Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JMK
|

Parkingi blisko Morskiego Oka. Teraz tylko z e-biletem. Będzie chaos?

5
Podziel się:

Od 2 sierpnia na parkingi na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, skąd zaczyna się szlak m.in. nad Morskie Oko, będzie można wjechać tylko z – kupionym wcześniej - e-biletem. Turyści muszą go wykupić za pośrednictwem strony internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Parkingi blisko Morskiego Oka. Teraz tylko z e-biletem. Będzie chaos?
Parking na Łysej Polanie (PAP)
bEBZxAMl

Zgodnie z informacjami TPN nie będzie można już kupić biletu na miejscu, na samym parkingu, u obsługi parku.

Władze parku zalecają zakup biletu parkingowego co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, zwłaszcza że w czasie wakacji są one często wyprzedane wcześniej.

Opłata za miejsce parkingowe to 35 zł. Posiadając e-bilet, turysta ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Choć kolejność przyjazdu decyduje o tym, czy samochód będzie zaparkowany na Palenicy Białczańskiej (bliżej wejścia na szlak) czy na Łysej Polanie.

bEBZxAMn
Zobacz także: Wielka feta w Zakopanem. Turyści znów imprezują

Konieczność posiadania wcześniej wykupionego e-biletu dotyczy także osób korzystających z miejsc dla inwalidów i osób nocujących w schroniskach.

Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych TPN uruchomi od poniedziałku możliwość zakupu biletu za gotówkę w Punkcie Informacji Turystycznej, przy ul. Chałubińskiego 44, który czynny jest codziennie od 7.30 do 16.30.

bEBZxAMt

Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc.

E-bilety są próbą rozwiązania problem kolejek, korków i mają zapewnić względny komfort turystom.

Tego lata ruch turystyczny w Tatrach jest wyjątkowo duży. W ostatnich tygodniach brakowało miejsc parkingowych w rejonie Morskiego Oka. Na najpopularniejszych szlakach tworzą się zatory.

bEBZxAMu

- Obserwujemy bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach, szczególnie w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia, np. łańcuchy, klamry. Na najpopularniejszych szlakach tworzą się zatory. Wielu turystów jest też w samym Zakopanem – powiedziała Anna Zwijacz-Kozica z biura informacji turystycznej TPN.

W jej ocenie ruch w stronę Morskiego Oka jest „potężny”.

TPN zaapelował do turystów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz o wcześniejsze planowanie tras.

Turyści, którym nie uda się wykupić miejsca na parkingu w rejonie Morskiego Oka na dany dzień za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety, mogą skorzystać z parkingów alternatywnych dostępnych na terenie gminy Bukowina oraz z parkingu na Polanie Zgorzelisko, skąd organizowany jest transport zbiorowy.

bEBZxAMv

Można także skorzystać z transportu publicznego z Zakopanego lub innych pobliskich miejscowości.

TPN zachęca także do zakupu biletów wstępu do Parku drogą elektroniczną za pośrednictwem strony tpn.pl oraz w aplikacjach SkyCash i mPay.

Bilet wstępu oraz potwierdzenie rezerwacji miejsca parkingowego najlepiej jest zapisać w telefonie lub wydrukować, aby były dostępne do okazania w przypadku braku zasięgu sieci komórkowych, co często ma miejsce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZxAMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Bartek
miesiąc temu
Nie dajcie się nabrać na ten parking , Głodówka 4 w Bukowinie Tatrzańskiej (Brzegi, jawne oszustwo wykorzystanie zbierzości nazwy parkingu przy szlaku nad Morskie Oko. Faktycznie ten parking oddalony jest o ponad 7 km i brak przystanku dla kursujących busów lub autobusów z Zakopanego. W beszczelny sposób rzadaja 20 zł za podwiezienie za podwiezienie na prawidłowy parking TPN (przy szlaku na MO. Bo tak faktycznie nie mamy wyjscia, chyba, że 7 km z buta i kolejne 7 z TPN, czyli łącznie 15 km. Radzę wybrać dojazd busem od swojej lokalizacji do końca, tj. wejścia na szlak TPN. Mój przejazd mnie kosztowal: 30 parking (rezerwacja przez internet, nie doczytałem), przejazd do szlaku 4x20zl/80zl i powrót 4x10zl/40, czyli łącznie 150zl. Także uważajcie, jaką wybieracie stronę. Nigdy więcej, tego parkingu. Oczywiście, właściciel się odezwie, że wszystko jest w regulaminie, oczywiście, że jest, ale kto czyta takie regulaminy, to nie kupno działki, domu itp.
Piotr
miesiąc temu
co to za przyjemność chodzenia w tłumie ceprów po górach, nie pojmuje
Qqq
miesiąc temu
A po co iść w takie zatłoczone miejsce
bEBZxAMP
stary
2 miesiące temu
Ale nikt nie wpadł na pomysł że może parkingi są za małe? Przy takich stawkach to zarobią na siebie w 2 dni. Aaaa tu chodzi o to że małe parkingi, mało ludzi w górach.
oscar
2 miesiące temu
super-i tak tam nie bywam!