Trwa ładowanie...
bDSDwbNN

Notowania

Zakopane – Wszystkie wiadomości

16
26.02.2021 12:56

POCIĄG ZAKOPANE
 / 
Do Zakopanego pociąg nie dojedzie. Podstawią autobusy

Od 1 marca na kolejowym odcinku Kraków - Zakopane zamiast pociągów dalekobieżnych, m. in. z Warszawy i Trójmiasta, będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusy pojadą także na odcinku Stryszów - Nowy Targ, zastępując pociągi Polregio – informuje PKP PLK.

11
21.02.2021 15:59

KOREK NA ZAKOPIANCE
 / 
Na Zakopiance jak za dawnych czasów. 22 km w dwie godziny

Turyści, którzy w niedzielę wyjeżdżają z Zakopanego, muszą się liczyć z dużymi korkami na popularnej Zakopiance. Podróż spod Tatr do granic Krakowa zajmuje około 3 godz.

463
20.02.2021 21:10

ZAKOPANE
 / 
Tłumy turystów na Krupówkach. Maseczki? Tylko dla policji. "Tutaj wirusa nie ma"

Historia lubi się powtarzać. Podobnie jak tydzień temu, także i w ten weekend do Zakopanego zjechały tłumy turystów z całej Polski. Klaudiusz Michalec, reporter WP, który był na Krupówkach, widzi jednak pewną różnicę. O ile tydzień temu osób noszących maseczki było jak na lekarstwo, o tyle w ten weekend jest ich więcej. Problem jednak w tym, że przyjezdni przypominają sobie o przestrzeganiu zasad, gdy w pobliżu pojawia się patrol policji. Gdy służby znikają, maseczki wędrują do kieszeni kurtek. Niektórzy byli rozczarowani, że tym razem w centrum Zakopanego nie ma imprezy. – Nikt nam nie chce grać – powiedział jeden z zapytanych przez reportera WP turystów. – Czekamy, jak będzie, na pewno potańczymy. Spacerująca po Krupówkach jedna z pań powiedziała, że tłumy w Zakopanem ją cieszą. – W końcu jest normalnie, tak ma być, ludzie za tym tęsknią. Inni młodzi turyści dodają z uśmiechem: wolności nam trzeba, tutaj wirusa nie ma.

1.1K
20.02.2021 16:43

TURYSTYKA
 / 
Tłumy na Gubałówce. Maseczki należą do rzadkości

Zakopane przeżywa najazd turystów. Pogoda sprzyja, w sobotę w zimowej stolicy Polski od rana świeciło słońce. Na szczycie Gubałówki spacerowały nieprzebrane tłumy. Obostrzenia sanitarne nadal obowiązują, ale mało kto ich przestrzega. Niewielu turystów nosi maseczki, dystansu nie zachowuje prawie nikt. Spragnieni wyjazdów Polacy pełnymi garściami korzystają z uroków weekendu w Tatrach, zapominając, że w naszym kraju właśnie zaczęła się trzecia fala epidemii. Apele ministra zdrowia o zachowaniu rozsądku zdają się na nikim nie robić wrażenia. - Jesteśmy przerażeni, staramy się trzymać z boku – mówi reporterowi WP turystka, która jako jedna z niewielu zdecydowała się maseczkę założyć.

306
20.02.2021 14:50

ZAKOPANE
 / 
Zakopane. Hotelarze błagają turystów, by nie robili imprez

Zakopane znów jest oblężone przez turystów. Na ulicach i w sklepach są tłumy, maseczki, jak oceniają hotelarze, nosi jakieś 30 proc. gości. - Fiesta wróciła. Tak to powinno wyglądać, ale z punktu widzenia pandemii jest naganne - mówi Karol Wagner, hotelarz z Zakopanego. – Reżimów nie jesteśmy w stanie utrzymać. Właściciele hoteli obawiają się, że jeśli sytuacja się utrzyma i turyści będą się zachowywać nieodpowiedzialnie, rząd wprowadzi kolejny lockdown. Czy kolejny weekend w Zakopanem będzie przypominał karnawał w Rio? - Błagam, nie powtarzajcie tego procederu – mówi Wagner. – Nie róbcie imprez, za które hotelarze zostaną ukarani.

bDSDwbNP
101
17.02.2021 19:56

SPÓR
 / 
Kary dla pielęgniarek z Zakopanego uchylone. Sąd nie zgodził się ze szpitalem

Dyrekcja szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem nałożyła na pielęgniarki kary upomnienia za drzemkę na nocnym dyżurze. Sąd Rejonowy w Nowym Targu uchylił jednak tę karę i wskazał, że korzystały one z przysługującej im przerwy, co jest zgodne z unijnymi dyrektywami.

