Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
02.09.2019 07:25

Paragon na telefonie to też paragon. Przełomowy wyrok sądu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że sprzedawca nie musi fizycznie wręczyć paragonu klientowi. Może go wysłać na telefon lub po prostu wydrukować. To przełom, bo do tej pory fiskus uważał inaczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Tankowanie może być szybsze. Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok

O wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Czytamy w niej historię jednej z sieci stacji paliw która chciała ułatwić życie kierowcom, ale jednocześnie utrudniła je sobie.

O co chodzi? Poszło o aplikację mobilną, którą firma zamierzała wprowadzić. Dzięki niej można było płacić już przy dystrybutorze, nie trzeba było fatygować się do budynku kasy. Wystarczył smartfon, by uregulować płatność za paliwo. Bez pytań o "fakturkę", kartę na punkty, hot-doga, napój czy batonika.

Jedyny problem to paragon. Przepisy bowiem wymagają, by sprzedawca wydał klientowi papierowy wydruk. W powyższym przypadku był on bowiem wysyłany w wersji elektronicznej (w formacie PDF lub JPG), a dodatkowo kierowca otrzymywał powiadomienie, że świstek papieru może odebrać w budynku stacji.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Skarbówka stała na stanowisku, że to niezgodne z prawem i że to nie oznacza "wydania" paragonu. A to oznaczało sankcje z tytułu ustawy o VAT.

Firma postanowiła zaskarżyć interpretację fiskusa do sądu. Najpierw racje przyznał koncernowi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jan Kulczyk przejął kontrolę nad Ciechem pięć lat temu
Prywatyzacja Ciechu. Kulczyk jednak nie kupował za tanio. Po latach akcje warte tyle samo

Teraz wyrok potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem sędzi Aleksandry Wrzesińskiej-Nowackiej, znaczenie terminu "wydanie paragonu" nie oznacza tylko i wyłącznie wręczenia go w formie papierowej. Równie dobrze może się to odbyć w wersji elektronicznej. Wystarczy, że dowód zakupu został klientowi udostępniony.

Sebastian Kulczyk przejął firmę po ojcu
Sebastian Kulczyk. Ma majątek wart 4,5 mld zł

Zdaniem sędzi NSA, nigdzie w przepisach nie ma informacji, że klient musi odebrać paragon. Jest tylko obowiązek wydruku przez sprzedawcę. A skoro ten jest drukowany, to naruszenia przepisów podatkowych nie ma. Wyrok jest prawomocny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, vat, paragon, kasa fiskalna, tankowanie, paliwa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-09-2019

roninnie ma co pisać skarbówka i tak będzie interpretować prawo po swojemu

02-09-2019

MichałFiskus powinien się smażyć w piekle za to jak traktuje ludzi!

02-09-2019

ObywatelBrawo dla sądów.

Rozwiń komentarze (58)