Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Państwowy spożywczy kolos coraz bliżej. Rząd właśnie wykonał kluczowy krok

117
Podziel się:

Rząd na wniosek ministra aktywów państwowych wyraził zgodę na zbycie udziałów w spółkach, by powołać Krajową Grupę Spożywczą. W skład państwowego kolosa wchodzić mają też nowe podmioty, w tym zagraniczne. Rząd szacuje, że przychody spożywczego holdingu mają sięgać prawie 3,5 mld zł rocznie.

Państwowy spożywczy kolos coraz bliżej. Rząd właśnie wykonał kluczowy krok
Minister Jacek Sasin zapowiedział niedawno, że Krajowa Grupa Spożywcza, nazywana wcześniej Narodowym Holdingiem Spożywczym, wkrótce ma zostać wpisana do KRS (PAP, KGS, Marcin Obara)

Krajowa Grupa Spożywcza ma być - jak podkreśla rząd - "silną, państwową spółką rolno-spożywczą". Rząd wskazuje, że holding rozwinie też współpracę z rolnikami i plantatorami przy produkcji i dystrybucji nasion, usługach wsparcia, doradztwie, zakupach, a także współpracę z innymi spółkami Skarbu Państwa.

Krajowa Grupa Spożywcza. Po co rząd tworzy taki podmiot?

O tym, by taki twór powstał, partia rządząca mówi od 2015 r., prace miały dobiec końca już dawno, ale wciąż coś stało na przeszkodzie. Ze strony rządu padają głównie dwa argumenty za powstaniem takiego podmiotu: po pierwsze, że potrzebny jest podmiot, który będzie mógł konkurować z zagranicznymi koncernami, po drugie, chodzi o to, by rolnicy za swoje produkty rolne dostawali "godne wynagrodzenie". Krajowa Grupa Spożywcza ma w pewnym stopniu wpływać na ceny produktów rolno-spożywczych w Polsce.

Holding spożywczy powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, która działa w sektorze przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru. Grupę będą tworzyć spółki podzielone na sześć segmentów: produkcja nasienna; cukru; skrobi; sektor zbożowo-młynarski; sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze.

W środę Rada Ministrów zrobiła kolejny, kluczowy krok do powołania KGS - przyjęła wniosek ministra aktywów państwowych o wyrażenie przez rząd zgody na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach:

  • DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.,
  • ELEWARR sp. z o.o.,
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o.,
  • Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o.,
  • Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o.,
  • Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o.,
  • Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.,
  • Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o.,
  • Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile ZETPEZET sp. z o.o.


W komunikacie rządu wskazano, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej - można przeczytać w komunikacie.

Silny państwowy podmiot? Potentaci poszli w innym kierunku

Jak pisaliśmy już w money.pl, rząd stawia na jeden silny podmiot państwowy w czasach, gdy potentaci w produkcji żywności idą w zupełnie innym kierunku. Chodzi o takie kraje jak Niemcy, Francja czy Holandia.

– Tam jest to zupełnie inaczej zorganizowane. Nikt nie buduje wielkich państwowych przedsiębiorstw, które mają w jakiś sposób strategicznie wpływać na rynek. Handel surowcami rolnymi jest tam oparty na spółdzielczych giełdach rolnych. Ich właścicielami są faktycznie rolnicy, a nie Skarb Państwa i to oni rzeczywiście są beneficjentami handlu, który w ich imieniu prowadzi giełda. Tego typu giełdy są ważnymi graczami na rynku, gdyż oferują jednolite jakościowo strumienie surowców rolnych. Handlują nimi zarówno na rynku wewnętrznym, jak i na rynkach eksportowych całego świata – tłumaczył niedawno w rozmowie z money.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(117)
Kielczanin40+
3 miesiące temu
Tak samo prawdopodobne jak to że drobni/średni rolnicy i drobni/ średni właściciele sklepów dogadają się w regionach - by przetrwać /rozwijać się... Ile osób wracających z pracy chciałoby kupić obiad bez chemii do podgrzania w 10 minut za 10 - 15złotych ? Jedyny jako tako smaczny obiad bez kolejki w wielkich sklepach to tablica mendelejewa należąca do sieci zagranicznego koncernu. Czy da się ugotować obiad w tej cenie na nadmiarowym prądzie z fotovoltaiki w miesiącach kwiecień - październik?... Tak by sprzedać klientom (za 100 złotych) mającym karnet na tydzień?...
PiSwyborca
2 lata temu
Nowe miejsca pracy dla Tlustych Kotow i ich rodzin...Ten super holding przyniesie tyle samo zyskow co centralny port komunikacyjny czy tez fabryka samochodow elektrycznych. Nie wspomne o polskich stoczniach
Sosno45
2 lata temu
Jeszcze chwilę porządzą i powstanie PZPR
Ciemny lud ro...
2 lata temu
A kto twarzą tej węgierski rosyjskiej ideii? Człowiek myślący wschodnim rozwojem oligarchowie politycy i plebs - mer sasin?
Oko
2 lata temu
Konkurować z zagranicznymi firmami i godne wynagrodzenie za produkty trochę się to gryzie. Będą płacić więcej za produkty i nie pobierać marzy w detalu aby konkurować czy jak ?
...
Następna strona