3
16.02.2021 10:50

MINISTER ZDROWIA
 / 
Nadciąga kolejny lockdown? Tłumy na Krupówkach mogą sporo namieszać

Tłum turystów na Krupówkach złamał covidowe obostrzenia. Rząd ponownie zamknie gospodarkę? - Mam nadzieję, że wyhamujemy to medialne szaleństwo deklaracji. Słuchając o tym, że głupie zachowanie tysięcy Polaków na Krupówkach już wpłynęło na wzrost zachorowań, nie zgadzam się z tym. Powinniśmy powrócić do rozsądnego trybu bazowania na liczbach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Głupotę trzeba nazywać głupotą i należy nawoływać Polaków, by zachowywali się rozsądnie. Z drugiej strony, nie ma innego wyjścia, jak stopniowe odmrażanie gospodarki. Niedobrze, że jedna ulica w Polsce, 2-3 tys. osób stało się hitem tygodnia i już mówimy, że mamy odwrócone trendy zachorowań. Mam nadzieję, że głupota na Krupówkach nie stanie się wymówką - dodał.

4
15.02.2021 16:36

HOTELE
 / 
Zakopane. Co z kolejnym weekendem? "Nie stać nas na niekontynuowanie pracy"

- Zainteresowanie jest duże. Możemy wypełnić hotel w 50 proc. Stoi przed nami duże wyzwanie, aby postawić potężny hotel w stan używalności. Czy nastawiamy się na to, że po okresie dwóch tygodni będzie nam wolno działać dalej? To nie jest to hura optymizm, ponieważ zabroniono nam pracować w Święta i Sylwestra, czyli najlepszym czasie dla Podhala. Tu są rodzinne biznesy i jednoosobowe działalności gospodarcze, więc możemy wyobrazić sobie poziom tej desperacji. Może się okazać, że niektórych osób nie będzie stać na niekontynuowanie pracy. Ludzie ciągną ostatnimi siłami, a firmy będą upadać – mówił w programie "Newsroom" hotelarz Wiktor Wróbel.

15.02.2021 16:19

HOTEL
 / 
Turyści w Zakopanem. Będzie dokręcenie śruby? "Nie wylewajmy dziecka z kąpielą"

- Piłka jest po stornie organów państwowych. Jeśli tworzy się nielegalne zgromadzenie to możemy polegać tylko na interwencji organów państwa. Są to sytuacje podobne do tych, które mają miejsce przy imprezach sportowych. Ludzie piją alkohol, wdają się w groźne sytuacje. Dzieje się to niezależnie od tego, czy jest COVID czy nie. My jako przedsiębiorcy możemy tylko wypełniać normy, licząc na to, że pozwoli nam się działać – mówił w programie "Newsroom" hotelarz Wiktor Wróbel. - Nie chcemy wylania dziecka z kąpielą – dodał.

bDSDwbNV
4
15.02.2021 15:17

HOTEL
 / 
Tłumy w Zakopanem. Będzie zamknięcie hoteli? "To nie nasi goście"

- Mogę się wypowiadać w imieniu naszych gości i personelu. Wszyscy zdali egzamin jeśli chodzi o zachowania zgodne z normami i reżimem sanitarnym. Zajętych było 50 proc. pokoi – mówił w programie "Newsroom" hotelarz Wiktor Wróbel. Z kolei Jan Wróblewski dodał: - My mamy kilkanaście obiektów i otworzyliśmy tylko połowę z nich. Obłożenie w górach jest na poziomie 50 proc. Nad morzem wynosi ono ok. 20 proc. Jeżeli były protesty w Polsce i nie było zakażeń, to ciężko oczekiwać, że będzie więcej zakażeń z powodu jakichś grup, które pojawiły się na Krupówkach. Chcę podkreślić, że to nie byli nasi goście – tłumaczył.

9
14.02.2021 14:56

PANDEMIA
 / 
Tłumy na Krupówkach i interwencje policji. Burmistrz Zakopanego zabrał głos

137 interwencji odnotowała zakopiańska policja w ciągu ostatniej doby. W sobotę wieczorem na Krupówkach było nawet kilka tysięcy turystów. "Stanowczo nie popieram takiego świętowania. To jest niedopuszczalne" - komentuje burmistrz Zakopanego.

325
14.02.2021 10:02

NOCLEGI
 / 
Zakopane otwiera się na turystów. Hotele błyskawicznie wyprzedały noclegi

Zakopiańscy hotelarze nie kryją zadowolenia ze zniesienia obostrzeń i możliwości wznowienia działalności. Zaraz po konferencji premiera, na której ogłoszone zostało luzowanie restrykcji, rozdzwoniły się telefony z rezerwacjami i szybko zabrakło miejsc noclegowych. Szczególnie w związku z walentynkami i zawodami w skokach narciarskich, które odbywają się w ten weekend. Niestety większość sezonu zimowego jest dla hotelarzy stracona, więc teraz gra toczy się o zminimalizowanie strat. Są też ciągłe obawy o ponowny lockdown. Dla wielu mniejszych przedsiębiorców, którzy oferowali po kilka pokoi, dalsze zamknięcie miałoby fatalne skutki.

