrzowski. Tylko dlaczego jestem tym dojonym i jakoś mi nie jest do śmiechu? Nowy Ład? Nie, dziękuję...