Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Parlament Europejski chce Ukrainy i Mołdawii w UE. Wezwał szefów państw i rządów

Podziel się:

Przy 529 głosach za, 45 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął w czwartek 23 czerwca 2022 r. rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie Unii Europejskiej, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie".

Parlament Europejski chce Ukrainy i Mołdawii w UE. Wezwał szefów państw i rządów
Ukraina jest na drodze do wstąpienia do UE. Podobnie jak Mołdawia (GETTY, NurPhoto)

Parlament Europejski stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, "kiedy jej rząd zrealizuje" priorytety wskazane przez Komisję Europejską.

W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy ten krok byłby równoznaczny z okazaniem przywództwa, determinacji i wizji - uważają eurodeputowani. Podkreślają jednocześnie, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w UE i że akcesja pozostaje procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i zależy od skutecznego wdrożenia reform.

Parlament wezwał władze Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji do "jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodu" i przyspieszenia reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Parlament Europejski: nie ma alternatywy dla rozszerzenia UE

W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest "bardziej niż kiedykolwiek inwestycją geostrategiczną" w stabilną, silną i zjednoczoną UE. Perspektywa pełnego członkostwa w Unii Europejskiej dla krajów ubiegających się o członkostwo leży w jej własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa. Posłowie domagają się, aby proces rozszerzenia został "ożywiony" i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.

Zgodnie z art. 49 Traktatu UE każdy kraj europejski, który szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się do ich promowania, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.

Ukraina (28 lutego), Republika Mołdawii i Gruzja (oba 3 marca) wystąpiły o członkostwo w UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę. 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat trzech wniosków.

Sprawa jest w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się w czwartek i piątek w Brukseli. Przed szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP