Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Parlament Europejski: "bezprawny Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do interpretacji Konstytucji". Ostra rezolucja przyjęta

90
Podziel się:

Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. To odpowiedź deputowanych na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad europejskim. W rezolucji jest bezpośrednie wezwanie do zablokowania Polsce wypłat unijnych środków.

Parlament Europejski: "bezprawny Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do interpretacji Konstytucji". Ostra rezolucja przyjęta
Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w debacie Parlamentu Europejskiego zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego (PAP, Albert Zawada)

W rezolucji przyjętej w czwartek 502 głosami do 153 przeciw , przy 16 wstrzymujących się od głosu, posłowie podkreślili, że polski Trybunał Konstytucyjny nie ma mocy prawnej i niezależności oraz nie jest uprawniony do interpretacji polskiej Konstytucji. Posłowie "głęboko ubolewają" nad decyzją z 7 października 2021 roku "jako atakiem na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całość" i twierdzą, że Trybunał został przekształcony "w narzędzie legalizacji bezprawnych działań władz".

Rezolucja krytykuje wyrok "bezprawnego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października", który, według nich, jest "atakiem na europejską wspólnotę wartości". Popiera też polskich sędziów, którzy nadal "stosują pierwszeństwo prawa UE", a także kierują pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz także: Konflikt Polski z UE. Wiceminister grzmi: "Ani jednego kroku wstecz"

Autorzy rezolucji podkreślają, że orzeczenie TK może mieć "mrożący wpływ na sędziów", którzy mogą oni obawiać się korzystania z prawa europejskiego. W rezolucji wyrażono również ubolewanie nad "jednoosobową decyzję premiera Polski, która doprowadziła do zakwestionowania porządku prawnego UE i jest przykładem wykorzystania sędziów do celów politycznych".

Co więcej, rezolucja wzywa do uruchomienia mechanizmu warunkowości i wstrzymania zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy dopóki Polska nie wypełni wyroków TSUE.

Europosłowie podkreślają, że zgodnie z polską Konstytucją, traktaty UE są bezpośrednio stosowane w porządku prawnym i mają pierwszeństwo w przypadku konfliktu z prawem krajowym. Oskarżają polskiego premiera o "dalsze nadużywanie władzy sądowniczej jako narzędzia do realizacji swojego programu politycznego" i twierdzą, że Polska pozostaje dobrowolnie związana traktatami i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

PE chce ukarać Polskę

Parlament Europejski żąda w rezolucji, by pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które "rażąco, celowo i systematycznie" podważają wartości europejskie. Wzywaj Komisję i Radę do działania, poprzez wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i zastosowanie środków tymczasowych przez TSUE, zastosowanie rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii.

PR chce też wstrzymania się z zatwierdzeniem projektu planu odbudowy i zwiększania odporności Polski, stwierdzenia, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności przez Polskę, zgodnie z procedurą określoną w 7 ust. 1 TUE i wstrzymania lub zawieszenia płatności, z uwagi na ryzyko poważnych uchybień w skutecznym funkcjonowaniu systemów kontroli.

Wczoraj przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poprosił służby prawne PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE.

"Rozporządzenie, które zostało przyjęte w grudniu ubiegłego roku, pozwala UE zawiesić płatności z budżetu UE na rzecz państw członkowskich, w których praworządność jest zagrożona. Pismo przewodniczącego do służb prawnych Parlamentu pojawia się po głosowaniu w parlamentarnej komisji spraw prawnych, w którym zalecono wszczęcie postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Większość przywódców grup politycznych na dzisiejszej Konferencji Przewodniczących poparła tę akcję" - przekazał w oświadczeniu szef PE.