100
11.02.2021 11:45

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ
 / 
Walentynkowy najazd na Zakopane i okolice. A później? "Pusto"

Korki na zakopiance i tłumy na Krupówkach - tego należy się spodziewać, bo Polacy ruszają na weekend na Podhale. Otwarte baseny, stoki i hotele przekonały wiele osób do odwiedzenia południa kraju. Masy klientów spodziewają się też zbuntowane restauracje, które rezygnują z przyjmowania rezerwacji. - W porze obiadowej na pewno będzie kolejka - słyszymy.

bDSDwbNW
7
11.02.2021 8:38

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Ruszają hotele i stoki. Podhale boi się oblężenia

Dziś w programie tematem luzowanie obostrzeń i sytuacja przedsiębiorców w górskich kurortach. Gościem będzie Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Zapraszamy od 9.15.

921
08.02.2021 21:17

HOTELE
 / 
Kolejka po biznesy górali. Chcą je odkupić za grosze

Inwestorzy składają przedsiębiorcom oferty kupna ich biznesów - pisze "Dziennik Zachodni". Ceny, jakie oferują, to ułamek ich wartości rynkowej.

468
23.01.2021 15:08

BUNT PRZEDSIĘBIORCÓW
 / 
Bunt przedsiębiorców. Otworzyła się restauracja na Krupówkach, gigantyczna kolejka przed wejściem

Mimo lockdownu, w Zakopanem otworzyła się właśnie duża restauracja "Góraleczka". Jej właściciel mówi, że nie miał innego wyboru. - Codziennie ktoś przychodzi z płaczem, że nie ma na czynsz, na prąd - tłumaczy.

237
18.01.2021 16:16

BIZNES
 / 
Bunt przedsiębiorców. W Zakopanem otworzył się tylko jeden lokal

- Tu ludzie naprawdę zaczynają głodować. Na co dzień mam do czynienia z ludźmi, którzy nie mają za co żyć. Niejednokrotnie mają kredyty. Przyjechali do pracy w hotelach, restauracjach, nagle tę pracę stracili. Nie możemy na to pozwolić, bo za chwilę zaczną się samobójstwa – mówi Gerard Wolski, właściciel restauracji w Zakopanem. Na razie niewielka część przedsiębiorców zdecydowała się oficjalnie dołączyć do buntu. W Zakopanem to tylko jeden lokal. - Na razie nie mamy sygnałów oficjalnych, zobaczymy co się będzie działo. Ludzie boją się represji, może dlatego zwlekają z otwieraniem i czekają na innych – mówi pan Gerard. - Ja nie mam już nic do stracenia. Mam kredyty, za chwilę będę miał komorników z każdej strony. Mamy sytuację fatalną, obawiam się, że wiosną komornik wejdzie mi na dom. Przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą go spotkać. Policja już skontrolowała jego lokal. - Państwo powinno nas chronić. Teraz nas nie chroni, a nakłada na nas represje. Liczymy na niezawisłość sądów – mówi pan Gerard.

464
17.01.2021 16:30

ZAKOPANE
 / 
Tłumy turystów na Krupówkach. Gdzie śpią? "U cioci, rodzina nas przygarnęła"

Rząd przedłużył restykcje do końca stycznia, ale w Zakopanem reżimu nie widać. Na Krupówkach tłumy turystów z całej Polski. Swobodnie spacerują zasypanymi śniegiem uliczkami, w towarzystwie policjantów, którzy kontrolują, czy obostrzenia nie są łamane. Klaudiusz Michalec, reporter WP, pytał spacerowiczów, jak – biorąc pod uwagę pandemiczne ograniczenia – udało im się na ferie wyjechać na kilka dni do zimowej stolicy Polski. – Przyjechaliśmy pokibicować naszym skoczkom, którzy w ten weekend startują w Zakopanem, ktoś w końcu musi – przyznaje jeden z turystów, spacerujących z rodziną. – Nocleg? U cioci. Na szczęście przygarnęła nas rodzina – śmieje się mężczyzna. Więzy rodzinne prowadzące do Zakopanego odnowiły się także w przypadku kolejnych rozmówców WP. – Nagle się okazuje, że mamy rodzinę w Zakopanem! – mówi turysta, który w góry przyjechał z dziewczyną. – Nie wiedzieliśmy, że są tu nasi bliscy, udało się odnowić kontakty. Wszyscy teraz odnajdują tu zagubioną rodzinę.