W lipcu europarlament wezwał KE do uruchomienia mechanizmu warunkowości. Zagroził, że jeśli KE tego nie zrobi, może wnieść sprawę przeciwko niej do TSUE za bezczynność. Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, np. defraudacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Ada38
2 lata temu
Bezczelność! To już spora część określa rasizmem. Co znaczy, że są lepsi i gorsi członkowie Unii. Nie do przyjęcia są postawy europosłów. A polscy im w tym pomagają. Skandal!!! Tych ludzi pycha totalnie rozpiera. Coś nieprawdopodobnego. Tu właśnie czuję się bezpiecznie. Tu na polskie ziemi mogę wyrażać swój pogląd. Tu obecny rząd dba o rodaków, strzeże z służbami i wojskiem naszych i unijnych granic. A ci bezczelni ludzie jeszcze ujadają i podważają autorytet naszego pracowitego rządy w tak trudnych czasach. To zwykła postawa bezduszności wobec naszego rządu. Ci ludzie chyba już nie wiedzą o co walczą. Niech któryś z Niemców, Francuzów publicznie zachowa się tak jak u nas sobie pozwalają. Wtedy porozmawiamy na temat wolności słowa. U nas jest jej aż za dużo, bo niektórym anarchią myli się z wolnością. Taka jest rzeczywistość. Polsce nie wolno się rozwijać, dbać o swoje prawa. Spora część naszego społeczeństwa nie ma ambicji dbałości o swoją Ojczyznę. Życie pod obcym butem i bylejakość egzystencji silnie zakorzeniła się w ich świadomości. Stąd tęsknota do służalczości.
Franek
3 lata temu
Każdy europoseł występujący przeciw własnemu krajowi powinien być automatycznie pozbawiany immunitetu.Jestem zażenowany i oburzony występami opozycji w Europarlamencie. To kłamliwe oskarżanie Polski o brak wolności słowa, prześladowanie mniejszości, brutalne tłumienie manifestacji. Nie wiem w jakim kraju żyje Biedroń, Belka, Cimoszewicz, Miller, Liberadzki., Halicki, Sikorski i Kohut bo chyba nie w tym samym, co ja. Jak można, będąc reprezentantem Polski krzyczeć jak Biedroń - "figę dostaniecie! ". Biedroń jak mały kundelek z podwórka leci do dużego psa sąsiadów i mając go u boku szczeka na swoje podwórko: "atakujecie nas ale my się nie damy! "Albo Belka, który wprost wzywa do działań przeciw Polsce kierując do Ursuli von der Leyen następujące słowa: "czas na bycie zaniepokojonym już minął" i "unia będzie z Polską albo bez Polski". Albo Cimoszka, bredzący, że w Polsce "wolnych mediów już prawie nie ma" a "trójpodział władzy jest fikcją, bo o wszystkim decyduje jeden autokrata".Jednak największy popis chamstwa dał niejaki Kohut, który na forum międzynarodowym nazwał premiera własnego kraju "pinokiem w rękach pryncypała z Nowogrodzkiej i a rząd "dyktaturą ciemniaków". Chyba europarlamentarzyści z innych krajów dawno nie słyszeli takiego popisu chamstwa i prostactwa. Halicki z kolei tłumaczył, że UE to są nasi przyjaciele i sojusznicy. Naiwność czy głupota? Jego wystapienie z uwagą obserwował niemiecki europoseł Manfred Weber. Było wielu posłów bardzo merytorycznych i broniących Polski , którzy bardzo kontrastowali z polskimi europosłami wylewającymi nienawiść do własnego kraju. Jeśli tak opozycja broni polskich interesów to po co nam wrogowie? Przedstawiciel Słowacji skontatował. "Od miesiecy, tylko Polska i Polska. Co ta Polska wam zrobiła? Jestem Polakiem."- powiedział. Wczorajsze głosowanie pokazało, że opozycja dla odzyskania władzy zrobi wszystko. Nawet upodli Polske na arenie międzynarodowej.
dgen
3 lata temu
Za chwilę towarzysze z Brukseli ogłoszą, że mamy nielegalny sejm i rząd. I w związku z tym blokują nam pieniądze.
POlskie myszy
3 lata temu
500 europslow EPL i socjaldemokratow ma od dluzszego czasu problemy z prostata zle widzi i nie slyszy
Pis
3 lata temu
Uczciwe sądy, niezależne? Kto w badziew wierzy? Czy kiedyś ktoś był niezależny?? Ojciec od syna, syn od ojca, sędzia od wypłacającego itp. Po-wcy wy naprawdę w to wierzycie?? Żałosne;(
...
Następna strona